201
17 stycznia 2018

Trzydniówka u dzieci – jak sobie z nią poradzić?

Trzydniówka to potoczne określenie dla choroby nazywanej rumieniem nagłym. Przyczyną schorzenia jest zakażenie wirusami HHV6 i HHV7 (human herpesvirus 6 i 7). Najczęściej chorują na nią dzieci, które nie ukończyły jeszcze 24 miesiąca życia (około 90% przypadków). Charakterystyczne objawy trzydniówki to nagła, wysoka gorączka, która utrzymuje się około 2-4 dni oraz pogorszenie samopoczucia u dziecka. Często okazuje się, że zanim rodzic zdecyduje się na skorzystanie z pomocy lekarza, choroba sama znika.

Rumień nagły – przyczyny i objawy

Rumień nagły, gorączka trzydniowa, trzydniówka – niezależnie od tego, jakich określeń użyje się do nazwania tej choroby, jedno jest pewne – dolegliwości na pewno nie będą trwać zbyt długo. Przyczyną choroby są wirusy HHV6 i HHV7 przenoszone drogą kropelkową. Dziecko może zarazić się od innego dziecka, które choruje, niedawno chorowało albo jest zakażone, ale nie wykazuje objawów klinicznych. Nosicielem wirusa może być również osoba dorosła. Jest to o tyle kłopotliwe, że często nieświadomi rodzice posyłają swoje dziecko do żłobka lub przedszkola, nie zdając sobie sprawy z tego, że ich pociecha choruje i może zarazić inne dzieci. W efekcie trzydniówka może objąć nawet całą grupę przedszkolną. Na zarażenie wirusem najbardziej narażone są maluchy od 6 do 24 miesiąca życia (według niektórych danych – nawet do 36 miesiąca).

Rumień nagły rozwija się stosunkowo powoli. Okres inkubacji wirusa trwa od 7 do nawet 15 dni. Pierwszym i często jedynym charakterystycznym objawem jest wysoka temperatura ciała dochodząca nawet do 40 stopni Celsjusza. Na samym początku należy wykluczyć inne możliwe przyczyny, zwłaszcza ząbkowanie. Gorączkę może spowodować także zakażenie dróg moczowych lub infekcja dróg oddechowych. Podwyższonej temperatury nie należy zatem lekceważyć, a jeśli utrzymuje się dłużej niż trzy dni, trzeba koniecznie udać się do lekarza. Trzydniówka u dzieci nie zawsze jednak objawia się jedynie gorączką i pogorszonym samopoczuciem dziecka. Czasami może wystąpić biegunka, a nawet drgawki gorączkowe, choć zdarzają się one raczej rzadko. W takiej sytuacji należy jak najszybciej odwiedzić lekarza specjalistę. W momencie, gdy gorączka ustępuje (zazwyczaj 3 dnia), na skórze dziecka pojawia się wysypka w postaci czerwonych, drobnych plamek – stąd nazwa: rumień nagły. Wysypkę można zazwyczaj zaobserwować na tułowiu.

Uwaga! Warto upewnić się, że plamki mają związek z trzydniówką, a nie są objawem innej choroby, np. różyczki.

Trzydniówka u dzieci

Trzydniówka – leczenie

Może się zdarzyć, że podwyższona temperatura będzie jedyną poważniejszą dolegliwością, a samo dziecko będzie czuć się całkiem nieźle. Trzydniówka u dzieci nie przebiega zazwyczaj w gwałtowny sposób. Pierwszym krokiem w takim wypadku (oczywiście po wykluczeniu innych chorób) powinna być próba obniżenia temperatury ciała. Warto w tym celu robić chłodne okłady na czoło, podawać dziecku dużą ilość płynów, a nawet wykąpać je w chłodniejszej wodzie (w temperaturze o 2 stopnie niższej niż temperatura malucha). Z wysoką temperaturą należy walczyć również za pomocą leków przeciwgorączkowych w postaci zawiesiny doustnej, np. paracetamolu czy ibuprofenu.

Nie wolno przekraczać dawek zalecanych przez producenta dla dzieci w tym wieku!

