8
16 lipca 2021

Kaolin – właściwości glinki porcelanowej

Kaolin, inaczej glinka porcelanowa, jest składnikiem powszechnie stosowanym w kosmetyce. Znajduje się m.in. w pudrach, kosmetykach mineralnych czy pastach do zębów. Jest najdelikatniejszą ze wszystkich dostępnych na rynku glinek. Znajduje zastosowanie w pielęgnacji zarówno skóry wrażliwej i alergicznej, jak i mieszanej i trądzikowej. Warto zapoznać się z jej dobroczynnymi właściwościami.

Czym jest kaolin? 

Kaolin (glinka biała, glinka porcelanowa, glinka kaolinowa, glinka chińska) jest skałą osadową, która w swoim składzie zawiera takie minerały jak kaolinit, kwarc i mikę. Kaolin zawdzięcza swoją nazwę pierwszemu miejscu, z którego został pozyskany – chińskiej góry Gaoling. Obecnie kaolin wydobywany jest zarówno w Azji, jak i w Europie czy Ameryce. Skład chemiczny kaolinu to głównie glin i krzem, dlatego należy do związków glinu o nazwie naturalne glinokrzemiany. Po zebraniu kaolin jest suszony oraz odpowiednio rozdrabniany do postaci miałkiego proszku. Jego pierwszym zastosowaniem była produkcja porcelany, dlatego nazywany jest niekiedy glinką porcelanową. 

Jakie właściwości ma kaolin? 

Glinka kaolinowa to biały proszek, który jest całkowicie nietoksyczny, nie rozpuszcza się w wodzie, tłuszczach ani w alkoholu. 

Właściwości kaolinu: 

 • Jest miękki i jedwabisty w dotyku. 
 • Działa przeciwzapalnie. 
 • Absorbuje sebum. 
 • Wykazuje działanie osuszające i ściągające pory. 
 • W przeciwieństwie do glinki zielonej nie wywołuje podrażnień. Jest najdelikatniejszą z dostępnych glinek. 
 • Tworzy w wodzie roztwory koloidalne. 
 • Bardzo niskie prawdopodobieństwo wystąpienia alergii kontaktowej. 
 • Ma właściwości łagodzące. Może być stosowana przez osoby borykające się z problemem trądziku różowatego. 

Zastosowanie glinki porcelanowej w kosmetyce 

Glinka biała znajduje zastosowanie w produkcji: 

 • pudrów do twarzy – ma dobrą przyczepność do skóry, ze względu na biały kolor daje się barwić innymi pigmentami, wykazuje działanie osuszające i absorbuje sebum; 
 • kosmetyków mineralnych – jako wypełniacz ułatwiający ich rozprowadzenie ze względu na miękkość i jedwabistość w dotyku; dodatkowo zapobiega ich zbrylaniu się; 
 • maseczek do twarzy przeznaczonych do cer mieszanych i trądzikowych ze względu na działanie absorbujące, ściągające i przeciwzapalne; dodatkowo ma świetne właściwości pęcznienia i nadawania maseczkom odpowiedniej konsystencji; 
 • mydeł, szamponów ze względu na właściwości pieniące; 
 • past do zębów – jest w nich stosowana jako delikatny materiał ścierny; 
 • pigmentów, szminek i pudrów płynnych.

Przepis na maseczkę z białą glinką 

 • Cera sucha i wrażliwa: 2 łyżki proszku połączyć z 1,5 łyżki ulubionego oleju lub hydrolatu do twarzy. Po 20 minutach zmyć maseczkę letnią wodą i zastosować tonik oraz krem do twarzy. 
 • Cera mieszana i trądzikowa: 2 łyżki proszku połączyć z 1,5 łyżki przegotowanej wody lub hydrolatu do twarzy. Po 20 minutach zmyć maseczkę letnią wodą i zastosować tonik oraz krem do twarzy. 

Przepisy na maseczki glinkowe można dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb. Cery mieszane i trądzikowe świetnie zareagują na połączenie glinki białej i zielonej w jednej maseczce. W przypadku cery suchej i wrażliwej do przygotowanej maseczki warto dodać 2 krople serum hialuronowego, które zwiększy jej właściwości nawilżające. 

Należy pamiętać, by nie pozwolić maseczce zaschnąć na twarzy, ponieważ może to mocno wysuszyć skórę. Co jakiś czas trzeba zwilżyć maseczkę przy pomocy toniku, wody termalnej lub hydrolatu, tak by nie doprowadzić do jej wyschnięcia. 

Jak przechowywać glinkę porcelanową? 

Ze względu na wysoką higroskopijność kaolinu (wysokie zdolności do wiązania wody) zaleca się przechowywanie proszku w dobrze zamkniętym pojemniku. Pozwoli to utrzymać jak najdłużej wszystkie dobroczynne właściwości produktu.  

Źródła: 

 • Khurana IS, Kaur S, Kaur H, Khurana RK. Multifaceted role of clay minerals in pharmaceuticals. Future Science OA. 2015. 
 • M.S.Prasada, K.J.Reida, H. H. Murrayb. Kaolin: processing, properties and applications. Applied Clay Science, Volume 6, Issue 2, 1991. 
 • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.6-4.pdf. 
 • Zoe Diana Draelos. Kosmeceutyki. Edra Urban & Partner Wydawnictwo, Wrocław 2011, wyd. 2.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jakie składniki kremu dla kobiety 60+?

Pani Dominiko, dla kobiety w wieku 60+ warto wybrać kremy, które będą zwiększać gęstość skóry. Charakteryzują się one wzmacnianiem ochronnej…

Zobacz więcej

Oleje do skóry tłustej i mieszanej

Do cery tłustej i mieszanej doskonale sprawdzają się oleje: jojoba, z czarnuszki, arganowy, lniany, z pestek malin, z wiesiołka, konopny.…

Zobacz więcej

Co na przebarwienia skóry i blizny?

Przede wszystkim radziłabym udać się do specjalisty, lekarza dermatologa lub do kliniki medycyny estetycznej. Określą oni przyczynę złego stanu Pani…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
12 października 2021 dr Ewa Fiedorowicz
06 października 2021 Poradnik Gemini
24 września 2021 Poradnik Gemini
21 września 2021 mgr farm. Monika Cichocka
24 czerwca 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)