Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas Tributron
X - Nowości 2024
X - Solpharma
X - Hello Spring
X - Tydzień francuskich marek
X - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
285

Trzydniówka u dzieci – jak sobie z nią poradzić?

Słuchaj artykułu

Trzydniówka to potoczne określenie dla choroby nazywanej rumieniem nagłym. Przyczyną schorzenia jest zakażenie wirusami HHV6 i HHV7 (human herpesvirus 6 i 7). Najczęściej chorują na nią dzieci, które nie ukończyły jeszcze 24 miesiąca życia (około 90% przypadków). Charakterystyczne objawy trzydniówki to nagła, wysoka gorączka, która utrzymuje się około 2-4 dni oraz pogorszenie samopoczucia u dziecka. Często okazuje się, że zanim rodzic zdecyduje się na skorzystanie z pomocy lekarza, choroba sama znika.

Trzydniówka u dzieci – jak sobie z nią poradzić?

Rumień nagły – przyczyny i objawy

Rumień nagły, gorączka trzydniowa, trzydniówka – niezależnie od tego, jakich określeń użyje się do nazwania tej choroby, jedno jest pewne – dolegliwości na pewno nie będą trwać zbyt długo. Przyczyną choroby są wirusy HHV6 i HHV7 przenoszone drogą kropelkową. Dziecko może zarazić się od innego dziecka, które choruje, niedawno chorowało albo jest zakażone, ale nie wykazuje objawów klinicznych. Nosicielem wirusa może być również osoba dorosła. Jest to o tyle kłopotliwe, że często nieświadomi rodzice posyłają swoje dziecko do żłobka lub przedszkola, nie zdając sobie sprawy z tego, że ich pociecha choruje i może zarazić inne dzieci. W efekcie trzydniówka może objąć nawet całą grupę przedszkolną. Na zarażenie wirusem najbardziej narażone są maluchy od 6 do 24 miesiąca życia (według niektórych danych – nawet do 36 miesiąca).


Produkty na trzydniówkę u dzieci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Rumień nagły rozwija się stosunkowo powoli. Okres inkubacji wirusa trwa od 7 do nawet 15 dni. Pierwszym i często jedynym charakterystycznym objawem jest wysoka temperatura ciała dochodząca nawet do 40 stopni Celsjusza. Na samym początku należy wykluczyć inne możliwe przyczyny, zwłaszcza ząbkowanie. Gorączkę może spowodować także zakażenie dróg moczowych lub infekcja dróg oddechowych. Podwyższonej temperatury nie należy zatem lekceważyć, a jeśli utrzymuje się dłużej niż trzy dni, trzeba koniecznie udać się do lekarza. Trzydniówka u dzieci nie zawsze jednak objawia się jedynie gorączką i pogorszonym samopoczuciem dziecka. Czasami może wystąpić biegunka, a nawet drgawki gorączkowe, choć zdarzają się one raczej rzadko. W takiej sytuacji należy jak najszybciej odwiedzić lekarza specjalistę. W momencie, gdy gorączka ustępuje (zazwyczaj 3 dnia), na skórze dziecka pojawia się wysypka w postaci czerwonych, drobnych plamek – stąd nazwa: rumień nagły. Wysypkę można zazwyczaj zaobserwować na tułowiu.

Uwaga! Warto upewnić się, że plamki mają związek z trzydniówką, a nie są objawem innej choroby, np. różyczki.

Trzydniówka u dzieci

Trzydniówka – leczenie

Może się zdarzyć, że podwyższona temperatura będzie jedyną poważniejszą dolegliwością, a samo dziecko będzie czuć się całkiem nieźle. Trzydniówka u dzieci nie przebiega zazwyczaj w gwałtowny sposób. Pierwszym krokiem w takim wypadku (oczywiście po wykluczeniu innych chorób) powinna być próba obniżenia temperatury ciała. Warto w tym celu robić chłodne okłady na czoło, podawać dziecku dużą ilość płynów, a nawet wykąpać je w chłodniejszej wodzie (w temperaturze o 2 stopnie niższej niż temperatura malucha). Z wysoką temperaturą należy walczyć również za pomocą leków przeciwgorączkowych w postaci zawiesiny doustnej, np. paracetamolu czy ibuprofenu.

