23
15 maja 2020
Karolina Kochańska Autor
Autor
mgr farm.
Karolina Kochańska

Jak założyć krążek dopochwowy?

Przed aplikacją dokładnie myjemy ręce, ściskamy krążek dopochwowy między kciukiem a palcem wskazującym i umieszczamy go w pochwie, gdzie nie powinien być wyczuwalny. Wyciągamy go po 21 dniach, a po 7-dniowej przerwie na krwawienie z odstawienia, zakładamy kolejny krążek. 

Przed aplikacją dokładnie myjemy ręce, ściskamy krążek dopochwowy między kciukiem a palcem wskazującym i umieszczamy go w pochwie, gdzie nie powinien być wyczuwalny. Wyciągamy go po 21 dniach, a po 7-dniowej przerwie na krwawienie z odstawienia, zakładamy kolejny krążek. 

Krążek dopochwowy, inaczej pierścień antykoncepcyjny lub ring, należy do nowoczesnych metod antykoncepcji hormonalnej. Miejscowo uwalnia przez okres 3 tygodni hormony analogiczne do tych zawartych w tabletkach. Jego skuteczność porównywalna jest do skuteczności, jaką zapewnia doustna antykoncepcja hormonalna. Dla kogo przeznaczona jest ta metoda, jak ją stosować i jakie niesie za sobą korzyści? 

Krążek antykoncepcyjny – jak działa? 

Krążek antykoncepcyjny to bezbarwny, bezwonny, elastyczny pierścień o grubości ok. 4 mm i średnicy ok. 50 mm. Zawiera on dwa hormony – etonogestrel i etynyloestradiol, będące syntetycznymi odpowiednikami naturalnych kobiecych hormonów – estrogenu i progesteronu. Po zaaplikowaniu do pochwy stopniowo uwalnia hormony bezpośrednio do nabłonka, dzięki czemu już ich niższe stężenia okazują się skuteczne. Zahamowany jest proces jajeczkowania, co uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy, a zagęszczony śluz szyjkowy utrudnia migrację plemników.  

Pierścień dopochwowy

Krążek dopochwowy – aplikacja 

Krążek po zaaplikowaniu pozostawia się w pochwie na okres 21 dni. Po 3 tygodniach należy zachować 7 dni przerwy do aplikacji kolejnego pierścienia. Jest to postępowanie analogiczne do stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Przerwa w zastosowaniu systemu pozwoli na wystąpienie krwawienia z odstawienia. Działanie antykoncepcyjne utrzymuje się także w czasie przerwy. 

Jak założyć krążek dopochwowy? 

Przed aplikacją należy umyć ręce. System ścisnąć między kciukiem a palcem wskazującym i umieścić w pochwie. Można to zrobić w pozycji stojącej z jedną nogą w górze bądź w pozycji leżącej. Poprawnie założony ring nie jest wyczuwalny. Producenci często dołączają do krążków specjalne aplikatory ułatwiające ich założenie. 

Jak wyjąć krążek dopochwowy? 

W taki sam sposób, w jaki został założony, czyli chwycić między kciukiem a palcem wskazującym, ścisnąć i wyciągnąć na zewnątrz. 

Istotny jest czas, w którym umieszcza się i usuwa pierścień z pochwy. Po upływie 3 tygodni system należy usunąć tego samego dnia tygodnia i o tej samej godzinie, kiedy został założony. Jeśli działanie antykoncepcyjne ma być zachowane, kolejny ring zakłada się dokładnie po 7 dniach od usunięcia poprzedniego, o tej samej godzinie. Po 2-3 dniach od usunięcia krążka występuje krwawienie. 

Krwawienie z odstawienia może nie wystąpić podczas pierwszego miesiąca stosowania krążka. Jeśli nie pojawi się dwa razy z rzędu, należy skontaktować się z lekarzem. 

Jeśli krążek dopochwowy wypadnie, można zaaplikować go ponownie. Zachowa on swoje właściwości przez okres 3 godzin. Przed ponownym założeniem należy go opłukać, a następnie umieścić z powrotem w pochwie. Jeśli przerwa była dłuższa, należy postępować zgodnie z ulotką. 

Wizyta u ginekologa

Krążek dopochwowy a ciąża 

Ring dopochwowy cechuje się wysoką skutecznością działania. Jest ona porównywalna do skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej. Dobrym wskaźnikiem porównawczym skuteczności metod antykoncepcyjnych jest indeks Pearla. Obrazuje on ilość niepożądanych ciąż, do jakich doszło na 100 badanych par. Dla tabletek antykoncepcyjnych wynosi on 0,2- 1,4 w zależności od ich rodzaju, podczas gdy dla pierścienia wynosi 0,65. Oznacza to, że średnio na 100 par stosujących krążki antykoncepcyjne doszło do mniej niż 1 (0,65) poczęcia.  

