4
23 marca 2021

Peelingi do ciała – dlaczego warto je stosować?

Peeling to zabieg polegający na złuszczaniu martwych komórek naszej skóry, o którym powinniśmy pamiętać nie tylko w kontekście twarzy, ale również ciała. Peeling do ciała nie tylko natychmiastowo poprawi wygląd naszej skóry, ale również przygotuje ją do dalszej pielęgnacji i innych zabiegów.  

W skórze nieustannie dochodzi do wymiany komórek na nowe. Z wiekiem na skutek stresu i czynników środowiskowych wydłuża się proces regeneracji komórek skóry. Stosowanie peelingów poprzez złuszczanie martwego naskórka stymuluje proces regeneracji skóry. Zabieg ten wyraźnie wpływa na poprawę jej wyglądu i kondycji, dlatego nie warto pomijać tego kroku pielęgnacji. 

Peelingi do ciała – dlaczego warto je stosować? 

Peeling warto zastosować, kiedy skóra wygląda na szarą, szorstką i pozbawioną blasku. Wykonanie peelingu ciała przynosi natychmiastowe efekty. Najlepiej jednak stosować go regularnie, ponieważ pozwoli to cieszyć się długofalowymi korzyściami jego działania.  

Jakie efekty daje peeling? 

 • Poprawia wygląd skóry. 
 • widocznie zmniejsza niedoskonałości. 
 • Likwiduje drobne przebarwienia. 
 • Pobudza skórę do produkcji nowych komórek. 
 • Pobudza krążenie. 
 • Redukuje cellulit. 
 • Zwiększa łatwość wchłaniania składników odżywczych. 
 • Przygotowuje skórę pod kolejne zabiegi. 

Peelingi do ciała – jakie są ich rodzaje? 

Do ciała zazwyczaj stosuje się peelingi ziarniste (drobnoziarniste i gruboziarniste). Za ich pomocą wykonuje się mechaniczne złuszczanie naskórka. Peelingi zawierają różnego rodzaju drobinki, które ścierają martwe komórki naskórka. Cząstki ścierające otrzymuje się m.in. ze zmielonych pestek, nasion, a nawet muszli. Do peelingów wykorzystuje się również cukier i sól. Dla wyjątkowo delikatnej i skłonnej do podrażnień skóry przeznaczone są peelingi kremowe. Na rynku dostępne są również peelingi myjące – produkty typu 2 w 1. 

Przeczytaj również:
Peeling a scrub – czy jest między nimi różnica?

Peeling do ciała – kiedy warto go wykonać? 

 • Przed opalaniem – peeling warto wykonać zarówno przed opalaniem na słońcu, jak i natryskowym. Odpowiednie złuszczenie martwego naskórka pomoże uzyskać efekt równomiernej opalenizny, może również korzystnie wpłynąć na jej odcień. 
 • Przed nałożeniem samoopalacza – wykonanie peelingu przed nałożeniem kosmetyków opalających jest konieczne, aby nie powstawały smugi i nieestetyczne przebarwienia. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu skóry efekt opalenizny dłużej się utrzyma. 
 • Przed depilacją – wykonanie peelingu może zapobiec problemowi wrastających włosków. 
 • Przed manicure i pedicure – przed tymi zabiegami warto wykonać peeling dłoni i stóp dla lepszego efektu. 

Przeczytaj również:
Jak zrobić domowy peeling?

Peeling do ciała – jak go używać? 

Należy pamiętać, że do zabiegu peelingu skóra musi być odpowiednio przygotowana. Peeling należy nakładać na oczyszczoną i wilgotną skórę, co zmniejszy ryzyko wystąpienia podrażnień. Do delikatniejszych partii ciała, np. szyi, dekoltu czy brzucha, powinno się używać łagodniejszego peelingu, np. kremowego lub drobnoziarnistego. Na te partie ciała można zastosować również peeling enzymatyczny, który delikatnie rozpuści martwy naskórek.  

Do peelingu stóp, kolan czy łokci można zastosować peeling gruboziarnisty. Tym partiom warto poświęcić też więcej czasu. Zabieg złuszczania ciała powinien trwać 10-15 minut. Warto po kolei zwilżać poszczególne partie ciała i wtedy wmasowywać w nie kosmetyk złuszczający. Peeling należy dokładnie zmyć wodą, a na ciało nałożyć odżywczy balsam lub krem. Zabieg najlepiej wykonywać regularnie, raz lub dwa razy w tygodniu. Peelingi do ciała można jednak stosować doraźnie, gdy widzimy taką potrzebę, ponieważ natychmiastowo poprawiają wygląd skóry, zapewniają jej miękkość i efekt rozświetlenia. 

Peeling do ciała – przeciwwskazania 

Peelingu ciała nie należy wykonywać w przypadku występowania stanów zapalnych skóry oraz przerwania ciągłości naskórka. Nie powinno się go wykonywać również bezpośrednio po opalaniu, ponieważ skóra jest wówczas podrażniona, a także w przypadku zastosowania samoopalacza, gdyż może to skrócić trwałość otrzymanego efektu. 

Przeczytaj również:
Peelingi do twarzy – jakie są ich rodzaje i jak je stosować?
Regeneracja skóry po zimie

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Co na przebarwienia skóry i blizny?

Przede wszystkim radziłabym udać się do specjalisty, lekarza dermatologa lub do kliniki medycyny estetycznej. Określą oni przyczynę złego stanu Pani…

Zobacz więcej

Czy chorując na cukrzycę można stosować skarpetki złuszczające?

U osób chorujących na cukrzycę bardzo często dochodzi do zaburzeń czucia w stopach na skutek licznych uszkodzeń nerwów i problemów…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
21 września 2021 mgr farm. Monika Cichocka
14 lipca 2021 mgr farm. Joanna Pawlik
20 maja 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
20 maja 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
21 kwietnia 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)