Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
41

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nosek?

Słuchaj artykułu

U noworodków i niemowląt stosuje się wygodne aspiratory, które pomogą oczyścić nosNaukę wydmuchiwania noska należy rozpocząć u starszych dzieci jak najwcześniej. Pomocne mogą okazać się ćwiczenia przy lustrze, dmuchanie baniek, świeczek czy piórek. 

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nosek?

Wydmuchiwanie nosa to nic innego jak jego oczyszczanie, które pomoże nam swobodnie oddychać. Należy pamiętać, by oczyszczać każdą dziurkę osobno, ponieważ znacznie zmniejsza to ryzyko przedostania się wydzieliny z nosa do zatok, a nawet dalej do trąbki Eustachiusza. Co więcej, wydmuchiwanie zalegającej wydzieliny zapobiega rozwojowi infekcji, dlatego tak ważne jest nauczenie dziecka wykonywania tej czynności.  

Funkcja jamy nosowej i konsekwencje braku jej drożności 

Funkcja nosa nie polega tylko na oddychaniu. Dzięki niemu wdychane powietrze jest oczyszczane, ogrzewane, a także odpowiednio nawilżane, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia infekcji. W przypadku, gdy nos jest zatkany, zarówno oczyszczenie, nawilżanie, jak i ogrzanie wdychanego powietrza staje się niemożliwe. Wtedy to oddychamy przez buzię, a nieogrzane powietrze wpada prosto do gardła, przyczyniając się do wystąpienia infekcji dróg oddechowych w postaci zapalenie gardła, a czasem też krtani.  


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jeżeli nos jest stale zatkany, jesteśmy ciągle narażeni na infekcje i długo ciągnące się przeziębienia. Ponadto taka sytuacja może doprowadzić do rozrostu trzeciego migdałka u dzieci, a co za tym idzie, zapalenia ucha. Wydmuchiwanie nosa może uchronić więc naszą pociechę przed częstymi chorobami i ogólnym złym samopoczuciem. 

Nauka wydmuchiwania nosa – od czego zacząć? 

U noworodków i niemowlaków nie ma mowy o nauce wydmuchiwania nosa, dlatego też mamy najczęściej korzystają z gruszek lub aspiratorów. W przypadku starszych dzieci warto rozpocząć naukę dmuchania noska jak najszybciej. Zdarza się, że już dwulatek potrafi wydmuchać nosek, podczas gdy inne dzieci potrzebują na naukę nieco więcej czasu, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i dać dziecku czas na opanowanie tej czynności. Naukę wydmuchiwania nosa warto rozpocząć, gdy dziecko jest zdrowe i nie ma kataru. O wiele łatwiej będzie mu wytłumaczyć (i poczuć), że powietrze wdycha i wydycha się noskiem. Warto mieć przy tym przygotowanych kilka akcesoriów, bo jak wiadomo nie od dzisiaj, najlepszym sposobem na naukę jest nauka przez zabawę!  

Noskowe pomoce 

  • Przede wszystkim chusteczki! Dla dziecka najbardziej atrakcyjne będą te w kolorowym opakowaniu, z ulubionym bohaterem lub zwierzakiem. 
  • Uświadom dziecko, czym jest dmuchanie i na czym polega. Ćwiczenia można zacząć od dmuchania buzią (świetnym ćwiczeniem jest tzw. bulgotek, czyli robienie bąbelków w szklance z wodą przy pomocy słomki; alternatywą może być dmuchanie baniek mydlanych, które dzieci wprost uwielbiają, lub zdmuchiwanie świeczek). Dziecko musi znać różnicę dmuchania buzią i dmuchania przez nos. 
  • Kawałki bibuły, wacików lub piórek, wszystko, co lekkie i łatwe do zdmuchnięcia przyda się podczas nauki wydmuchiwania małego noska. 
  • Udawaj razem z dzieckiem, że zdmuchujecie dmuchawce, listki, chmurki itd. 
  • Lustro. Warto pokazać dziecku parę osadzającą się na tafli lustra podczas wydychania powietrza.  
  • Pokaż dziecku, jak sam oddychasz. Dziecko nie tylko zobaczy, jak wygląda sama czynność, ale też z ciekawości samo będzie chciało spróbować ją wykonać. 
  • W przypadku, gdy dziecko ma problem z wydmuchiwaniem nosa, co jest spowodowane jego niedrożnością, rozrzedź wydzielinę solą fizjologiczną lub morską. 
  • Pamiętaj, aby ćwiczyć dmuchanie raz jedną dziurką raz drugą. 
  • Chwal dziecko i je wspieraj, nauka wydmuchiwania nosa nie należy do łatwych. 
  • Gdy maluch opanuje oczyszczanie nosa, warto zwrócić uwagę na sprawy związane z higieną, a więc wyrzucanie do kosza zużytej chusteczki i mycie rąk po tej czynności, aby nie roznosić zarazków. 

Umiejętność wydmuchiwania nosa 

Gdy dziecko opanuje proste ćwiczenia związane z dmuchaniem, warto zrobić “próbę generalną” i sprawdzić, jak radzi sobie z prawdziwym dmuchaniem noska. Warto pamiętać, aby jedna z dziurek nosa była zatkana, a także wytłumaczyć dziecku, dlaczego tak ważne jest, aby nauczyło się samodzielnie wydmuchiwać nos, a co za tym idzie pozbywać się uciążliwego kataru i uczucia zalegania w nosie. Można również dziecku po prostu pokazać, co znajduje się w nosie i jak wygląda katar

Nauka wydmuchiwania nosa stanowi wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Warto ją wprowadzić jak najszybciej, aby dziecko mogło zapoznać się z tą czynnością i ją opanować w swoim czasie. Pamiętajmy, że trening czyni mistrza, a każdy z nas kiedyś uczył się, jak dmuchać nos.

Przeczytaj również:
Na co pomaga woda morska?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę