2
23 marca 2021

Peeling a scrub – czy jest między nimi różnica?

Peelingi i scruby to kosmetyki o podobnym przeznaczeniu. Ich zadaniem jest poprawa wyglądu skóry przez złuszczanie martwego naskórka i przyspieszanie naturalnego procesu regeneracji komórek skóry. Określenia peeling i scrub często stosowane są zamiennie. Czy słusznie? 

Co to jest peeling? 

Nazwa „peeling” odnosi się zarówno do zabiegu złuszczania naskórka, jak i kosmetyków, które wykorzystuje się do jego wykonania. 

Główną różnicą między peelingami a scrubami jest intensywność działania na skórę. Peelingi są kosmetykami o zdecydowanie łagodniejszym działaniu niż scruby, które mocno ścierają martwe komórki naskórka. 

Peelingi są znacznie szerszą kategorią produktów, zróżnicowaną pod względem zasady działania. Najprościej dzieli się je na: 

  • mechaniczne,  
  • enzymatyczne, 
  • chemiczne. 

Przeczytaj również:
Peelingi chemiczne – jakie są ich rodzaje?

Peelingi enzymatyczne i chemiczne rozpuszczają martwy naskórek, a mechaniczne usuwają go podobnie jak scruby. Wśród peelingów mechanicznych, w zależności od wielkości cząstek ścierających, wyróżnia się peelingi drobnoziarniste i gruboziarniste. Te ostatnie najczęściej przyrównywane są właśnie do scrubów. 

Przeczytaj również:
Peelingi do ciała – dlaczego warto je stosować?
Peelingi do twarzy – jakie są ich rodzaje i jak je stosować?

Co to jest scrub? 

Scrub jest kosmetykiem służącym do złuszczania martwego naskórka na skutek mechanicznego ścierania. Jest to metoda zdecydowanie bardziej inwazyjna, przez co nie jest polecana każdemu. 

Na rynku dostępne są zarówno scruby do ciała, jak i do twarzy

Scrubów do ciała nie powinny wybierać osoby z delikatną skórą, gdyż grube drobinki zawarte w kosmetyku mogą doprowadzić do zaczerwienienia i mocnego podrażnienia skóry. 

Scrubów do twarzy powinny unikać osoby z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień oraz dojrzałą, która staje się cienka i zwiotczała. Nie poleca się ich również cerom trądzikowym, ponieważ mogą doprowadzić do rozprzestrzenienia bakterii i zaostrzenia stanu zapalnego. Podczas wyboru kosmetyku tego typu należy zwrócić uwagę na to, czy jest on dedykowany do twarzy. Złuszczanie twarzy z użyciem scrubu  zawierającego grube drobinki (jak większość przeznaczonych do ciała) może spowodować podrażnienia nawet w przypadku cery normalnej. Kosmetyków działających tak inwazyjnie, jak scruby, nie powinno się stosować do złuszczania najdelikatniejszych części ciała, takich jak dekolt, biust i brzuch.  

Peeling a scrub – czy naprawdę jest jakaś różnica? 

Podział na peelingi i scruby staje się coraz mniej aktualny. Kosmetyki te spełniają te same funkcje, nie różnią się także częstotliwością stosowania i zazwyczaj obok drobinek ścierających zawierają podobne składniki nawilżające i odżywcze. Peelingi i scruby traktowane są praktycznie jako ta sama kategoria. Nazwy te stosowane są obecnie zamiennie w przypadku peelingów mechanicznych i scrubów. Świadczy o tym choćby to, że na rynku dostępnych jest wiele delikatnych scrubów drobnoziarnistych do ciała i twarzy, niektóre z nich są wręcz dedykowane cerze wrażliwej, a nawet naczynkowej. Podczas wyboru kosmetyku warto więc kierować się przede wszystkim jego składem, zwracając mniejszą uwagę na to, czy nazywa się go scrubem, czy peelingiem.

Przeczytaj również:
Jak zrobić domowy peeling?
Regeneracja skóry po zimie

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Co na przebarwienia skóry i blizny?

Przede wszystkim radziłabym udać się do specjalisty, lekarza dermatologa lub do kliniki medycyny estetycznej. Określą oni przyczynę złego stanu Pani…

Zobacz więcej

Czy chorując na cukrzycę można stosować skarpetki złuszczające?

U osób chorujących na cukrzycę bardzo często dochodzi do zaburzeń czucia w stopach na skutek licznych uszkodzeń nerwów i problemów…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
21 września 2021 mgr farm. Monika Cichocka
14 lipca 2021 mgr farm. Joanna Pawlik
20 maja 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
20 maja 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
21 kwietnia 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)