Nie wolno przekraczać dawek zalecanych przez producenta dla dzieci w tym wieku!

Niektóre osoby zastanawiają się, czy w razie trzydniówki warto iść do lekarza. Jest duża szansa na to, że choroba samoistnie minie, a temperaturę uda się obniżyć samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że jeśli występowanie objawów przedłuża się albo odbiegają one od ogólnie przyjętych dla trzydniówki, warto udać się na wizytę do lekarza specjalisty. Trzydniówka u dzieci na ogół nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji, chyba że pojawią się drgawki – wówczas warto zadzwonić na pogotowie. Na szczęście nie występują one zbyt często. Lekarze szacują, że dotykają one tylko około 5 % chorych i mają podłoże genetyczne. Warto dodać, że przejście trzydniówki pozostawia długotrwałą odporność na wirus, który wywołał chorobę. Po tym jak dziecko wyzdrowieje, należy na nie szczególnie uważać jeszcze przez najbliższy tydzień. Ważne jest dopilnowanie zwłaszcza odpowiedniej temperatury – tak, by maluchowi nie było ani za zimno, ani za ciepło. Optymalna temperatura pomieszczenia to 20˚C. Dodatkowo warto unikać sytuacji, w których dziecko miałoby kontakt z rówieśnikami, gdyż może zarazić swych kolegów.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 4 września 2018, 12:16
    barbara

    jak długo może trwać wysypka

    1. 2 kwietnia 2019, 19:57
      Ta

      U nas na 3 dzien zaczela znikac, po 3,5 dobie wysokiej goraczki.

    2. 29 kwietnia 2021, 08:58
      Marzena

      Ile może trwać wysypka tak zwana 3 dniówka na ciele dziecka po jakim czasie znika.

    3. 29 kwietnia 2021, 15:14
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Rumień nagły rozwija się stosunkowo powoli. Okres inkubacji wirusa trwa od 7 do nawet 15 dni.

  2. 15 marca 2020, 01:18
    Agata

    Podstawą są leki przeciwgorączkowe – ibuprofen, paracetamol i dobry termometr, do monitorowania temperatury. Ja mam bezdotykowy i sprawdza się świetnie.

    1. 2 czerwca 2020, 15:15
      Magda

      A jak termometr Pani posiada? Bo ja mam 3 i każdy mierzy inaczej, nawet 3 stopinie różnicy.

    2. 21 sierpnia 2020, 12:14
      Marek

      Ja mierzę rtęciowym jak się tylko da, bo te bezdotykowe to mają raz 37.5, raz 38.7 i nie wiadomo jaka jest rzeczywista temperatura :/

  3. 8 maja 2021, 18:53
    ola

    A czy jest możliwe, że to trzydniówka, jeśli temp. nie była za wysoka, max 37,5 stopni? Jak temperatura wróciła do normy po 2 dniach to zauważyłam drobne czerwone krostki na plecach i twarzy.

    1. 11 maja 2021, 08:21
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry.
      Objawem charakterystycznym trzydniówki jest wysoka temperatura zdecydowanie powyżej 38,5 stopnia. Prawdopodobieństwo, iż była to ta choroba jest bardzo małe. Być może lekarz będzie w stanie ustalić przyczynę opisanych objawów.

    2. 16 sierpnia 2021, 19:17
      Panna Anna

      U mnie ta sama sytuacja 37,7 max a teraz rumien

    3. 27 lutego 2022, 15:50
      Joanna

      U mnie podobnie. Max 38.5, tak to 38 lub poniżej i tylko 1.5 dnia.
      Później wysypka na brzuszku, plecach, szyi i okolicach intymnych. Mnóstwo kropeczek. I na nogach duże placki czerwone. Wysypka ustąpiła po jednym dniu ale teraz znowu jest biegunka, boli córkę brzuszek przy tym. Ogólnie poza tym to je praktycznie normalnie, pije, i się bawi i jest uśmiechnięta.

