Strefa przyszłej mamy
Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają dla wielu przyszłych mam wielką radość, ale i dużo wątpliwości. Z myślą o Tobie powstała Strefa przyszłej Mamy. Znajdziesz tutaj wszystko co niezbędne w tym ważnym dla Ciebie okresie.
Ciąża to czas, w którym należy dbać o siebie w szczególny sposób. Z myślą o potrzebach kobiet w ciąży powstała Strefa przyszłej Mamy – znajdziesz tu produkty, które pozwolą Ci komfortowo i bezpiecznie przejść przez ten wyjątkowy okres.
Poradnik Gemini

Ciąża to wielka radość, ale też wielka niewiadoma. Przyszła mama doświadcza bowiem wielu lęków i obaw. Co powinna wiedzieć o poszczególnych trymestrach ciąży? O czym warto pamiętać by bezpiecznie i świadomie przez przez ten czas? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym poradniku stworzonym z myślą o kobietach w ciąży. Przygotuj się do bycia Mamą!

Jak przygotować się do ciąży?

Wiele kobiet, jeszcze przed zajściem w pierwszą ciążę, zastanawia się, jak najlepiej przygotować się na ten wyjątkowy czas. Niektóre z nich szukają wskazówek w poradnikach, inne pytają o zdanie doświadczonych koleżanek czy swoich mam. Zdarzają się sytuacje, że kobiety, pomimo starań wciąż nie mogą zajść w ciążę, wówczas zastanawiają się, co może im pomóc osiągnąć upragniony stan. By zwiększyć swoje szanse, kobiety muszą zadbać o odpowiednią dietę i zrezygnować ze stosowania używek. Mogą również sięgać po produkty bogate w składniki wspomagające płodność. Preparaty te przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Innym przydatnym produktem w okresie przygotowania do ciąży jest termometr owulacyjny. Mierzenie temperatury ciała z jego pomocą pozwala na określenie, czy rozpoczął się w organizmie kobiety proces owulacji. W momencie pojawienia się pierwszych podejrzeń, że jest się w ciąży, kobieta powinna zaopatrzyć się w test ciążowy rozwiewający wszelkie wątpliwości. Jeśli wynik będzie pozytywny, należy udać się niezwłocznie do ginekologa.

Wizyty u ginekologa w ciąży

Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby kobiety, jeszcze przed zajściem w ciążę, wykonały serię kontrolnych badań ginekologicznych. Najczęściej jednak trafiają one do specjalisty między 6. a 8. tygodniem od ostatniego miesiączkowania. Wówczas można potwierdzić, czy faktycznie doszło do zapłodnienia. Na pierwszym spotkaniu lekarz prowadzący ciążę przeprowadza wywiad chorobowy, omawia przyjmowanie leków oraz wykonuje podstawowe badania ginekologiczne. Od tego momentu przyszła mama powinna regularnie pojawiać się na wizytach i poddawać się cyklicznym badaniom kontrolnym. Są one niezbędne, dzięki nim wiemy, jak rozwija się maluszek oraz czy nic mu nie zagraża. Wykonuje się je w poszczególnych okresach ciąży.

Do obowiązkowych badań w 9-10 tygodniu należą między innymi:

  1. cytologia,
  2. badanie moczu,
  3. morfologia krwi,
  4. odczyn Wassermanna (WR),
  5. przeciwciała HIV, toksoplazmozy i różyczki,
  6. pomiar ciśnienia,
  7. badanie piersi.

11-14 tydzień ciąży to czas, w którym wykonuje się USG, a także test PAPP-A. Stwierdza on, czy u dziecka występuje ryzyko wystąpienia Zespołu Downa, Pataua i Edwardsa. Przyszłe mamy poddają się także testowi potrójnemu, który ma za zadanie sprawdzić, czy płód narażony jest na anomalie chromosomalne.

W 15-20 tygodniu ciąży należy wykonać badanie HBs pozwalające stwierdzić, czy kobieta jest zarażona wirusem HBV odpowiadającym za wirusowe zapalenie wątroby. Oprócz tego, należy określić wysokość, na jakiej położone jest dno macicy.

21-26 tydzień ciąży to czas na kolejne badanie USG. Wówczas sprawdza się wagę ciała, mierzy ciśnienie oraz ocenia pH wydzieliny pochwowej. Przyszła mama określa również stopień aktywności płodu.

Ostatnie tygodnie ciąży to intensywny czas. Powtarza się wtedy wszystkie podstawowe badania, takie jak, morfologia, pomiar ciśnienia krwi oraz USG. Mierzy się także wysokość dna macicy. Do obowiązków przyszłej mamy w tym czasie należy również powtórzenie WR, czyli odczynu Wassermanna. W uzasadnionych przypadkach lekarz wykonuje także inwazyjne badania prenatalne: amniopunkcję, biopsję kosmówki oraz kordocentezę.

