5
24 sierpnia 2020
Katarzyna Jaśkiewicz Autor
Autor
mgr
Katarzyna Jaśkiewicz

Jak nauczyć dziecko wydmuchiwać nosek?

U noworodków i niemowląt stosuje się wygodne aspiratory, które pomogą oczyścić nosNaukę wydmuchiwania noska należy rozpocząć u starszych dzieci jak najwcześniej. Pomocne mogą okazać się ćwiczenia przy lustrze, dmuchanie baniek, świeczek czy piórek. 

U noworodków i niemowląt stosuje się wygodne aspiratory, które pomogą oczyścić nosNaukę wydmuchiwania noska należy rozpocząć u starszych dzieci jak najwcześniej. Pomocne mogą okazać się ćwiczenia przy lustrze, dmuchanie baniek, świeczek czy piórek. 

Wydmuchiwanie nosa to nic innego jak jego oczyszczanie, które pomoże nam swobodnie oddychać. Należy pamiętać, by oczyszczać każdą dziurkę osobno, ponieważ znacznie zmniejsza to ryzyko przedostania się wydzieliny z nosa do zatok, a nawet dalej do trąbki Eustachiusza. Co więcej, wydmuchiwanie zalegającej wydzieliny zapobiega rozwojowi infekcji, dlatego tak ważne jest nauczenie dziecka wykonywania tej czynności.  

Funkcja jamy nosowej i konsekwencje braku jej drożności 

Funkcja nosa nie polega tylko na oddychaniu. Dzięki niemu wdychane powietrze jest oczyszczane, ogrzewane, a także odpowiednio nawilżane, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia infekcji. W przypadku, gdy nos jest zatkany, zarówno oczyszczenie, nawilżanie, jak i ogrzanie wdychanego powietrza staje się niemożliwe. Wtedy to oddychamy przez buzię, a nieogrzane powietrze wpada prosto do gardła, przyczyniając się do wystąpienia infekcji dróg oddechowych w postaci zapalenie gardła, a czasem też krtani.  

Rodzic pomaga dziecku wydmuchać nosek

Jeżeli nos jest stale zatkany, jesteśmy ciągle narażeni na infekcje i długo ciągnące się przeziębienia. Ponadto taka sytuacja może doprowadzić do rozrostu trzeciego migdałka u dzieci, a co za tym idzie, zapalenia ucha. Wydmuchiwanie nosa może uchronić więc naszą pociechę przed częstymi chorobami i ogólnym złym samopoczuciem. 

Nauka wydmuchiwania nosa – od czego zacząć? 

U noworodków i niemowlaków nie ma mowy o nauce wydmuchiwania nosa, dlatego też mamy najczęściej korzystają z gruszek lub aspiratorów. W przypadku starszych dzieci warto rozpocząć naukę dmuchania noska jak najszybciej. Zdarza się, że już dwulatek potrafi wydmuchać nosek, podczas gdy inne dzieci potrzebują na naukę nieco więcej czasu, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i dać dziecku czas na opanowanie tej czynności. Naukę wydmuchiwania nosa warto rozpocząć, gdy dziecko jest zdrowe i nie ma kataru. O wiele łatwiej będzie mu wytłumaczyć (i poczuć), że powietrze wdycha i wydycha się noskiem. Warto mieć przy tym przygotowanych kilka akcesoriów, bo jak wiadomo nie od dzisiaj, najlepszym sposobem na naukę jest nauka przez zabawę!  

Noskowe pomoce 

  • Przede wszystkim chusteczki! Dla dziecka najbardziej atrakcyjne będą te w kolorowym opakowaniu, z ulubionym bohaterem lub zwierzakiem. 
  • Uświadom dziecko, czym jest dmuchanie i na czym polega. Ćwiczenia można zacząć od dmuchania buzią (świetnym ćwiczeniem jest tzw. bulgotek, czyli robienie bąbelków w szklance z wodą przy pomocy słomki; alternatywą może być dmuchanie baniek mydlanych, które dzieci wprost uwielbiają, lub zdmuchiwanie świeczek). Dziecko musi znać różnicę dmuchania buzią i dmuchania przez nos. 
  • Kawałki bibuły, wacików lub piórek, wszystko, co lekkie i łatwe do zdmuchnięcia przyda się podczas nauki wydmuchiwania małego noska. 
  • Udawaj razem z dzieckiem, że zdmuchujecie dmuchawce, listki, chmurki itd. 
  • Lustro. Warto pokazać dziecku parę osadzającą się na tafli lustra podczas wydychania powietrza.  
  • Pokaż dziecku, jak sam oddychasz. Dziecko nie tylko zobaczy, jak wygląda sama czynność, ale też z ciekawości samo będzie chciało spróbować ją wykonać. 
  • W przypadku, gdy dziecko ma problem z wydmuchiwaniem nosa, co jest spowodowane jego niedrożnością, rozrzedź wydzielinę solą fizjologiczną lub morską. 
  • Pamiętaj, aby ćwiczyć dmuchanie raz jedną dziurką raz drugą. 
  • Chwal dziecko i je wspieraj, nauka wydmuchiwania nosa nie należy do łatwych. 
  • Gdy maluch opanuje oczyszczanie nosa, warto zwrócić uwagę na sprawy związane z higieną, a więc wyrzucanie do kosza zużytej chusteczki i mycie rąk po tej czynności, aby nie roznosić zarazków. 

Umiejętność wydmuchiwania nosa 

Gdy dziecko opanuje proste ćwiczenia związane z dmuchaniem, warto zrobić “próbę generalną” i sprawdzić, jak radzi sobie z prawdziwym dmuchaniem noska. Warto pamiętać, aby jedna z dziurek nosa była zatkana, a także wytłumaczyć dziecku, dlaczego tak ważne jest, aby nauczyło się samodzielnie wydmuchiwać nos, a co za tym idzie pozbywać się uciążliwego kataru i uczucia zalegania w nosie. Można również dziecku po prostu pokazać, co znajduje się w nosie i jak wygląda katar. 

Nauka wydmuchiwania nosa stanowi wyzwanie zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Warto ją wprowadzić jak najszybciej, aby dziecko mogło zapoznać się z tą czynnością i ją opanować w swoim czasie. Pamiętajmy, że trening czyni mistrza, a każdy z nas kiedyś uczył się, jak dmuchać nos.

Przeczytaj również:
Na co pomaga woda morska?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Czy opryszczkę można wyleczyć?

Niestety wirus opryszczki pozostaje w organizmie przez całe życie. Objawy nawracają i są przerywane okresem latencji, czyli utajenia. Wirus HSV…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu celiakii?

Powinna Pani rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli istnieje podejrzenie celiakii, konieczne będzie skierowanie do poradni gastroenterologicznej. Najczęściej diagnostyka…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma stężenia testosteronu we krwi u dorosłych

Stężenie testosteronu zmienia się dynamicznie. U mężczyzn granice norm to 270-1070 ng/dL ze średnim poziomem ok. 700ng/dL. U kobiet stężenia są zdecydowanie…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
30 listopada 2020 Poradnik Gemini
29 października 2020 mgr farm. Monika Cichocka
25 lutego 2020 lek. Małgorzata Czerniak
03 lipca 2019 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
24 maja 2019 mgr farm. Monika Cichocka
08 lutego 2019 Poradnik Gemini
06 lutego 2019 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
14 stycznia 2019 dr Ewa Fiedorowicz
13 listopada 2018 Jakub Kurek
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)