4
22 lipca 2020
Marta Junowicz Autor
Autor
mgr farm.
Marta Junowicz

Wstydliwe przypadłości ciążowe – jak sobie z nimi poradzić?

Mówi się, że nie ma piękniejszego okresu w życiu kobiety niż ciąża. Oczekiwanie na dziecko, wyczuwanie jego ruchów, obserwowanie zmian zachodzących w ciele i psychice, przygotowywanie się do nowej roli – czy to nie brzmi cudownie? Niestety szereg uciążliwych objawów może sprawić, że przyszła mama wcale nie będzie wspominać tego okresu w samych superlatywach.  

Mówi się, że nie ma piękniejszego okresu w życiu kobiety niż ciąża. Oczekiwanie na dziecko, wyczuwanie jego ruchów, obserwowanie zmian zachodzących w ciele i psychice, przygotowywanie się do nowej roli – czy to nie brzmi cudownie? Niestety szereg uciążliwych objawów może sprawić, że przyszła mama wcale nie będzie wspominać tego okresu w samych superlatywach.  

Mdłości w ciąży 

To jedne z pierwszych i najczęstszych objawów wczesnej ciąży, które utrzymują się zwykle do końca pierwszego trymestru. Te panie, które mają mniej szczęścia, zmagają się z nimi nawet do samego rozwiązania. 

Nudności i wymioty są męczące i krępujące, zwłaszcza poza domem – w pracy, komunikacji miejskiej czy w sklepie. Zaleca się, by jeść mało, a dość często, unikać drażniących zapachów, ciężkostrawnych potraw, kofeiny oraz pić minimum 2 litry niegazowanej wody. Pomocne mogą okazać się także napar z imbiru i podgryzanie migdałów. Poza tym warto zawsze mieć przy sobie woreczek foliowy na wszelki wypadek. 

Przeczytaj również:
Hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnych

Nudności u kobiety w ciąży

Odbijanie i gazy w ciąży 

Naturalnym zjawiskiem w ciąży jest spowolniona perystaltyka jelit oraz obniżenie napięcia mięśni przewodu pokarmowego, za co odpowiada wysoki poziom progesteronu.   

Ponadto, zwłaszcza w trzecim trymestrze, powiększająca się macica uciska narządy wewnętrzne, w tym jelita. Wszystko to prowadzi do nadmiernego gromadzenia się gazów, które ostatecznie muszą znaleźć ujście. To właśnie jest ten kłopotliwy moment, bo często nie można już zapanować nad sytuacją lub dolegliwości są tak uciążliwe, że mniejszym złem okazuje się ulżenie sobie.  

Warto wówczas stosować się do opisanych już wcześniej wytycznych odnośnie diety, unikać wzdymających potraw i spożywać posiłki powoli. Na wzdęcia w ciąży pomóc może również picie herbatek z kopru włoskiego, rumianku czy mięty. Dozwolonym i bezpiecznym środkiem jest także symetykon.  

Zaparcia w ciąży 

Wspomniana już zaburzona motoryka przewodu pokarmowego, ucisk powiększającej się macicy na jamę brzuszną, ograniczona aktywność fizyczna oraz suplementacja żelazem są powodem zaparć. Boryka się z nimi ponad połowa ciężarnych, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Wzmagają one inne wstydliwe przypadłości – odbijanie, gazy, mdłości, a nawet wymioty. Powodują dyskomfort, ból brzucha i przyczyniają się do powstawania hemoroidów. 

Jak można sobie pomóc? Przede wszystkim dietą. Należy dbać o odpowiednią ilość spożywanego błonnika w postaci razowego pieczywa, kasz, pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw i owoców. Wskazane są kiszonki oraz sfermentowane produkty mleczne, np. kefir. Bardzo istotne jest także nawadnianie organizmu poprzez picie minimum 2 litrów niegazowanej wody dziennie. Nie zaszkodzi podgryzanie suszonych śliwek czy moreli, można także rozpocząć dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną. Jeśli nie ma przeciwwskazań, warto zadbać o umiarkowaną aktywność fizyczną, jak chociażby spacer. 

Jeśli modyfikacja diety nie przyniesie efektów, warto wspomóc się probiotykami lub laktulozą.      

Przeczytaj również:
Zaparcia – co jeść przy problemach z wypróżnianiem?      

Hemoroidy w ciąży 

To dla każdej dotkniętej tym problemem osoby wstydliwy temat. Ciężarne są na nie wyjątkowo podatne w związku z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi i fizycznymi. Pojawiają się, gdy zaburzone zostaje krążenie w dolnej części ciała. Przyczyny pokrywające się z tymi w przypadku zaparć to jedno. Drugim aspektem jest genetyka – niektóre osoby są po prostu bardziej predysponowane do borykania się z powstającymi żylakami w różnych częściach ciała, inne nie mają z nimi styczności przez całe życie. 

Hemoroidy powodują ogromny dyskomfort, często towarzyszy im świąd, pieczenie, ból i krwawienie. Wspomniane dolegliwości wywołują strach przed skorzystaniem z toalety. Wstrzymywanie wypróżnień może z kolei wywołać zaparcia i zatwardzenia, a te, jak wiadomo, nasilają objawy i sprawiają, że defekacja może kojarzyć się z traumatycznym przeżyciem.  

Żylaki odbytu to nawracający problem zwykle wymagający mało przyjemnego leczenia. W pierwszej kolejności należy zatem postawić na profilaktykę. Ta obejmuje dietę bogatą w błonnik, unikanie cukru i produktów wysoko przetworzonych, picie dużych ilości wody niegazowanej. Należy dbać o regularne, niewstrzymywane i nieindukowane wypróżnienia przebiegające w naturalny sposób (bez „ciśnięcia”). Prawidłowa pozycja to taka, w której kolana znajdują się powyżej linii bioder. Efekt taki można uzyskać, umieszczając pod nogami np. dziecięcy podnóżek do mycia rąk lub odwróconą miskę. 

Ważna jest też dostosowana do możliwości ciężarnej aktywność fizyczna oraz ćwiczenie mięśni dna miednicy. Dzięki temu poprawia się ukrwienie tego rejonu, mięśnie krocza i odbytu ulegają wzmocnieniu, obniżając tym samym ryzyko powstania hemoroidów. Jeśli jednak problem już się pojawi, dozwolone są niektóre maści oraz czopki dostępne bez recepty. Obkurczają one naczynia i zmniejszają objawy takie jak świąd, pieczenie czy krwawienie. Istotne jest też dbanie o higienę i niepodrażnianie okolic odbytu, a także, mimo towarzyszącego bólu, niewstrzymywanie wypróżnienia. 

Przeczytaj również:
Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki sromu w ciąży 

Na szczęście niewiele przyszłych mam ma styczność z tą dolegliwością, a mechanizm ich powstawania pokrywa się z tym w przypadku hemoroidów. Są podobnie nieprzyjemne i nieestetyczne – pojawiają się zgrubienia, opuchlizna czy ból. Uważa się, że kobiety z wysokim BMI przed ciążą oraz te z nisko ułożonym płodem w miednicy są bardziej narażone na wystąpienie tej przypadłości. 

Niestety dość często zdarza się, że z racji upośledzonego krążenia żylnego żylaki sromu pojawiają się w „pakiecie” z hemoroidami i żylakami podudzi. Ze względu na ryzyko zakrzepicy lekarze przeważnie decydują się na wprowadzenie zastrzyków z heparyną drobnocząsteczkową podawanych podskórnie. Nie należy spodziewać się po nich wyleczenia tej przypadłości, chodzi jedynie o profilaktykę powikłań. Zaleca się również spanie z uniesionymi nogami, umiarkowaną aktywność fizyczną oraz noszenie rajstop lub pończoch uciskowych, co bywa męczące szczególnie w miesiącach letnich.  

Zarówno żylaki sromu, jak i odbytu mogą być powodem ograniczenia kontaktów intymnych z partnerem. W większości przypadków jedne i drugie zwykle ustępują w 6-8 tygodni po porodzie.  

