1
13 października 2021

Miód Manuka dla dzieci – jaki wybrać?

Manuka to krzew o białych kwiatach pochodzący z Nowej Zelandii oraz niektórych regionów Australii. Dawniej jego drewno było wykorzystywane do produkcji rękojeści narzędzi, a nalewki z liści stosowano m.in. w przeziębieniach i dolegliwościach układu moczowego. Obecnie krzew Manuka jest znany na całym świecie dzięki niezwykle cennemu i zdrowemu miodowi pozyskiwanemu z jego kwiatów. Czy miód Manuka można podawać również dzieciom?

Chłopiec je naleśniki z miodem

Produkty z propolisem i miód Manuka

Jaki miód Manuka wybrać dla dziecka? 

W sklepach można spotkać różne rodzaje miodu Manuka – są one oznaczone liczbowo: MGO 30+, MGO 100+, MGO 250+, MGO 400+ lub MGO 550+. Liczba ta oznacza ilość substancji czynnej w miligramach (w tym wypadku metyloglioksalu) na kilogram miodu. Im jest wyższa, tym więcej potencjalnych korzyści prozdrowotnych przyniesie spożywanie miodu.

Podczas wyboru miodu dla dziecka istotne są wskaźnik MGO oraz certyfikaty – prawdziwe miody Manuka i ich dostawcy posiadają certyfikaty oryginalności. 

Miód Manuka – od jakiego wieku można go stosować? 

Dzieci do ukończenia 1. roku życia nie powinny spożywać żadnego miodu, ponieważ może dojść do wystąpienia botulizmu niemowlęcego przez zatrucie jadem kiełbasianym. Ponadto w miodzie obecne są duże ilości alergenów, które mogą wywołać nieprawidłową reakcję immunologiczną organizmu (obrzęk gardła, nosa, problemy z oddychaniem). 

Miód Manuka – jakie ma właściwości i kiedy stosować? 

Miód Manuka, tak jak inne naturalne miody pszczele, wykazuje szerokie spektrum działania poprzez swój niezwykle bogaty skład chemiczny.

Miody pszczele pozytywnie wpływają na:  

  • układ oddechowy,  
  • układ sercowo-naczyniowy,  
  • układ moczowy,  
  • układ pokarmowy,  
  • ośrodkowy układ nerwowy,  
  • skórę.  

Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym miód Manuka znajduje zastosowanie w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób układu oddechowego u dzieci i dorosłych: przeziębień, zapalenia gardła oraz zatok. Oprócz właściwości bakteriobójczych posiada także aktywność hamującą namnażanie niektórych wirusów, może być zatem stosowany w czasie grypy lub ospy.  

Dodatkowo korzystnie wpływa na układ pokarmowy – regularne spożywanie tego rodzaju miodu może zapobiegać tworzeniu się stanów zapalnych żołądka lub jelita.  

Miód Manuka dla dzieci – dawkowanie 

Zaleca się spożywanie 1-2 łyżeczek dziennie celem profilaktyki chorób bakteryjnych. Miód najlepiej rozpuścić w szklance przegotowanej letniej wody, by zachować jego dobroczynne właściwości. Oprócz czystej formy miodu, dostępne są również postaci leków takie jak: pastylki do ssania, cukierki lub lizaki zawierające miód Manuka, zalecane w celu poprawienia odporności organizmu. 

Miód przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu, gdyż wysoka temperatura może powodować wzrost hydroksymetylofurfuralu – substancji o potencjalnym działaniu kancerogennym. Jest to jedna z wielu substancji o niezbadanej toksyczności dla organizmu człowieka. 

Przeczytaj również:
Miód Manuka – jaki wybrać? Kryteria wyboru i rodzaje
Jak rozpoznać oryginalny miód Manuka?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Choroba lokomocyjna u małego dziecka

Niestety nie ma leku ani suplementu, który można podać niemowlęciu cierpiącemu na tę przypadłość. Zachowawczo należy nie przekarmiać dziecka przed…

Zobacz więcej

Ile witaminy D3 dla niemowlaka od 6. miesiąca?

Według najnowszych wytycznych z 2018 r. dawka witaminy D3 dla dziecka, jaką należy podać od 6 miesiąca życia do 1…

Zobacz więcej

Ile czasu działa krem z filtrem na skórze dziecka?

W czasie długotrwałej ekspozycji na słońce konieczna jest kilkukrotna aplikacja kremu z filtrem. Idealnym rozwiązaniem jest smarowanie skóry dziecka warstwą…

Zobacz więcej

Czy dziecko chore na astmę może przyjmować aspirynę?

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) jest najstarszym, stosowanym po dzień dzisiejszy środkiem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Aspiryna nie powinna być jednak w…

Zobacz więcej

Dzienna dawka witaminy C dla dziecka

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to związek, który powinien być dostarczany naszemu organizmowi każdego dnia. Doskonałym preparatem z witaminą C…

Zobacz więcej

Dziecko a suplementacja żeń-szenia

Żeń-szeń od tysięcy lat znany jest jako doskonały środek wzmacniający organizm. Dodaje energii, poprawia nastrój, zwiększa koncentrację, podnosi libido oraz…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Chłopiec je naleśniki z miodem

Produkty z propolisem i miód Manuka

Czytaj także
17 stycznia 2018 Poradnik Gemini
02 października 2017 Poradnik Gemini
28 kwietnia 2021 lek. Joanna Sawicka-Metkowska, Doktor Poziomka
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)