7
15 lipca 2021

8 domowych i naturalnych sposobów na wzmocnienie brwi

Brwi wraz z rzęsami tworzą tzw. oprawę oczu. Ich kształt i sposób regulacji to kwestia indywidualnych upodobań. Na stan i wygląd brwi wpływa wiele czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Niestety uboga dieta, stres i niektóre choroby mogą spowodować przerzedzenie się brwi. Zbyt częsta regulacja również przyczynia się do powolniejszego wzrostu włosków. Oprócz preparatów dostępnych w aptece istnieje również kilka naturalnych i domowych sposobów dla osób, które chcą poprawić wygląd swoich brwi. Jak wzmocnić brwi?

Brwi – jeden z wytworów rogowych naskórka 

Wszystkie włosy na ciele człowieka oraz paznokcie należą do wytworów rogowych naskórka. Pod ogólnym określeniem „włosy” kryją się również ludzkie brwi i rzęsy. Wytwory rogowe naskórka nazywane są też przydatkami skóry. Włosy zbudowane są z dwóch części: 

 • część wolna – łodyga włosa, 
 • część tkwiąca w skórze właściwej i tkance podskórnej – korzeń włosa. 

Cebulka włosa stanowi miejsce, poprzez które krew dociera do mieszka włosowego, zaopatrując włos we wszystkie substancje potrzebne mu do wzrostu. Za tworzenie i wzrost włosów odpowiadają komórki cebulki zwane macierzą włosa.   

Cykl wzrostu włosa ma trzy fazy: 

 1. anagen – komórki macierzy ulegają podziałom, 
 2. katagen – wzrost włosa zostaje zahamowany, 
 3. telogen – czas, w którym macierz włosa „odpoczywa”, ponieważ włos wypada, a w jego miejscu dopiero zacznie pojawiać się nowy. 

W przypadku brwi ich cykl życia wynosi kilka miesięcy. Za ich barwę odpowiada wysokie (w przypadku ciemnych) lub niskie (w przypadku jaśniejszych) stężenie barwnika – melaniny

Zbyt częste regulowanie brwi 

Częste regulowanie brwi w postaci wyrywania ich za pomocą pęsety, depilacji woskiem lub innej metody przyczynia się ostatecznie do osłabienia macierzy włosa. Z każdym kolejnym wyrwaniem włoski odrastają słabsze, aż w efekcie w niektórych przypadkach z danych cebulek nie wyrasta żaden włosek. Jest to kwestia bardzo indywidualna, czasem potrzeba nawet kilku lat, żeby macierz włosa ponownie „wyprodukowała” nowy włosek. Z tego powodu nie warto zbyt często regulować brwi, jeśli zależy nam na naturalnym efekcie.  

Co źle wpływa na stan brwi? 

Stan wszystkich wytworów rogowych naskórka odzwierciedla stan całego organizmu. Zarówno łamliwe i wysuszone paznokcie, jak również wypadające włosy dają znać, że organizmowi czegoś brakuje lub jest to reakcja na niekorzystne czynniki zewnętrzne.  

Do czynników zewnętrznych negatywnie wpływających na stan brwi i innych wytworów rogowych naskórka zaliczamy: 

 • dietę ubogą w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, 
 • długotrwały stres, 
 • palenie tytoniu, 
 • spożywanie alkoholu, 
 • nieprawidłową pielęgnację, 
 • przewlekłe zmęczenie. 

Do czynników wewnętrznych, mających duży wpływ na stan wszystkich wytworów rogowych naskórka, należą: 

 • niedobory żelaza, 
 • niedobory biotyny, 
 • niedobory witaminy A,  
 • niedobory cynku
 • wahania stężenia hormonów w ustroju (np. mocne zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety po ciąży lub w trakcie menopauzy), 
 • niektóre choroby takie jak: 
  • łysienie plackowate,  
  • łuszczyca,  
  • atopowe zapalenie skóry (AZS),  
  • kontaktowe i łojotokowe zapalenie skóry,  
  • choroby tarczycy, 
  • nowotwory i leczenie onkologiczne. 

Jak odżywić brwi, aby były mocniejsze? 

Na rynku produktów kosmetycznych istnieje wiele rodzajów odżywek do brwi, a także odżywek 2w1 – do brwi i rzęs. Większość z nich powinno się nakładać codziennie przez okres kilku tygodni. W zależności od preparatu zawierają one w swoim składzie substancje typowo lecznicze, takie jak: bimatoprost, który wydłuża fazę wzrostu włosa, dzięki czemu włos nie wypada. Istnieją również preparaty oparte na składnikach naturalnych, np. różnego rodzaju olejki, które mają w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe. Oprócz gotowych preparatów znanych jest również kilka naturalnych, domowych sposobów na wzmocnienie brwi. W miarę możliwości należy je stosować wymiennie lub łączyć. 

8 domowych i naturalnych sposobów na wzmocnienie brwi

Stop z regulowaniem brwi 

Pierwszym, najważniejszym krokiem do wzmocnienia i zagęszczenia brwi w naturalny sposób jest absolutne zaprzestanie ich regulacji. Każde powtarzalne wyrywanie włosków prowadzi do osłabienia cebulek, a w konsekwencji do zahamowania wzrostu włosów. 

