Popularne
Pyrantelum Medana, 250mg/5ml, zawiesina doustna, 15ml
Popularne

Pyrantelum Medana, 250mg/5ml, zawiesina doustna, 15ml

10,99 Cena brutto
Wysyłamy w 1 dzień roboczy
Dostępny

Rodzaj: Lek

Producent: POLPHARMA

Grupa: Popularne

Pyrantelum Medana, 250mg/5ml, zawiesina doustna, 15ml - opis produktu

Pyrantelum Medana jest lekiem przeciwpasożytniczym, przeznaczonym dla dzieci w wieku od 2 lat i dorosłych w leczeniu zakażenia jelitowego owsikami - robakami obłymi typu nicieni barwy białej. Lek ten działa na mięśnie pasożytów jelitowych. Unieruchomione pasożyty zostają usunięte z jelita wskutek ruchów perystaltycznych jelit. Pyrantel nie podrażnia jelit ani nie wywołuje przemieszczania się robaków. Działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy w trakcie ich migracji w tkankach. Substancją czynną leku jest pyrantel. 

Wskazania
: owsica (warunkiem zastosowania leku jest stwierdzenie występowania owsików w kale i (lub) okolicy odbytu); dla dzieci od 2 lat i osób dorosłych.
 
Skład: substancją czynną leku jest pyrantel. 5ml zawiesiny doustnej zawiera 250mg pyrantelu (w postaci pyrantelu embonianu). Pozostałe składniki to: sodu benzoesan (E211), karmeloza sodowa, sorbitol 70% (E 420), glicerol, glinu-magnezu krzemian, polisorbat 80, powidon, aromat morelowy, emulsja symetykonu, kwas cytrynowy jednowodny, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona.
 
Działanie: przeciwpasożytnicze. Unieruchomione pasożyty zostają usunięte z jelita wskutek ruchów jelit. Lek działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy w trakcie ich migracji w tkankach.
 
Dawkowanie: zalecana dawka u dorosłych i dzieci od 2 lat o masie ciała od 11kg: to 11mg/kg mc. jednorazowo. Dawkę tę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki. Lek przyjmuje się doustnie, w trakcie lub niezależnie od posiłku. Przed użyciem wstrząsnąć do uzyskania jednorodnej zawiesiny.
 
Dawkowanie w zależności od masy ciała:
- 11-16kg: 2,5ml (125mg),
- 17-28kg: 5,0ml (250mg),
- 29-39kg: 7,5ml (357mg),
- 40-50kg: 10ml (500mg),
- 51-62kg: 12,5ml (625mg),
- 63-75kg: 15ml (750mg),
- dorośli o masie ciała > 75kg: 20ml (1000mg).

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby powinni przed przyjęciem leku skontaktować się z lekarzem. Lekarz może zalecić mniejszą dawkę, gdyż lek może niekorzystnie wpływać na wątrobę. Do opakowania dołączona jest miarka z podziałką, ułatwiająca dawkowania. Lek należy przyjmować w czasie lub niezależnie od posiłku. Przed użyciem wstrząsnąć do uzyskania jednorodnej zawiesiny. Nie ma konieczności stosowania środków przeczyszczających przed podaniem leku. 

Przeciwwskazania: leku nie stosować jeśli pacjent ma uczulenie na pyrantel lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Jeśli pacjent przyjmuje piperazynę lub jest w trakcie leczenia miastenii (choroba mięśni szkieletowych).

Przechowywanie: lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25ºC. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem. Po otwarciu lek można przechowywać przez 21 dni.

Działania niepożądane: nudności, wymioty, zaburzenia łaknienia, bóle brzucha, biegunka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, alergiczne wysypki skórne, bóle i zawroty głowy, senność lub bezsenność. Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Interakcje: należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Lek może zwiększać stężenie teofiliny (stosowana w leczeniu astmy oskrzelowej) w osoczu. Leku nie należy stosować jednocześnie z piperazyną, gdyż działanie obu leków może ulec osłabieniu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności: przed rozpoczęciem stosowania leku Pyrantelum Medana należy omówić to z lekarzem gdy dziecko jest w wieku poniżej 2 lat, jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby, jeśli pacjent jest niedożywiony lub ma niedokrwistość (anemię). Jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą pacjenta aktualnie lub są związane z sytuacjami występującymi w przeszłości, należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku Pyrantelum Medana w okresie ciąży. Jeśli leczenie jest konieczne, należy skontaktować się z lekarzem. Nie zaleca się stosowania leku Pyrantelum Medana u kobiet karmiących piersią. Jeśli leczenie produktem jest konieczne, należy w tym czasie zaprzestać karmienia piersią.

Podmiot odpowiedzialny:
Medana Pharma SA
ul. Władysława Łokietka 10
98-200 Sieradz

Decyzję o zmianie dostępności produktu leczniczego znajdziesz tutaj.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Nastąpiła zmiana kategorii dostępności produktu leczniczego wydawanego z przepisu lekarza (RX) na produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza (OTC). Na opakowaniu leku może znajdować się opis świadczący o dostępności leku na receptę.