Zalety stosowania pierścienia dopochwowego 

O ringu antykoncepcyjnym nie trzeba pamiętać codziennie, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Jest to dobre rozwiązanie dla kobiet, które mają problem z regularnością przyjmowania. Pierścień skutecznie zmniejsza obfitość krwawienia miesiączkowego, a także łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego. Zaaplikowany prawidłowo przez większość par nie jest wyczuwany podczas stosunku. Stosowanie miejscowe pozwala ominąć żołądek, co korzystnie wpływa na zmniejszenie nasilenia ogólnoustrojowych działań niepożądanych, np. nudności, bólu głowy, problemów z cerą. Ochrona antykoncepcyjna zachowana jest także w przypadku występowania takich dolegliwości jak wymioty czy biegunka, co nie jest gwarantowane podczas przyjmowania tabletek. Stosowanie leków dopochwowych nie wpływa niekorzystnie na uwalnianie hormonów z pierścienia antykoncepcyjnego, dozwolone jest również używanie tamponów.  

Wady stosowania pierścienia dopochwowego 

Stosowanie pierścienia dopochwowego nie jest metodą całkowicie pozbawioną wad. Nie mogą korzystać z niego m.in. osoby: 

  • mające problemy z krzepliwością krwi,  
  • cierpiące na cukrzycę ze zmianami naczyniowymi, 
  • chorujące na ciężkie nadciśnienie tętnicze.  

Podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne krążki dopochwowe nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową ani zakażeniem wirusem HIV. Metoda ta jest droższa niż tabletki antykoncepcyjne. 

Krążek dopochwowy – skutki uboczne 

Do objawów niepożądanych związanym z zastosowaniem krążka dopochwowego zaliczyć można: 

  • zmniejszone libido,  
  • huśtawki nastroju,  
  • ból głowy i migrenę, 
  • większe ryzyko wystąpienia miejscowych stanów zapalnych i upławów. 

W trakcie stosowania krążka dopochwowego mogą zdarzyć się także plamienia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem. 

Krążek dopochwowy a tycie 

W badaniach diagnostycznych zauważono wzrost masy ciała u części badanych pacjentek. Wpływ antykoncepcji hormonalnej na tycie uważa się jednak za stosunkowo niewielki. Zbilansowana dieta i zdrowy styl życia zapewniają utrzymanie prawidłowej masy ciała. 

Źródła: 

  • Meisenbacher K.: Antykoncepcja: metody, zastosowanie, poradnictwo. Medpharm Polska, 2008. 
  • Dieben TOM, Roumen FJME, Apter D.: Efficacy, cycle control, and user acceptability of a novel combined contraceptive vaginal ring. Elsevier, Obstetrics and Gynecology, September 2002, Volume 100, Issue 3. 
  • Roumen FJME, Apter D., Mulders TMT, Dieben TOM: Efficacy, tolerability and acceptability of a novel contraceptive vaginal ring releasing etonogestrel and ethinyl oestradiol . Human Reproduction, March 2001, Volume 16, Issue 3. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Czy opryszczkę można wyleczyć?

Niestety wirus opryszczki pozostaje w organizmie przez całe życie. Objawy nawracają i są przerywane okresem latencji, czyli utajenia. Wirus HSV…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu celiakii?

Powinna Pani rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli istnieje podejrzenie celiakii, konieczne będzie skierowanie do poradni gastroenterologicznej. Najczęściej diagnostyka…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma stężenia testosteronu we krwi u dorosłych

Stężenie testosteronu zmienia się dynamicznie. U mężczyzn granice norm to 270-1070 ng/dL ze średnim poziomem ok. 700ng/dL. U kobiet stężenia są zdecydowanie…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
06 listopada 2020 Jakub Kurek
07 lipca 2020 dr n. med. Piotr Niedziałkowski
30 marca 2020 mgr farm. Marta Junowicz
11 marca 2020 mgr farm. Marta Grabowska
17 grudnia 2019 mgr farm. Marta Grabowska
16 grudnia 2019 mgr farm. Marta Grabowska
18 listopada 2019 mgr farm. Monika Cichocka
23 października 2019 inż. Małgorzata Zdunek
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)