Zdrowa dieta 

Odpowiednia podaż składników odżywczych w diecie jest kluczowa dla zachowania zdrowego organizmu. Z tego oczywistego powodu uboga dieta wpływa bardzo niekorzystnie na stan wytworów rogowych naskórka. Utrzymanie zbilansowanej diety bogatej w aminokwasy, witaminy i minerały będzie sprzyjać mocniejszym brwiom. 

Olejek rycynowy 

Olej pozyskiwany z rącznika pospolitego (Ricinus communis L.) powszechnie znany jest jako olejek rycynowy. Przy stosowaniu wewnętrznym wykorzystuje się go jako środek ułatwiający wypróżnianie i pobudzający ruchy perystaltyczne. Inną przydatną właściwością olejku rycynowego jest wzmocnienie i przyciemnienie brwi. Takie działanie osiągniemy, nakładając go na brwi lub rzęsy minimum raz dziennie. Można to robić, aplikując olejek na patyczek higieniczny, a następnie na brwi. Inną metodą nakładania olejku rycynowego jest dokładne oczyszczenie nieużywanej już szczoteczki od tuszu do rzęs i nakładanie nią odrobiny olejku rycynowego na brwi. Efekty powinny być widoczne już po około dwóch tygodniach, jednak śmiało można przedłużyć kurację nawet do dwóch miesięcy. 

Olejek migdałowy 

Olej ze słodkich migdałów tłoczony na zimno z migdałowca pospolitego (Prunus dulcis, L.) jest bogaty w wiele witamin. Jego działanie polega na zmiękczeniu i odżywieniu skóry. Olejek migdałowy można nakładać na brwi w podobny sposób, jak olejek rycynowy. 

Olejek arganowy 

Olejek arganowy to surowiec pozyskiwany z drzewa arganowego (Argania spinosa L.). Jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Odżywia skórę i stymuluje porost włosów. Olejek arganowy również można nakładać za pomocą patyczka higienicznego lub wyczyszczonej szczoteczki od tuszu do rzęs. 

Oliwa 

Olej z oliwek, zwany inaczej oliwą, znany jest ze swoich cennych właściwości odżywczych. Stosuje się go jako dodatek do sałatek i innych potraw. Jest również szeroko stosowana w kosmetologii jako środek zmiękczający i odżywczy. Podobnie działa na brwi. Można ją nakładać tak, jak to zostało opisane wcześniej. 

Kozieradka 

Zmielone nasiona kozieradki stanowią świetny surowiec do przygotowania maseczki na brwi. Proszek należy zmieszać z dowolnym wymienionym wyżej olejkiem. Taką papkę nakładamy na brwi. Po około 15 minutach maskę można zmyć przy pomocy mydła, omijając okolice oczu. Nasiona kozieradki są bogate w witaminy B, C, A, kwas foliowy i inne dobroczynne składniki.  

Wcieranie w brwi zawartości kapsułek z witaminą A i E 

Ostatnią metodą wzmocnienia brwi jest wcieranie w brwi olejowej zawartości kapsułek z witaminami A i E, które są dostępne bez recepty w każdej aptece. Powinno się to wykonywać raz dziennie. To bezpośrednie źródło witamin istotnych dla wzrostu włosków. Efekty powinny być widoczne już po 3 tygodniach od rozpoczęcia kuracji. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Ile kilokalorii mają mandarynki?

Mandarynki składają się przede wszystkim z wody (aż 85%), a także węglowodanów (13,3 g w 100 g; zwłaszcza sacharozy, glukozy…

Zobacz więcej

Czy warto jeść pistacje?

Pistacje to popularny rodzaj orzechów drzewnych, który jest wyjątkowo bogaty w wiele wartościowych składników odżywczych, takich jak białka, aminokwasy, jedno-…

Zobacz więcej

Czy warto jeść śledzie?

Śledź jest niewątpliwie jednym z najczęściej spożywanych w Polsce gatunków ryb morskich. Mięso śledzia zawiera wysokiej jakości łatwo przyswajalne białko oraz dużą ilość niezwykle…

Zobacz więcej

Szczepienie przeciwko COVID-19 a przeciwko grypie – które najpierw?

Rekomendacje Zespołu Ekspertów, bazujące na wytycznych kilku krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, dopuszczają jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19. Warunkiem…

Zobacz więcej

Darmowe szczepienie przeciw grypie – kogo dotyczy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022 bezpłatne szczepienia przysługują: osobom zatrudnionym w podmiocie…

Zobacz więcej

Dawka szczepionki przypominająca a dodatkowa – jaka jest różnica?

  Dawka przypominająca rekomendowana jest u osób powyżej 18. roku życia oraz pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z…

Zobacz więcej

Przeterminowane leki – czy można je bezpiecznie przyjąć?

Producenci leków określają termin ważności leku jako czas, w którym dany preparat wykazuje 100% skuteczności oraz bezpieczeństwo stosowania. Po upływie…

Zobacz więcej

Test antygenowy – czy warto go wykonać po kontakcie z osobą z objawami COVID-19?

Wskazane przez Pana objawy u osoby z poczekalni mogą, ale nie muszą wskazywać na jej zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponadto został…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
26 listopada 2021 mgr farm. Monika Cichocka
25 listopada 2021 mgr Anna Dulska
25 listopada 2021 Poradnik Gemini
05 listopada 2021 Dr n. o zdr. Anna Rudnicka
13 października 2021 mgr Anna Dulska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)