Nietrzymanie moczu w ciąży 

Okazuje się, że temat, który kojarzy się głównie z osobami starszymi, dotyka około 50% kobiet w ciąży. Przyczyną ponownie jest powiększająca się, uciskająca pęcherz moczowy macica oraz progesteron, który powoduje rozluźnienie m.in. mięśni zwieracza pęcherza. Ponadto w związku ze zwiększoną filtracją kłębuszkową produkowane są większe ilości moczu. Wysiłek fizyczny, śmiech, kichnięcie czy kaszlnięcie mogą sprawić, że ciężarna mimowolnie popuści kilka kropelek moczu. Zdarzają się też bardziej kłopotliwe sytuacje, w których parcie na pęcherz okazuje się tak nagłe i silne, że kobieta nie zdąży dojść do toalety.    

Jedyną pomocą w przypadku nietrzymania moczu oraz jego profilaktyki jest ćwiczenie mięśni dna miednicy tzw. mięśni Kegla. 

Przeczytaj więcej:
Jak i po co ćwiczyć mięśnie Kegla? 
Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Pocenie się w ciąży 

Pocenie się jest normalnym zjawiskiem odpowiadającym za termoregulację. Z fizjologicznego punktu widzenia jest więc bardzo potrzebne, ale nadmierne i niekontrolowane powoduje ogromny dyskomfort. 

Kobiety w ciąży mają przyspieszoną przemianę materii, większy rzut serca, zwiększoną ilość krążącej krwi i rozszerzone naczynia krwionośne, również w skórze. Te wszystkie czynniki, w połączeniu ze zmianami hormonalnymi toczącymi się w organizmie, odpowiadają za wzmożone pocenie się kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Jak temu zaradzić?  

Codzienny prysznic i używanie antyperspirantów to podstawa. Warto zakładać ubrania o luźniejszym kroju wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin. Ponadto nie można zapominać o odpowiednim nawadnianiu organizmu i regularnym piciu wody niegazowanej w ciągu dnia.

Opisane dolegliwości są wstydliwe i uciążliwe, ale nie zapominajmy, że są też fizjologiczne i w zasadzie niezależne od kobiety. Ciąża rządzi się swoimi prawami, należy wziąć to pod uwagę i wykazać się zrozumieniem, a także wesprzeć emocjonalnie przyszłą mamę, szczególnie gdy towarzyszą jej te nieprzyjemne objawy.  

Źródła: 

  • Poradnik żywienia kobiet w ciąży- Instytut Matki i Dziecka 
  • Profilaktyka wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet w okresie okołoporodowym cz. II  
  • G. Stadnicka, G. J. Iwanowicz-Palus, Samodzielna Pracownia Umiejętności Położniczych Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytet Medyczny w Lublinie 
  • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu.  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Beta-karoten a witamina A

Beta-karoten jest prekursorem witaminy A i tak samo jak witamina A wykazuje właściwości przeciwutleniające. Przekształca się w witaminę A w…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

Magdalena Fuszara

mgr farm.

Czy można przesunąć termin miesiączki?

Pani Weroniko, antykoncepcja hormonalna wiąże się z wieloma obostrzeniami zdrowotnymi dotyczącymi jej stosowania, a niewłaściwe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może prowadzić…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Jak wspomóc odchudzanie?

Preparaty odchudzające mają różne składy, wyciągi z różnych roślin oraz składniki mineralne. Jednym ze składników wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej jest…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
  1. Iza pisze:

    Mnie w ciąży najbardziej dokuczała zgaga i zaparcia. Problem zaparć pokonałam czopkami dla kobiet w ciąży a ze zgagą męczyłam się dłużej, bo towarzyszyła mi na początku ciąży, a potem w ostatnim miesiącu.

  2. Aneta pisze:

    U mnie pojawiły się zaparcia, pomagam sobie czopkami. Boję się, żeby nie zrobiły mi się hemoroidy.

Czytaj także
15 października 2020 mgr farm. Marta Junowicz
13 października 2020 Agnieszka Żurawska
13 października 2020 Rafał Suchodolski
13 października 2020 Rafał Suchodolski
09 października 2020 Poradnik Gemini
07 października 2020 Michał Frynas
01 października 2020 Agnieszka Żurawska
01 października 2020 Jakub Kurek
01 października 2020 mgr farm. Monika Cichocka
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)