Podział na trymestry ciąży – dolegliwości, jakie może odczuwać przyszła mama

Okres od momentu zapłodnienia do rozwiązania trwa mniej więcej 9 miesięcy, czyli 280 dni. Lekarze zwykle liczą ten czas w tygodniach. Ciąża donoszona to ta, zakończona pomiędzy ostatnim dniem 37 tygodnia a pierwszym dniem 42 tygodnia. Za normę uznaje się bowiem urodzenie dwa tygodnie przed, jak i dwa tygodnie po terminie ustalonym przez ginekologa. Ciąża dzieli się na trzy okresy zwane trymestrami.

Pierwszy trymestr należy zacząć liczyć od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13. tygodnia ciąży. Drugi rozpoczyna się w 4. miesiącu. Trwa on do 26. tygodnia ciąży. Ostatni, trzeci trymestr, należy liczyć od 7. miesiąca aż do dnia porodu.

Każdy trymestr ciąży niesie za sobą inne dolegliwości. Pierwsze objawy zapłodnienia mogą wystąpić już po upływie dziesięciu dni. Pojawiają się wahania nastroju, nerwowość, zwiększony apetyt lub wręcz przeciwnie, jadłowstręt. Jednym z początkowych symptomów ciąży, na który kobiety najczęściej zwracają uwagę, jest brak miesiączki. Pierwszy trymestr to dla wielu przyszłych mam okres często występujących nudności. Powszechnie znanym objawem ciąży w tym czasie są zachcianki pokarmowe. Przyszłe mamy mogą chętnie sięgać po produkty spożywcze, których wcześniej nie lubiły, a także w zaskakujący sposób łączyć smaki. Oprócz wszystkich tych dolegliwości mogą pojawić się również bóle oraz zawroty głowy. Piersi powiększają się, stają się obrzmiałe i wrażliwe na dotyk.

W drugim trymestrze ciąży przykre dolegliwości z poprzednich trzech miesięcy zwykle ustępują. Samopoczucie przyszłych mam wraca do normy i nie czują się one już tak zmęczone, wręcz przeciwnie, stają się bardziej energiczne. Do podstawowych objawów w tym okresie należy zaliczyć roztargnienie oraz problemy ze skupieniem uwagi i koncentracją. Pod koniec drugiego trymestru może pojawić się zgaga, a także trudności z zasypianiem.

Ostatnie trzy miesiące ciąży to czas, który większość przyszłych mam chciałaby przyspieszyć. Kobiety skarżą się w tym okresie na bóle pleców spowodowane sporym obciążeniem. Pojawiają skurcze mięśni nóg, obrzęki kostek, a także regularna aktywność płodu.

Jestem w ciąży i co dalej? Niezbędnik przyszłej Mamy

Wiele kobiet zastanawia się, jakie produkty okażą się dla nich przydatne w trakcie ciąży. Ten wyjątkowy okres wiąże się z wielką radością, ale także niesie za sobą różne przykre dolegliwości. Przyszłe mamy często uskarżają się na nudności, zaparcia, wzdęcia oraz nawracające infekcje intymne. Warto wówczas zaopatrzyć się w produkty, które pomogą im się z nimi rozprawić.

Kobiety w ciąży często sięgają po preparaty wspomagające ich układ odpornościowy, jak i szereg witamin i minerałów. Zalicza się do nich na przykład kwas foliowy, DHA czy magnez. Kolejną istotną czynność w ciąży stanowi odpowiednia pielęgnacja i higiena skóry. Do tego celu stosuje się balsamy i oliwki ujędrniające, preparaty na rozstępy oraz żele do mycia. Aby zapewnić sobie komfort w tym szczególnym okresie, można również sięgnąć po poduszki czy bieliznę ciążową.

Innym, niezwykle istotnym elementem, o którym należy pamiętać, jest bezpieczeństwo w ciąży. Z myślą o monitorowaniu kondycji płodu powstały specjalne detektory, czyli urządzenia umożliwiające podsłuchanie akcji serca.

Te oraz wiele innych produktów, przyszłe mamy mogą znaleźć w asortymencie naszej apteki internetowej. Dzięki nim będą one mogły komfortowo i bezpiecznie przejść przez okres ciąży. Gdy czas ten będzie dobiegał końca, przyszłe mamy mogą zaopatrzyć się w produkty niezbędne do skompletowania wyprawki dla nich i dla ich maluszków.