6
29 września 2021

Paracetamol – czy może być niebezpieczny?

Paracetamol został wprowadzony do lecznictwa w 1956 r. w Wielkiej Brytanii i szybko zdominował rynek apteczny, jako jeden z najtańszych i najbardziej skutecznych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Jest niedrogi i powszechnie dostępny, jednak często nie wiemy, jak duże, a nawet śmiertelne zagrożenie może płynąć z niewłaściwego stosowania tego środka.

Paracetamol stosujemy powszechnie w leczeniu gorączki oraz bólu o małym i umiarkowanym nasileniu, takich jak: ból głowy, mięśni, kości i stawów, a także w bólach miesiączkowych i w bólach zęba. Jest składnikiem wielu leków sprzedawanych bez recepty.  

Co dzieje się z paracetamolem w organizmie? 

Wątroba metabolizuje paracetamol i przetwarza w formę przyjazną do wydalenia, a do tego działania zużywa glutation. Duża dawka paracetamolu powoduje zużycie całego glutationu, co jest przyczyną powstawania szkodliwego związku N-acetylo-p-benzochinoiminy (NAPQI), który nieodwracalnie uszkadza komórki wątrobowe. Jeżeli w momencie przyjmowania paracetamolu we krwi krąży alkohol etylowy, trujący związek powstaje niemal natychmiast. 

Jaka dawka paracetamolu jest niebezpieczna? 

Jedno małe opakowanie popularnego preparatu z paracetamolem zawiera 12 tabletek, każda po 500 mg leku, co łącznie daje 6 g paracetamolu – taka dawka zażyta w przeciągu 24 godzin to już poważne przedawkowanie. Względnie bezpiecznie możemy przyjąć jedynie 3-4 g paracetamolu na dobę, a w przypadku stosowania przewlekłego, dawka maksymalna wynosi 2,5 g na dobę (5 tabletek po 500 mg).  

W sytuacji przewlekłego bólu udaj się do lekarza, by zdiagnozować przyczynę. Jednorazowo nie przekraczaj dawki 500-1000 mg, tj. 1-2 tabletki. Po takiej dawce warto odczekać kilka godzin zanim przyjmiesz kolejną

Paracetamol w pigułce 

  • Spożywałeś alkohol? Nigdy nie stosuj żadnego leku z paracetamolem. Pamiętaj, że względnie dobre samopoczucie nie gwarantuje pełnego oczyszczenia organizmu z alkoholu – w tej sytuacji także nie stosuj paracetamolu. 
  • Bezpiecznie możesz przyjąć 3-4 g leku na dobę (6-8 tabletek po 500 mg) 
  • W przypadku przewlekłego bólu udaj się do lekarza, by poznać przyczynę. W takich sytuacjach dawka maksymalna spada do 2,5 g na dobę. 
  • Jednorazowo nigdy nie przekraczaj 500-1000 mg leku (1-2 tabletki). 
  • Gdy istnieje potrzeba dłuższego działania przeciwbólowego, stosuj zamiennie preparat z paracetamolem wraz z innym lekiem. Dajesz wtedy wątrobie więcej czasu na odnowienie rezerwy glutationu, który zabezpiecza przed szkodliwym działaniem paracetamolu. 

Dawki przedstawiane w tym artykule dotyczą dorosłych, którzy nie cierpią na choroby niewydolności wątroby czy też nerek. 

Przeczytaj również:
Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem?
Bóle głowy – jakie mogą być ich przyczyny?

Źródła: 

  • Zejc A., Chemia Leków – Podręcznik dla studentów farmacji i farmaceutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL,  Warszawa 2008. 
  • Janiec W., Kompendium Farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015. 
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=643 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Przeterminowane leki – czy można je bezpiecznie przyjąć?

Producenci leków określają termin ważności leku jako czas, w którym dany preparat wykazuje 100% skuteczności oraz bezpieczeństwo stosowania. Po upływie…

Zobacz więcej

Jak leczyć migrenę w ciąży?

Leczenie migreny w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Istnieją preparaty przeciwmigrenowe, które są bezpieczne dla płodu, jednak to produkty dostępne…

Zobacz więcej

Czy można łączyć baklofen z ibuprofenem?

Ibuprofenu nie można łączyć z baklofenem, leki te wchodzą w interakcję ze sobą. Ibuprofen może opóźnić wydalanie baklofenu (szczególnie u…

Zobacz więcej

Dna moczanowa a problemy ze stopami

Przede wszystkim należy skonsultować się z reumatologiem. Być może trzeba zmienić dawkę  allopurynol lub dołączyć dodatkowy preparat. Pomocna może okazać…

Zobacz więcej

Jakie leki przeciwbólowe na półpasiec?

Choroba zwana półpaścem często niesie ze sobą bardzo silne bóle. Można zastosować jakiekolwiek leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, jednak nie…

Zobacz więcej

Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem?

Ibuprofen oraz paracetamol mogą być stosowane razem, również w przeziębieniu. Należy jednak pamiętać,  żeby nie przekraczać maksymalnych dawek dobowych tj. 4…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
19 listopada 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
04 listopada 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
19 października 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
22 września 2021 mgr farm. Marta Grabowska
14 września 2021 mgr farm. Natika Karolak
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)