  4. 16 czerwca 2021, 08:59
    Monika

    Czy przy trzydniowce dziecko może nie mieć apetytu?

    1. 21 czerwca 2021, 09:42
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry.
      Trzydniówce zwykle towarzyszy wysoka gorączka. Ponadto latem panują wyższe temperatury. Brak apetytu w takiej sytuacji jest zrozumiały. Proszę przede wszystkim regularnie nawadniać dziecko oraz spróbować przyrządzić ulubione, ale lekkie potrawy.

  5. 17 lipca 2021, 18:23
    Olga

    Czy przy trzydniowce mogą wystąpić wymioty? W nocy synek zaczął gorączkować, a w południu pojawiły się wymioty. Gorączka się utrzymuje cały czas

    1. 19 lipca 2021, 11:15
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry.
      Wymioty to nie jest typowy objaw trzydniówki. Niekiedy obserwuje się biegunkę w czasie tej infekcji. Wymioty towarzyszące gorączce mogą wskazywać na jelitówkę, anginę lub zapalenie ucha i /lub gardła. Właściwą diagnozę może postawić pediatra.

  6. 9 października 2021, 00:59
    Magda

    Trójka moich dzieci przechodziła trzydniówkę (sądząc po objawach: 2-4 dni wysokiej gorączki a na koniec wysypka, brak innych objawów) z tym że w odstępie kilku miesięcy. Jak to możliwe, że nie zaraziły się od siebie skoro to wysoko zakaźna choroba?

    1. 14 października 2021, 14:48
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, trzydniówka może być wywoływana przez różne rodzaje wirusów, czasem zakażenie jest utajone, nie występują żadne objawy. Dzieci mogły zakazić się różnymi wariantami wirusów i przez to przechodzić chorobę w różnym czasie.

  7. 23 lutego 2022, 19:21
    Iwona

    Witam. Czy to prawda, że wysypka (3 dzień), która się pojawia oznacza, że dziecko już nie zaraża i może iść do żłobka?

    1. 24 lutego 2022, 11:31
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
      mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

      Dzień dobry, pojawienie się wysypki oznacza koniec choroby, dziecko już nie zaraża. Z posłaniem dziecka do żłobka proszę zaczekać do czasu ustąpienia wysypki, zwykle trwa to parę dni.

  8. 23 marca 2022, 09:16
    Kinga

    Czy przy trzydniowce może być tak że temperatura wysoka jest tylko pora nocną od 18-8 rano jest 38-40 stopni a w dzień 37-37.5 ? Żadnych innych objawow? Córka w maju 2 lata.

    1. 31 marca 2022, 09:04
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Dzień dobry, temperatura ciała dziecka fizjologicznie może różnić się w ciągu dnia. Zazwyczaj dziecko może mieć wyższą temperaturę wieczorową porą oraz w nocy. W przypadku gdy temperatura ciała nie będzie się obniżała po podaniu leków przeciwgorączkowych, proszę skontaktować się z lekarzem pediatrą.

  9. 29 maja 2023, 17:10
    Iza

    Czy przy 3dniówce musi występować wysypka? Córka miała 3 dni wysoką temperaturę plus nasilony katar i pojawiło się dosłownie kilka kropek na rączkach i nic więcej. Gorączka także ustąpiła a katar zelżał po 3 dniach.

    1. 30 maja 2023, 08:55
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      W przypadku trzydniówki wysypka nie musi mieć charakteru rozległego. Jeśli się pojawia, to zazwyczaj na tułowiu. Jest zatem możliwe, że córka przeszła inną infekcję wirusową.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę