42
01 stycznia 2018

Negatywne skutki palenia papierosów w ciąży

Papierosy są używką, z którą nie każdemu łatwo się rozstać. Istnieją jednak takie momenty w życiu, kiedy bezwzględnie należy rzucić palenie. Ciąża to czas, w którym kobieta powinna szczególnie dbać o zdrowie, gdyż konsekwencje sięgania po używki (w tym papierosy) ponosi dziecko. Palenie papierosów w ciąży może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u dziecka.

Palenie w ciąży szkodzi podwójnie

Palenie w ciąży szkodzi nie tylko mamie, ale także dziecku. Kiedy kobieta wciąga dym papierosowy, wzrasta tętno dziecka znajdującego się w łonie matki. Należy podkreślić, iż nagłe skoki ciśnienia są bardzo niebezpieczne dla płodu. Palenie papierosów w ciąży może skutkować również zaburzeniami rytmu serca dziecka. Oprócz niedotlenienia wywołanego dymem papierosowym występuje także bezpośredni kontakt z substancjami rakotwórczymi.

Długotrwałe palenie papierosów w trakcie ciąży może prowadzić do niedotlenienia mózgu dziecka. Tlen i składniki odżywcze są transportowane we krwi bezpośrednio do płodu. Niestety substancje trujące znajdujące się w papierosach ograniczają transport odpowiedniej ilości składników niezbędnych dziecku do prawidłowego rozwoju. Wzrasta również ryzyko przedwczesnego urodzenia dziecka, które może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Dziecko w przyszłości może mieć problemy z zaburzoną przemianą materii, jak i wady układu sercowego-naczyniowego. Krótko mówiąc, palenie w ciąży to trudniejszy start dla noworodka.

Palenie papierosów i jego negatywny wpływ na dziecko

Palenie zdecydowanie zwiększa ryzyko wad wrodzonych, poronienia czy też przedwczesnego odklejenia się łożyska. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do pęknięcia błon płodowych. Trudno sobie wyobrazić, co musi czuć kobieta podczas poronienia czy też urodzenia martwego dziecka.

Nagłe odstawienie papierosów może spowodować wystąpienie objawów odstawiennych, dlatego zaleca się nikotynową terapię zastępczą. W ten sposób odstawimy nałóg stopniowo. Rośnie też szansa, że nie dojdzie do jego powrotu. Pamiętajmy jednak, że to rozwiązanie jest zalecane, gdy nie jesteśmy w ciąży.

W przypadku ciąży należy odstawić palenie od razu!

Warto również wspomnieć, że mleko matki palącej ma mniej witaminy C. Istnieje także szereg innych negatywnych skutków, jak bezsenność czy zaburzenia krążenia.

Jak rzucić palenie w ciąży?

Sposobów na rzucenie palenia w ciąży jest naprawdę mnóstwo, ale tylko nieliczne wydają się skuteczne. Rzucanie palenia w ciąży tak naprawdę zaczyna się od silnej woli. W okresie ciąży można sięgnąć po odpowiednie gumy i plastry. Użycie jakichkolwiek form leków zawierających nikotynę w czasie ciąży jest możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Podanie ich drogą transdermalną ma również niekorzystny stosunek względem dawki osiąganej przez płód. Odradza się jednak ich stosowanie po ciąży.

Karmienie piersią pod względem rozwojowym i odżywczym ma przewagę nad karmieniem z butelki, ale w przypadku palącej matki karmiącej wzrasta ryzyko związane z ekspozycją na nikotynę.

Potrzeba około 10 godzin po wypaleniu papierosa, aby nikotyna przestała być wykrywana w znaczących ilościach w pokarmie.

Jeśli nie da się więc uniknąć zapalenia papierosa, to wyłącznie PO karmieniu i na zewnątrz. Jeśli jednak matka pali regularnie, to metabolity nikotyny będą się utrzymywać przez wiele dni.

Palenie w ciąży jest bardzo niekorzystne dla dziecka, ponieważ jest ono wówczas biernym palaczem.

Rzucenie palenia jeszcze przed ciążą daje dziecku lepszy start i pewność, że będzie rozwijało się prawidłowo. Warto przede wszystkim szukać pomocy. Poproś znajomych i rodzinę, aby nie palili w Twojej obecności. Tym samym zmniejszysz pokusę, aby sięgnąć po kolejnego papierosa. Rzucenie palenia tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie od Twojej silnej woli, inne czynniki to sprawa drugoplanowa.

Przed rzuceniem palenia warto zrobić sobie krótki plan działania. Na początku zadajmy sobie bardzo ważne pytanie: dlaczego wcześniej nie udało nam się rzucić palenia? Wskazane jest także podsumowanie błędów, które popełniliśmy podczas wcześniejszych prób rzucania palenia. Ważne jest też poznanie mechanizmów uzależnienia i objawów odstawienia nikotyny. Chociaż założenie specjalnego dziennika palacza może brzmieć absurdalnie, to dowiemy się, co tak naprawdę nas powstrzymuje od rzucenia palenia. W większości przypadków sięgamy po papierosy w sytuacjach stresowych, dlatego powinniśmy znaleźć inny sposób na odreagowanie, jak na przykład żucie gumy do żucia. Najważniejsze jest tutaj nastawienie psychiczne – eliminacja negatywnego myślenia stanowi klucz do sukcesu.

Palenie papierosów a rozwój dziecka

Palenie w ciąży ma negatywne skutki nie tylko dla rozwoju płodowego dziecka, ale także jego całego życia. Wśród możliwych konsekwencji należy wymienić niższą wagę urodzeniową i wzrost występowania zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Nie tylko w okresie karmienia dziecko jest narażone na zetknięcie się z trującymi substancjami, ale także przez cały okres dzieciństwa. Wdychanie dymu papierosowego w najbliższym otoczeniu może prowadzić do infekcji dróg oddechowych. Z czasem może się pojawić alergia i astma. Wśród infekcji dróg oddechowych często występuje zapalenie oskrzeli czy też choroby płuc.

W późniejszym wieku dziecko palacza może być narażone na ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy, chorób serca czy nadciśnienie. Warto podkreślić, że to tylko początek listy chorób, które wywołuje bierne palenie.

Jeśli chcesz podarować swojemu dziecku zdrowe dzieciństwo, nie sięgaj po papierosa w ciąży i koniecznie ogranicz palenie po porodzie. Co więcej, jeśli dziecko jest płci żeńskiej, palenie ma wpływ na jego gamety i zdrowie przyszłego potomstwa, ponieważ zwiększa się ryzyko astmy w wyniku zmian epigenetycznych. Jak widać, konsekwencje nałogu sięgają o wiele dalej, niż można by sądzić.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Jakie witaminy powinna brać przyszła mama?

W trakcie planowania ciąży i na samym jej początku najważniejsza jest suplementacja kwasu foliowego. Ponadto istotna jest odpowiednia podaż witaminy…

Zobacz więcej

Szczepienie na grypę w ciąży

Kobiety w ciąży stanowią grupę wysokiego ryzyka jeśli chodzi o powikłania grypy, a ryzyko to narasta w kolejnych trymestrach. Opisywano…

Zobacz więcej

Czy jeść kiszonki w ciąży?

Jak najbardziej tak! Można jeść kiszonki w ciąży! Podczas kiszenia powstaje kwas mlekowy, w którym znajdują się pałeczki kwasu mlekowego.…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

  1. Ada pisze:

    Medykamenty odpadają… Nie ma co truć się chemią. W ciąży a najlepiej długo przed trzeba sobie poukładać wszystko w głowie. Najlepiej podejść do tematu psychologicznie: wizyta u psychologa itd. Oprócz tego jest sporo książek, które mają bezcenną wiedzę jak rzucić palenie.

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)