2
29 sierpnia 2019
Anna Trębińska Autor
Autor
mgr
Anna Trębińska

Kiedy przedszkolak staje się uczniem… Jak przygotować dziecko na pierwszy dzień w szkole?

Pierwszy dzień w szkole to dla dzieci ważne wydarzenie, ale i wielka niewiadoma. Wiąże się on z przeżywaniem wielu różnych, skrajnych emocji. Niektóre dzieci cieszą się i nie mogą doczekać się pierwszego dzwonka, inne zaś są pełne obaw i wolałaby zostać w dobrze znanym przedszkolu. Całkowite oswojenie się z lękiem jest niemożliwe, ale wsparcie ze strony najbliższych może pomóc w poradzeniu sobie z trudnymi uczuciami. Jak możesz wesprzeć dziecko, które rozpoczyna swoją przygodę z edukacją szkolną?

Pierwszy dzień w szkole to dla dzieci ważne wydarzenie, ale i wielka niewiadoma. Wiąże się on z przeżywaniem wielu różnych, skrajnych emocji. Niektóre dzieci cieszą się i nie mogą doczekać się pierwszego dzwonka, inne zaś są pełne obaw i wolałaby zostać w dobrze znanym przedszkolu. Całkowite oswojenie się z lękiem jest niemożliwe, ale wsparcie ze strony najbliższych może pomóc w poradzeniu sobie z trudnymi uczuciami. Jak możesz wesprzeć dziecko, które rozpoczyna swoją przygodę z edukacją szkolną?

Szkoła to nie przedszkole

Bez względu na wcześniejsze doświadczenia zdobyte w przedszkolu lub zerówce pójście do szkoły to dla dziecka prawdziwa rewolucja. Pierwszego września wkracza ono w całkowicie nowe środowisko. Z jakimi zmianami dziecko spotyka się w szkole?

  1. Szkoła znajduje się w innym budynku niż przedszkole. Nowe miejsce sprawia, że dziecko czuje się nieswojo. 
  2. Znajome panie, koledzy i koleżanki zostają zastąpieni przez nowych nauczycieli i nieznanych rówieśników, co oznacza konieczność nawiązania nowych relacji.
  3. Nauka odbywa się w inny sposób. Większość czasu poświęca się na pracę w szkolnej ławce, a nie jak dotąd – na zabawę. Lekcje i przerwy trwają przez określony czas.
  4. Dziecko musi dostosować się do określonych wymogów edukacyjnych, wydłużyć czas koncentracji uwagi i „nauczyć się uczyć”. 
  5. Pojawiają się nowe obowiązki, o których pierwszoklasista musi pamiętać, np. samodzielnie zaznaczyć i odrobić pracę domową. 
Chłopiec w wieku przedszkolnym z mamą

Dla ucznia

To wszystko wywołuje u dziecka stres. Na szczęście jest kilka sposobów na to, aby przygotować kilkulatka do pierwszych dni w szkole i zminimalizować odczuwany przez niego niepokój. 

Pozytywne nastawienie 

Nie strasz dziecka szkołą i nowymi obowiązkami. Nie mów, że pójście do szkoły oznacza koniec beztroskiej zabawy i wolnego czasu. Skup się na tym, co dobre i spróbuj przedstawić szkołę jako przyjazne i atrakcyjne miejsce, w którym można zdobyć nową wiedzę i poznać wielu przyjaciół. Pamiętaj jednak, aby w swoich opowieściach zachować realizm. Jednym ze sposobów na budowanie pozytywnego nastawienia do szkoły może być czytanie z dzieckiem książek poruszających tematykę pierwszych dni w szkole, np.:

  • „Moje szczęśliwe życie” – Rose Lagercrantz,
  • „Co się stało z Albertem” – Gunilla Bergström,
  • „Hurra, idę do szkoły!” – Ingrid Uebe,
  • „Szkoła dla początkujących” – Elżbieta Pałasz,
  • „Pierwszaki z kosmosu” – Rafał Witek.

Opowiedz o szkole

Staraj się zminimalizować lęk przed nieznanym. Pokaż dziecku drogę do szkoły oraz sam budynek. Jeśli to możliwe, sprawdźcie, jak wygląda sala lekcyjna, świetlica, stołówka, szatnia czy biblioteka. Opowiedz, jak przebiega typowy dzień w szkole. Uprzedź, że jest mniej czasu na zabawę, a więcej na naukę pisania, czytania i liczenia. Wytłumacz, że podczas lekcji należy spokojnie siedzieć w ławce, słuchać nauczyciela, odpowiadać na zadane przez niego pytania i wykonywać jego polecenia. 

