Skutki znieczulenia w cesarskim cięciu

Podczas cesarskiego cięcia stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. Dzięki temu kobieta jest przytomna i świadoma podczas operacji. Może rozmawiać z lekarzami, od razu zobaczyć dziecko i przywitać je na świecie. Znieczulenie zaczyna działać bardzo szybko i daje uczucie zdrętwienia od pasa w dół. Po porodzie odczuwalny jest chłód, a przez to drżenie oraz brak czucia w nogach, mdłości oraz silny ból głowy. Aby go uniknąć, nie wolno podnosić głowy przez 3–4 godziny od operacji. Charakterystyczny jest także ból pleców w okolicy znieczulenia zewnątrzoponowego – to objaw niepożądany, który mija po kilku dniach.

Wyżej wymienione znieczulenia można zastąpić znieczuleniem ogólnym, gdzie dożylnie podaje się leki nasenne, przeciwbólowe i zwiotczające mięśnie, które powodują utratę świadomości. Leki o takim działaniu są również podawane przez anestezjologa drogą wziewną. Po operacji leki przeciwbólowe pacjentka dostaje dożylnie. Takie znieczulenie stosuje się w przypadku ciężarnej, u której nie można zastosować znieczulenia zewnątrzoponowego i podpajęczynówkowego. Są to rzadkie przypadki, ponieważ znieczulenie przewodowe niesie za sobą o wiele mniej skutków niepożądanych niż ogólne.

Pielęgnacja rany po cesarskim cięciu

Podczas rekonwalescencji najważniejsza jest prawidłowa pielęgnacja gojącej się rany. Gdy mamy naklejony opatrunek, nie moczymy rany. Po kilku dniach zostanie on zdjęty i wtedy należy przemyć ranę, a następnie zdezynfekować specjalnym płynem, który znacznie przyspieszy gojenie. Warto również skorzystać ze środka do pielęgnacji pępka maluszka. Jeżeli pojawi się zaczerwienie, nadmierny ból, sączący się płyn oraz gorączka należy natychmiast skontaktować się z położną lub pojechać do szpitala.

Rana przez pewien czas będzie bolała i pojawi się uczucie ściągnięcia. W tym czasie warto ubierać luźniejsze stroje, które nie będą dotykały blizny. Dzięki dostępowi powietrza rana szybciej się zagoi. Miejscowy brak czucia wokół rany, zdrętwienie, mrowienie czy pieczenie nie powinny budzić niepokoju. To naturalne objawy wywołane przez nerwy przerwane podczas przecinania skóry na brzuchu. Jeżeli odczuwamy swędzenie, to znak, że rana się goi. Blizna z dnia na dzień staje coraz jaśniejsza, a żeby jeszcze bardziej ją zamaskować, warto wypróbować kremy na blizny z wyciągiem z cebuli lub silikonem. Wówczas blizna stanie się mniej widoczna, miękka i elastyczna.

Czasami zdarza się, że w miejscu blizny tworzą się zgrubienia. Nadmierny przerost tkanki to tzw. bliznowiec. W takiej sytuacji najlepiej poradzić się lekarza, czy wystarczą preparaty na blizny, czy konieczna będzie operacja plastyczna. Mogą pojawić się również małe grudki spowodowane krwawieniem podskórnym, które z czasem same znikną.

Pas poporodowy

Jeśli wiemy, że czeka nas cesarskie cięcie, warto zawczasu wyposażyć się w pas poporodowy. Można nosić go przez kilka godzin już dzień lub dwa po operacji. Ułatwi on codzienne funkcjonowanie, pomoże ustabilizować mięśnie i skórę w okolicy blizny. Zapobiegnie również rozejściu się rany i przepuklinie pooperacyjnej, która może pojawić się na skutek większego wysiłku. Pas poporodowy dobrze przepuszcza powietrze i pozwala na szybsze gojenie się rany.

Uwaga! Nie myl pasa poporodowego, który pomaga w codziennym poruszaniu się po operacji, z wyszczuplającym pasem brzusznym.

Co warto wiedzieć po cesarskim cięciu?

Po cesarskim cięciu warto trzymać się kilku istotnych wskazówek, dzięki którym powrót do formy stanie się o wiele łatwiejszy.

  • Najwygodniej jest karmić dziecko w pozycji siedzącej. Pomocne mogą okazać się rogal lub poduszka do karmienia, które ochronią ranę brzucha. Drugą zalecaną pozycją jest leżenie na boku.
  • Na co najmniej 6 tygodni od porodu należy wstrzymać się ze współżyciem.
  • Aby zajść w kolejną ciążę, należy poczekać przynajmniej rok od porodu. To czas na zagojenie się wewnętrznych i zewnętrznych blizn oraz wzmocnienia mięśni macicy.

Dochodzenie do siebie po cesarskim cięciu jest dłuższe i trudniejsze niż w przypadku naturalnego porodu. Kobieta musi być silna i cierpliwie czekać, aż wszystko się zagoi. Warto więc zadbać w tym czasie o bliznę pooperacyjną oraz dużo odpoczywać. Skorzystajmy również z pomocy najbliższych, którzy podczas połogu wesprą nas w codziennych czynnościach.