Niektóre osoby zastanawiają się, czy w razie trzydniówki warto iść do lekarza. Jest duża szansa na to, że choroba samoistnie minie, a temperaturę uda się obniżyć samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że jeśli występowanie objawów przedłuża się albo odbiegają one od ogólnie przyjętych dla trzydniówki, warto udać się na wizytę do lekarza specjalisty. Trzydniówka u dzieci na ogół nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, chyba że pojawią się drgawki – wówczas warto zadzwonić na pogotowie. Na szczęście nie występują one zbyt często. Lekarze szacują, że dotykają one tylko około 5 % chorych i mają podłoże genetyczne. Warto dodać, że przejście trzydniówki pozostawia długotrwałą odporność na wirus, który wywołał chorobę. Po tym jak dziecko wyzdrowieje, należy na nie szczególnie uważać jeszcze przez najbliższy tydzień. Ważne jest dopilnowanie zwłaszcza odpowiedniej temperatury – tak, by maluchowi nie było ani za zimno, ani za ciepło. Optymalna temperatura pomieszczenia to 20˚C. Dodatkowo warto unikać sytuacji, w których dziecko miałoby kontakt z rówieśnikami, gdyż może zarazić swych kolegów.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Szczepionka na koronawirusa dla dzieci

Szczepionki dostępne na polskim rynku przeznaczone są dla osób powyżej 16 lat (Pfizer BioNTech) oraz dla osób powyżej 18 roku…

Zobacz więcej

Ile witaminy D3 dla niemowlaka od 6. miesiąca?

Według najnowszych wytycznych z 2018 r. dawka witaminy D3 dla dziecka, jaką należy podać od 6 miesiąca życia do 1…

Zobacz więcej

Czy dziecko chore na astmę może przyjmować aspirynę?

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) jest najstarszym, stosowanym po dzień dzisiejszy środkiem przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Aspiryna nie powinna być jednak w…

Zobacz więcej

Dzienna dawka witaminy C dla dziecka

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to związek, który powinien być dostarczany naszemu organizmowi każdego dnia. Doskonałym preparatem z witaminą C…

Zobacz więcej

Czy tran suplementować z witaminą D?

Przede wszystkim należy określić zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę D3. Zazwyczaj u dorosłych są to wartości pomiędzy 800 a 2000…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
 1. barbara pisze:

  jak długo może trwać wysypka

  1. Ta pisze:

   U nas na 3 dzien zaczela znikac, po 3,5 dobie wysokiej goraczki.

  2. Marzena pisze:

   Ile może trwać wysypka tak zwana 3 dniówka na ciele dziecka po jakim czasie znika.

  3. Poradnik Gemini pisze:

   Rumień nagły rozwija się stosunkowo powoli. Okres inkubacji wirusa trwa od 7 do nawet 15 dni.

 2. Agata pisze:

  Podstawą są leki przeciwgorączkowe – ibuprofen, paracetamol i dobry termometr, do monitorowania temperatury. Ja mam bezdotykowy i sprawdza się świetnie.

  1. Magda pisze:

   A jak termometr Pani posiada? Bo ja mam 3 i każdy mierzy inaczej, nawet 3 stopinie różnicy.

  2. Marek pisze:

   Ja mierzę rtęciowym jak się tylko da, bo te bezdotykowe to mają raz 37.5, raz 38.7 i nie wiadomo jaka jest rzeczywista temperatura :/

 3. ola pisze:

  A czy jest możliwe, że to trzydniówka, jeśli temp. nie była za wysoka, max 37,5 stopni? Jak temperatura wróciła do normy po 2 dniach to zauważyłam drobne czerwone krostki na plecach i twarzy.

  1. mgr farm. Marta Junowicz pisze:

   Dzień dobry.
   Objawem charakterystycznym trzydniówki jest wysoka temperatura zdecydowanie powyżej 38,5 stopnia. Prawdopodobieństwo, iż była to ta choroba jest bardzo małe. Być może lekarz będzie w stanie ustalić przyczynę opisanych objawów.

Czytaj także
17 maja 2021 mgr farm. Natalia Sadowska
04 maja 2021 lek. Joanna Sawicka-Metkowska, Doktor Poziomka
22 kwietnia 2021 mgr farm. Magdalena Szota
24 lutego 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
25 stycznia 2021 mgr farm. Marta Grabowska
02 grudnia 2020 mgr farm. Marta Grabowska
23 listopada 2020 lek. Małgorzata Czerniak
10 listopada 2020 mgr farm. Monika Cichocka
28 października 2020 Poradnik Gemini
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)