Przygotowanie do pierwszej kąpieli noworodka

Pierwsze mycie noworodka po wyjściu ze szpitala jest sporym wyzwaniem i stresem dla rodziców. Jednak ze względów bezpieczeństwa nie należy jej odwlekać. Rodzice boją się, że podczas pierwszej kąpieli dziecka mogą zrobić mu krzywdę, bo jest malutkie. Takie obawy są naturalne, a rozwiać je może udział w szkole rodzenia oraz wsparcie położnej środowiskowej. Rodzice przed narodzeniem dziecka nie zdają sobie sprawy, że posiadają wewnętrzny instynkt rodzicielski – wyczucie i intuicję, dzięki czemu nie powinni zrobić własnemu dziecku nic złego zachowując odpowiednie środki ostrożności.

Co przygotować do mycia noworodka?

Na rynku istnieje bardzo wiele różnorodnych akcesoriów do mycia noworodków, czasem bardzo nowoczesnych. Co zatem należy przygotować do pierwszej kąpieli? Niezbędne akcesoria do mycia niemowlęcia to:

 • odpowiednia wanienka dziecięca (najlepiej ze stelażem, aby uniknąć schylania w trakcie kąpieli dziecka),
 • ręcznik kąpielowy (najlepiej z doszytym kapturkiem co ułatwia owinięcie noworodka, koniecznie wyprany przed pierwszym użyciem),
 • termometr do pomiaru temperatury wody,
 • waciki kosmetyczne i miseczkę z ciepłą przegotowaną wodą do mycia buzi noworodka,
 • jałowe gaziki do oczu i pielęgnacji pępka,
 • preparat do odkażania pępka,
 • sól fizjologiczna,
 • pieluszki tetrowe,
 • żel lub emulsja do kąpieli oraz preparat do posmarowania niemowlaka po kąpieli,
 • maść do pupy,
 • czysta pieluszka i ubranko,
 • miękka szczoteczka do włosów.

Jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel naszego maluszka?

 • Na początku zadbaj o optymalną temperaturę pomieszczenia – 25⁰C. Następnie przygotuj miejsce do kąpieli i ustaw wanienkę obok przewijaka i ubranek dziecka. Ważne, by nie przenosić mokrego noworodka z jednego pomieszczenia do drugiego. Po kąpieli trzeba go jak najszybciej wysuszyć i ubrać, aby się nie przeziębił.
 • Nie należy moczyć kikuta pępowinowego do momentu jego odpadnięcia i zagojenia. Jeżeli nie potrafimy go ominąć, można przykryć go gazikiem lub pieluszką tetrową. Gdy się zamoczy, wystarczy osuszyć go wacikiem.
 • Oczka przemyj przegotowaną letnią wodą za pomocą jałowego gazika. Uszy przetrzyj nawilżoną pieluszką lub gazikiem. Pamiętaj, że nie wolno używać do tego patyczków kosmetycznych.
 • Na dno wanienki należy położyć pieluszkę tetrową. Woda nie powinna parzyć ani być zbyt chłodna, a jej optymalna temperatura wynosi 37⁰C. Dla pewności zmierz ją termometrem lub łokciem.
 • Jeśli noworodek ma suchą lub atopową skórę, do kąpieli i po niej stosuj specjalne preparaty natłuszczające i nawilżające emolienty.
 • Kąpiel powinna być przyjemnym dla dziecka rytuałem. Wykonuj spokojne, delikatne ruchy. Mów do maluszka kojącym głosem, by nie była ona dla niego stresującym przeżyciem.

 

Jak poprawnie trzymać i myć niemowlaka podczas kąpieli?

Niemowlaka należy trzymać pewnie, ale delikatnie. Jedną rękę podłóż pod pośladki, drugą zaś podtrzymuj kark i głowę, a następnie oprzyj je na swoim przedramieniu. Zaczynając od pupy, powoli zanurzaj maluszka w wodzie – kolejno nogi, potem plecy. Wyjmij rękę spod pupy dziecka, kiedy stabilnie opiera się o dno wanienki albo leży na leżaczku. Polewaj wodą jego brzuch. Gdy dziecko będzie mokre, możesz użyć preparatu do mycia. Masuj jego ciało, umyj dokładnie wszystkie fałdki i zgięcia (pachwiny, pachy). Zacznij od góry, przesuwając się coraz dalej aż do pupy, którą myjemy na końcu. Jeśli głowa jest czysta, lepiej nie myć jej podczas pierwszej kąpieli, by dodatkowo nie stresować malucha. Można to zrobić podczas kolejnych kąpieli, zwłaszcza że pierwsza z nich powinna trwać maksymalnie 2-3 minuty.

Pielęgnacja po kąpieli noworodka

Wyjmij niemowlę z wanienki, trzymając je pod pachami, i połóż na ręczniku. Delikatnie osusz jego ciało, umyj buzię wacikiem zwilżonym przegotowaną ciepłą wodą. Następnie umyj oczy solą fizjologiczną przy pomocy jałowych gazików. Przemyj kikut pępka środkiem odkażającym, jeżeli jeszcze nie odpadł. Posmaruj ciało balsamem lub mleczkiem, a do pupy zastosuj maść przeciw odparzeniom i załóż czystą pieluszkę, a następnie czyste ubranie. Pieluszka nie powinna być zapięta zbyt ciasno ani za luźno. Ważne, by powietrze swobodnie docierało do pępka, dlatego nie wolno przyciskać go pieluszką do czasu aż się wygoi. Jeżeli zauważymy, że skóra wokół pępka zrobiła się czerwona i zaogniona lub sączy się ropa, niezwłocznie należy skontaktować się z pediatrą.

Kosmetyki do pierwszej kąpieli niemowlaka

Należy używać kosmetyków przeznaczonych dla dzieci od 1. dnia życia. Najwygodniejsze są te z pompką, ponieważ po naciśnięciu dozownika na dłoni znajdzie się wystarczająca ilość kosmetyku. W tym czasie druga ręka będzie wolna i możemy nią np. przytrzymać niemowlę. Nie używaj zbyt wielu preparatów, aby nie podrażnić skóry malucha. Jeśli niemowlę ma atopowe zapalenie skóry, do wody wlewamy emulsję natłuszczającą, która pozostawi tłusty film sprzyjający zatrzymaniu wilgoci w skórze. Należy wówczas uważać, aby natłuszczone dziecko nie wyślizgnęło nam się z rąk.

Pierwsza kąpiel dla większości rodziców jest dużym wyzwaniem, ale nie taki diabeł straszny, jak go malują. Postarajcie się, aby kąpiel stała się waszym wspólnym rytuałem, podczas którego dziecko nawiąże z wami niesamowitą więź, a każdy Wasz dotyk zapewni mu poczucie bezpieczeństwa.