Zamówienie wysyłamy w 2 dni robocze
Kategorie

Valerin Max 360 mg, 10 tabletek powlekanych

Cena
11,39 zł

Produkt niedostępny

Wskazania

Łagodne stany napięcia nerwowego i uczucia niepokoju.

Skład

1 tabletka powlekana zawiera: substancję czynną: wyciąg wodno-alkoholowy z korzenia kozłka, suchy (Valerianae radicis extractum hydroalcoholicum siccum, 8-11:1) w ilości 360 mg w połączeniu z nośnikami (maltodekstryna (29%) i krzemionka koloidalna bezwodna (1%)) (30 %), ekstrahent: etanol 60% (v/v) oraz substancje pomocnicze: rdzeń tabletki: mannitol, skrobia kukurydziana, wapnia wodorofosforan bezwodny, sodu laurylosiarczan, laktoza jednowodna (DCL 11), krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian. Otoczka tabletki: hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, brąz HT E155, Capol 1295 (wosk biały pszczeli i wosk karnauba).

Działanie

Uspokajające.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka do 3 razy na dobę. Nie należy przyjmować więcej niż 4 tabletki na dobę.

Przeciwwskazania

Uczulenie na którykolwiek ze składników leku, nie podawać dzieciom w wieku poniżej 12. lat, ciąża, laktacja, lek może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, nietolerancja cukrów.

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

Postać
Kluczowy składnik
Działanie
Problem
Rejestracja
Lek

Valerin Max

Kozłek lekarski – zioło nie tylko na uspokojenie

Powszechnie znana waleriana to nic innego, jak kozłek lekarski – zioło, które znalazło swoje uzasadnienie w preparatach na uspokojenie, takich jak na przykład Valerin Max. Zastosowanie kozłka lekarskiego jest jednak znacznie szersze, a ponadto zależy od tego, jaką formę przyjmują preparaty tworzone na jego bazie.

Kozłek lekarski, czyli waleriana

Kozłek lekarski, czyli popularna waleriana, od lat znajduje swoje zastosowanie w medycynie ludowej i konwencjonalnej. Jako surowce lecznicze pozyskiwane są łodygi i korzeń. Wykazują przede wszystkim działanie uspokajające. Z tego względu mogą być stosowane, gdy występują trudności w zasypianiu o podłożu nerwowym, ale i w stanach łagodnego napięcia nerwowego. Z tego względu waleriana zagościła w preparacie Valerin Max, który wykorzystywany jest również w sytuacjach odczuwania nadmiernego niepokoju.

Kozłek lekarski może być ponadto stosowany w dolegliwościach żołądkowych lub podczas bolesnych miesiączek, ponieważ wykazuje właściwości rozkurczające. Konkretne korzyści uzyskiwane dzięki temu ziołu zależne są od formy preparatu z jego zawartością. Jest to związane z tym, że składniki aktywne kozłka lepiej rozpuszczają się w alkoholu niż w wodzie. Należą do nich głównie olejek eteryczny oraz walepotriaty. Działanie zależne jest ponadto od sposobu suszenia. Przy zbyt wysokiej temperaturze zioło może tracić swoje właściwości.

Jak działa Valerin Max?

Zawarty w Valerin Max kozłek lekarski, w postaci korzenia oraz kłączy, wpływa na obniżanie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Efektem jest zmniejszenie napięcia i uczucia niepokoju. Pojawia się odczucie odprężenia psychicznego. Stosowanie Valerin Max na bezsenność wiąże się zaś z tym, że korzeń waleriany sprzyja skróceniu czasu niezbędnego do zaśnięcia, poprawiając również jakość samego snu. Można liczyć na zmniejszoną liczbę epizodów wybudzeń w nocy oraz wydłużenie czasu snu.

Kozłek lekarski na inne problemy zdrowotne

Poza działaniem rozkurczowym waleriana jest również wiatropędna. Ma to związek z uzyskiwanym efektem rozkurczowym oraz zwiększonym wydzielaniem soków żołądkowych. Kolejną właściwością waleriany jest pobudzanie do wydzielania śliny. Wspomniane wcześniej działania pozwalają na wykorzystanie kozłka lekarskiego w zmniejszaniu bólu miesiączkowego, który powstaje ze względu na skurcze mięśni gładkich. Efekt uspokajający owocuje możliwością zastosowania ziela przez kobiety, które zmagają się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Napary z waleriany mogą być stosowane zewnętrznie na skórę głowy. Sprawdzają się we wspomaganiu leczenia łupieżu i łojotoku oraz w niektórych dermatozach.

Korzystanie z kozłka lekarskiego we właściwych dawkach, zgodnie z zaleceniami i uwzględniając przeciwwskazania, przynosi oczekiwane korzyści i praktycznie nie wiąże się ze skutkami ubocznymi. Należy jednak pamiętać, by po 30 dniach stosowania uwzględnić dwutygodniową przerwę. Postaci, w jakich występuje kozłek lekarski to napary, nalewki oraz tabletki. Można przyrządzać z niego również napoje uspokajające.