Skinoren Rosacea (Finacea) 150mg/g, żel, 30g

Skinoren Rosacea (Finacea) 150mg/g, żel, 30g

42,89 Cena brutto

Rodzaj: Lek

Producent: BAYER

Grupa: Skinoren

Skinoren Rosacea (Finacea) 150mg/g, żel, 30g - opis produktu

Wskazania: miejscowe leczenie trądziku różowatego grudkowo-krostkowego.
 
Skład: 1g żelu zawiera 150mg (15%) kwasu azelainowego. Pozostałe składniki: glikol propylenowy, polisorbat 80, lecytyna, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, karbomer 980, sodu wodorotlenek, disodu edetynian, kwas benzoesowy (E210) i woda oczyszczona.
 
Działanie: przeciwtrądzikowe, przeciwzapalne.
 
Dawkowanie:  Skinoren Rosacea jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Przed zastosowaniem produktu leczniczego Skinoren Rosacea należy dokładnie oczyścić skórę wodą i wysuszyć. Produkt leczniczy Skinoren Rosacea należy nanosić cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsca na skórze dwa razy na dobę (rano i wieczorem) i delikatnie wetrzeć w skórę. Około 0,5g (=2,5cm) żelu wystarcza na całą powierzchnię twarzy. Nie należy używać opatrunków okluzyjnych i opatrunków osłaniających. Po nałożeniu żelu należy umyć ręce
 
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
 
Nastąpiła zmiana nazwy produktu z Finacea na Skinoren Rosacea. Do wyczerpania zapasów wydawane będą produkty Finacea. Skład nie uległ zmianie.

Skinoren Rosacea

Kwas azelainowy posiada właściwości, które pozwalają na jego wykorzystanie zarówno w kosmetyce, jak i dermatologii. Naturalnie występuje w drożdżakach, które obecne są na skórze oraz we włosach. Wykazuje działanie antyseptyczne, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie między innymi we wspomaganiu walki z trądzikiem. Jaki jest jego mechanizm działania?

Mechanizm działania i farmakokinetyka

Kwas azelainowy, zwarty między innymi w Skinoren Rosacea, wpływa na ograniczenie tworzenia się czopów łojowych, ze względu na działanie keratolityczne. Stosowany jest w leczeniu trądziku, ponieważ hamuje wytwarzanie kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za powstawanie zmian skórnych. Ten sam efekt wykazuje względem bakterii, które doprowadzają do rozwoju trądziku – Propionibacterium acnes oraz Staphylococcus epidermidis.

Kwas azelainowy jest ponadto stosowany w zwalczaniu przebarwień, ponieważ wpływa na hamowanie syntezy DNA i oddychanie komórkowe melanocytów.

Wielokierunkowe działanie na przyczyny trądziku

Zaburzenie procesów produkcji łoju czy nadmierne rogowacenie naskórka powodują rozwój trądziku. Kwas azelainowy działa w tym przypadku wielokierunkowo. Nie tylko przeciwbakteryjnie, ale i przeciwzapalnie. Zmiany trądzikowe nierzadko występują jednocześnie ze stanem zapalnym. Działa również przeciwzaskórnikowo, doprowadzając do hamowania nadmiernego rogowacenia naskórka.

Skuteczność kwasu azelainowego jest podobna do tej, jaką wykazują klindamycyna i nadtlenek benzoilu, przy czym kwas ten jest lepiej tolerowany.

Kwas azelainowy jest dobrze tolerowany nawet w wysokich stężeniach i podczas stosowania przez dłuższy czas. W recepturach kosmetycznych zwykle jego stężenie wynosi 20%. Podczas użytkowania preparatów zawierających go w swoim składzie, konieczne jest nakładanie kremów z filtrem. Zaleca się minimum SPF 30. W przypadku leczenia przebarwień równolegle powinny być stosowane produkty zawierające filtry UV A i UV B.

Zarówno trądzik młodzieńczy, jak i trądzik różowaty mogą być leczone za pomocą produktów, zawierających w swoim składzie kwas azelainowy. Kwas ten jest substancją delikatną, za to pod względem leczniczym można liczyć na wysoką skuteczność działania. Nie podrażnia i nie wpływa na uszkodzenie skóry, z czasem poprawiając jej ogólną kondycję.

Kwas azelainowy może być wykorzystywany do leczenia miejscowych zakażeń ze względu na posiadane właściwości. Nie bez znaczenia jest zapobieganie nasileniu objawów choroby oraz ograniczenie ryzyka zaostrzenia przebiegu. Kwas ten może być stosowany również przy skórze wrażliwej i naczynkowej, która ma skłonności do rozwoju trądziku różowatego.

Przebarwienia i blizny

Nie poznano dokładnie mechanizmów odpowiedzialnych za zdolność do redukcji przebarwień, przypuszczalnie jednak jest to związane z hamowaniem syntezy w obszarze pobudzonych melanocytów. Ponadto ten sam efekt tyczy się aktywności enzymów mitochondrialnych. Kwas azelainowy wspomaga usuwanie przebarwień, a nawet blizn, ale nie jest w stanie oddziaływać na brodawki i znamiona płaskie, ponieważ nie działa na melanocyty będące w fazie spoczynku. Kwas azelainowy może być stosowany do usuwania różnego rodzaju przebarwień, nie tylko potrądzikowych, ale i powstałych po oparzeniach – zarówno posłonecznych, jak i hormonalnych. Substancja hamuje bowiem wytwarzanie nadmiaru barwnika w skórze oraz wykazuje właściwości wybielające.

Stosując produkty z zawartością tej substancji, można liczyć nie tylko na wspomaganie walki z trądzikiem i przebarwieniami, ale również delikatny efekt odmłodzenia, w tym wygładzenia zmarszczek. Jest to związane ze zdolnością do pobudzania procesów odnowy komórek.