Kategorie

Rutinoscorbin 25 mg + 100 mg, 150 tabletek powlekanych

Cena
10,79 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze

Opis produktu

Rutinoscorbin to lek, który łączy działanie rutozydu i witaminy C (kwasu askorbowego). Rutozyd wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich przepuszczalność. Chroni także witaminę C przed utlenieniem, dzięki czemu zachowuje ona swoje właściwości na dłużej. Witamina C wykazuje działanie przeciwutleniające. Ponadto jest niezbędna w wielu procesach metabolicznych oraz uczestniczy w procesie tworzenia kolagenu i hemoglobiny. Ułatwia również przyswajanie żelaza.

Wskazania

W czasie przeziębienia, zakażeń wirusowych i grypy oraz w czasie niedoboru i zwiększonego zapotrzebowania na witaminę C

Skład

1 tabletka zawiera: substancje czynne: 25mg rutozydu, 100mg kwasu askorbowego oraz substancje pomocnicze: laktozę jednowodną, skrobię ziemniaczaną, sacharozę, alkohol poliwinylowy, talk, magnezu stearynian. W skład otoczki tabletki wchodzi: Opadry II 85F32876 żółty (alkohol poliwinylowy, makrogol 4000, tytanu dwutlenek (E171), talk, żółcień chinolinowa E104).

Działanie

Rutozyd zawarty w leku wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich przepuszczalność, dodatkowo chroni przed utlenieniem witaminę C, która uczestniczy w procesie tworzenia kolagenu i hemoglobiny.

Dawkowanie

Zalecana dawka leku Rutinoscorbin to: profilaktycznie: od 1 do 2 tabletek na dobę; w stanach niedoboru witaminy C: od 1 do 2 tabletek 2-4 razy na dobę. U dzieci poniżej 6 roku życia lek należy stosować według zaleceń lekarza.

Przeciwwskazania

Leku Rutinoscorbin nie należy przyjmować w przypadku uczulenia na rutozyd oraz kwas askorbowy (Witaminę C) lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Pozostałymi przeciwwskazaniami jest chorowanie na kamicę szczawiową lub przebycie jej w przeszłości oraz choroby związane z nadmiernym gromadzeniem żelaza.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią. Nie wyrzucaj leków do kanalizacji, ani domowych pojemników na odpadki. Farmaceuta doradzi Ci, w jaki sposób usunąć leki, których się już nie używa.

Działania niepożądane

Podczas stosowania witaminy C w dawkach większych niż 600mg na dobę mogą wystąpić: bardzo rzadko: reakcje alergiczne, ból i zawroty głowy, wymioty, nudności, biegunka, niestrawność, zmęczenie. Inne działania niepożądane, mogące wystąpić u niewielkiej liczby pacjentów to zaczerwienienie skóry, zwiększenie oddawanie moczu, kamica nerkowa. Bardzo duże dawki witaminy C (większe niż 10g na dobę) mogą powodować zaburzenia wodnoelektrolitowe, lizę (rozpad) krwinek czerwonych oraz znaczne osłabienie działania kobalaminy (witaminy B12). W razie zaobserwowania wymienionych objawów należy zaprzestać stosowania leku.

Interakcje

Witamina C zawarta w leku zwiększa wchłanianie związków metali, glinu; stosowana razem z deferoksaminą może we wczesnym etapie leczenia niekorzystnie wpływać na serce; może nasilać niekorzystne działanie kwasu acetylosalicylowego (aspiryny) na żołądek; nasila działanie paracetamolu oraz kumarynowych leków przeciwzakrzepowych; zmniejsza skuteczność disulfiramu, a stosowana razem z nim może powodować tworzenie się kryształów w moczu; stosowana długotrwale w dużych dawkach może mieć wpływ na wydalanie niektórych leków.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Nie należy stosować większych dawek leku niż zalecane, a przed rozpoczęciem stosowania należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą w przypadku gdy pacjent cierpi na rzadką chorobę metaboliczną, która może doprowadzić do rozpadu czerwonych krwinek i niedokrwistości lub jeśli pacjent stosuje sulfonamidy. W przypadku zaburzenia czynności nerek nie należy przyjmować więcej niż 5 tabletek na dobę. Jeśli pacjent nadmiernie wydziela kwas szczawiowy, cierpi na kamicę moczanową, dnę moczanową, cystynurię, hipokaliemię lub hiperkaliemię nie zaleca się stosowania dużych dawek witaminy C. U dzieci, które nie ukończyły 6 roku życia, lek Rutinoscorbin należy podawać według zaleceń lekarza. Witamina C może wpływać na wyniki badań na obecność cukru we krwi lub krwi w kale. Przed podjęciem takich badań należy poinformować lekarza o przyjmowaniu Rutinoscorbinu. Należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta. Pacjentka, która jest w ciąży, planuje ciążę lub przypuszcza, że może być w ciąży, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Witamina C przenika do mleka matki i przekracza barierę łożyska. Rutinoscorbin zawiera żółcień chinolinową, dlatego może powodować reakcje alergiczne. W razie przyjęcia większej dawki leku niż zalecana należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Po zastosowaniu bardzo dużych dawek może wystąpić biegunka, istnieje ryzyko hemolizy, kamicy nerkowej, zaburzeń wodno-elektrolitowych oraz znacznego osłabienia działania kobalaminy (witaminy B12). W przypadku pominięcia dawki leku nie należy uzupełniać ją podwójną dawką.

Podmiot odpowiedzialny

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Sp. z o.o.
ul. Grunwaldzka 189
60-322 Poznań

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

Postać
Kluczowy składnik
Rejestracja
lek