Dziewczynka, która idzie do szkoły

Wspomnienia rodziców

Odwołaj się do własnych doświadczeń. Opowiedz dziecku ciekawe i wesołe anegdoty ze swoich szkolnych lat (np. o pierwszym dniu w szkole). Pokaż zdjęcia z pasowania na ucznia. Wspomnij o przyjaciołach, których w niej poznałeś – może z niektórymi utrzymujesz kontakt do tej pory? Nie unikaj opowieści o mniej przyjemnych sytuacjach. Na ich przykładzie naucz dziecko, jak może radzić sobie z problemami i pokonywać trudności.

Wyprawka szkolna

Wybierz się z dzieckiem na zakupy i pozwól mu samodzielnie wybrać przybory do szkoły. Plecak, piórnik i zeszyty z ulubionym motywem lub bohaterem – ich zakup pomoże budować pozytywne nastawienie do szkoły i stanie się dodatkową motywacją do nauki. Przez najbliższy rok twoje dziecko będzie korzystać z nich codziennie, dlatego ważne jest, aby było z nich zadowolone.  

Miejsce do nauki

Przygotujcie wspólnie kącik do nauki, w którym najważniejszym elementem będzie biurko i wygodne krzesło. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie i organizery na przybory szkolne. Nad biurkiem powieś plan lekcji, który ułatwi dziecku przygotowanie się do szkoły. Unikaj zbędnych dekoracji i akcesoriów, które rozpraszają uwagę. Pamiętaj, że w uporządkowanym otoczeniu nauka przebiega łatwiej i efektywniej.

Wspieraj samodzielność

Od ucznia wymaga się większej samodzielności niż od przedszkolaka. Nie wyręczaj dziecka i pozwól mu na samodzielność. Dziecko powinno sprawnie przebierać się w strój sportowy, ubierać kurtkę, zmieniać obuwie, korzystać z toalety, pakować swoje rzeczy do plecaka oraz spożywać posiłki. Ważne jest jednak, aby w razie trudności potrafiło poprosić nauczyciela o pomoc. 

Rytm dnia 

Przyzwyczaj dziecko do określonego rytmu dnia. W miarę możliwości zaplanuj stałą godzinę pobudki, nauki, odrabiania lekcji i zasypiania. Nie zapomnij o czasie na odpoczynek i zabawę, bowiem przyjemności są równie ważne, jak obowiązki.   

Zachowaj spokój

Pierwszy dzień w szkole jest stresującym wydarzeniem nie tylko dla dziecka, ale również dla jego najbliższych. Nie przenoś swoich lęków na dziecko. Bez względu na przeżywane emocje staraj się zachować spokój i nie okazuj swojego zdenerwowania. Dziecko wyczuwa obawy rodziców, dlatego twój niepokój może mu się udzielić. 

Pierwszy dzień w szkole jest ważnym momentem w życiu. Jeśli chcesz, aby ten wyjątkowy dzień pozostawił po sobie miłe i radosne wspomnienia, okaż dziecku wsparcie oraz zadbaj o spokojną i życzliwą atmosferę. Bądź dobrej myśli i nie martw się na zapas. Twój maluch odnajdzie się w szkole szybciej niż myślisz.

Przeczytaj również:
Pierwsze dni w szkole, pierwsze dni w przedszkolu
Czwarta klasa – jak pomóc dzieciom przekroczyć kolejny próg szkolny?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Szczepionka przeciw koronawirusowi

Oficjalna informacja producenta szczepionki mówi, że po rozcieńczeniu fiolka zawiera 5 dawek po 0,3 ml. Postępując zgodnie z instrukcją przygotowania…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Czy opryszczkę można wyleczyć?

Niestety wirus opryszczki pozostaje w organizmie przez całe życie. Objawy nawracają i są przerywane okresem latencji, czyli utajenia. Wirus HSV…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu celiakii?

Powinna Pani rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli istnieje podejrzenie celiakii, konieczne będzie skierowanie do poradni gastroenterologicznej. Najczęściej diagnostyka…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma stężenia testosteronu we krwi u dorosłych

Stężenie testosteronu zmienia się dynamicznie. U mężczyzn granice norm to 270-1070 ng/dL ze średnim poziomem ok. 700ng/dL. U kobiet stężenia są zdecydowanie…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
01 września 2020 mgr farm. Monika Cichocka
26 sierpnia 2020 mgr Anna Trębińska
02 października 2019 Agnieszka Żurawska
04 września 2019 Agnieszka Żurawska
28 sierpnia 2019 mgr Gabriela Eliasz-Łukasiewicz
27 sierpnia 2019 mgr Gabriela Eliasz-Łukasiewicz
24 maja 2019 mgr Anna Trębińska
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)