1
22 września 2021

Rak skóry po opalaniu – kiedy narażamy się na to zagrożenie?

Rak skóry to bardzo groźne następstwo nieodpowiedzialnego opalania – nieprzestrzeganie zasad grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry jest czerniak. Dowiedz się co zrobić, by rak skóry po opalaniu nie dotyczył Ciebie.

Lekarz bada znamię

Produkty na przebarwienia posłoneczne

Rak skóry a opalanie – jaki mają związek? 

Zbrązowienie skóry powstałe na skutek opalania to nic innego, jak obrona przed kolejnymi dawkami słońca. Komórki pigmentowe (melanocyty) po ekspozycji na promieniowanie UV wytwarzają kolejne dawki melaniny – substancji, której zadaniem jest pochłanianie zbyt dużej ilości promieniowania. Wywodzący się z melanocytów czerniak złośliwy jest jedynym nowotworem skóry ze zdolnością do przerzutów, który stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Na rozwój tego nowotworu największy wpływ ma właśnie intensywna ekspozycja na promieniowanie UV. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci – znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów w późniejszym wieku. 

Nasza skóra ma zdolność do „zapamiętywania” dawki promieniowania otrzymanej dotychczas. Dlatego też łączna dawka promieniowania kumuluje się w skórze i z wiekiem zauważamy wzrost przypadków zachorowań na czerniaka oraz inne nowotwory skóry. Ma to związek również ze znacznym wzrostem zainteresowania wyjazdami wakacyjnymi. Podróżujemy więcej, częściej i nie tylko latem. Podróże do ciepłych krajów jesienią i zimą mogą znacznie przyczyniać się do rozwoju nowotworów – nasza skóra nie jest zwykle gotowa na to, by bezpiecznie przyjmować duże dawki promieniowania słonecznego, szczególnie gdy dawki takie są nagłe i intensywne. W Polsce ekspozycja na słońce byłaby w tym czasie znikoma. Promieniowanie słoneczne odpowiada za wytwarzanie witaminy D, która jest nam niezbędna. 15-minutowa ekspozycja jest jednak wystarczającą ilością czasu do jej syntezy.

Nowotwory skóry – jakie mogą powstać przez opalanie? 

Najgroźniejszym nowotworem skóry jest czerniak. Jest to nowotwór, który stosunkowo szybko rośnie, szybko też daje przerzuty, które mogą prowadzić do śmierci.  

Pamiętaj o profilaktyce i badaniach – czerniak wykryty we wczesnym etapie (zanim pojawią się przerzuty) jest w pełni uleczalnym nowotworem. 

Inne nowotwory, takie jak podstawnokomórkowe czy też kolczystokomórkowe są zwykle łagodniejsze niż czerniak. Występują częściej, a ich leczenie jest skuteczne. Rokowanie zazwyczaj jest dobre – nowotwory te odpowiednio wcześnie wykryte i zwalczone nie wpływają na długość życia pacjenta.  

Warto zadbać o zdrowie, obserwując zmiany skórne występujące na ciele. Szczególną uwagę powinny zwrócić nowe zmiany, a także te, które zmieniają swój wygląd – powiększają się lub swędzą i zmieniają kolor. Wszystkie zmiany skórne, które inaczej wyglądają, powinny być powodem do konsultacji dermatologicznej. Warto zadbać o to odpowiednio wcześnie, zanim potencjalnie groźna zmiana spowoduje rozwój groźnego nowotworu. Ponadto, profilaktycznie co najmniej raz w roku powinniśmy udać się do lekarza dermatologa, który profesjonalnym sprzętem zbada wszystkie zmiany skórne występujące na naszym ciele. 

Jak uniknąć raka skóry po opalaniu? Profilaktyka 

Często popełnianym błędem jest „przygotowanie” skóry w solarium. Promieniowanie wytwarzane w solarium powoduje przede wszystkim zmianę barwy melaniny już istniejącej, natomiast nie wpływa znacznie na syntezę nowych cząsteczek tej substancji. W konsekwencji technika ta nie powoduje wzrostu ochrony skóry przed wystąpieniem nowotworu.

Stopniowe opalanie się jest odpowiedzialnym zachowaniem, jednakże nie uchroni nas przed potencjalnym zagrożeniem. Należy stosować kremy z filtrem ochronnym i nie doprowadzać do poparzeń skóry. Wybierając krem, zwróć uwagę na jego specyfikę – dobry krem powinien chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Kremy z filtrem działają przez około 4 godziny – w związku z tym, powinniśmy nakładać kolejne warstwy kremu co 4 godziny, przebywając stale na słońcu.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem dobrej profilaktyki jest używanie kremów wodoodpornych. Pamiętajmy jednak, iż taki krem, pomimo zachowania aktywności po wyjściu z wody, może zostać w łatwy sposób usunięty na skutek wycierania mokrego ciała w ręcznik. W tej sytuacji konieczne jest nałożenie kolejnej porcji kremu na ciało. Ilość używanego kremu gra kluczową rolę w profilaktyce nowotworów skóry. Moc kremów mierzona jest w warunkach laboratoryjnych, przy stosunkowo dużej ilości kremu aplikowanej na małą powierzchnię – zbyt cienka warstwa kremu nie uchroni nas przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym.  

Ważnym aspektem jest także powstrzymanie się od zabiegów laserowych wykonywanych na skórze przed wyjazdem na wakacje. Zabiegi takie jak zamykanie naczyń czy też depilacja powinny być wykonywane po powrocie z miejsc bardzo nasłonecznionych. Nie zaleca się także wykonywania peelingów przed ekspozycją na słońce.

Przeczytaj również:
Przebarwienia słoneczne – jak skutecznie walczyć z przebarwieniami posłonecznymi?

Źródła: 

  • Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, 2014. 
  • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/wywiady/210826,grubiej-i-czesciej-czyli-jak-sie-obchodzic-ze-sloncem 
  • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/aktualnosci/167194,nie-ma-zdrowego-opalania 
  • Ruka W., Krzakowski M., Placek W., Rutkowski P. i in., Czerniaki skóry – zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, „Onkologia w Praktyce Klinicznej”, 2009. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czym smarować lekkie poparzenie skóry?

W pierwszej fazie oparzenia, gdy uszkodzona skóra bardzo boli, powinno się zastosować żele chłodzące, pianki z pantenolem lub opatrunki hydrożelowe.…

Zobacz więcej

Ile czasu działa krem z filtrem na skórze dziecka?

W czasie długotrwałej ekspozycji na słońce konieczna jest kilkukrotna aplikacja kremu z filtrem. Idealnym rozwiązaniem jest smarowanie skóry dziecka warstwą…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Lekarz bada znamię

Produkty na przebarwienia posłoneczne

Czytaj także
13 października 2021 mgr Anna Dulska
05 października 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
10 sierpnia 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
09 sierpnia 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)