12
04 czerwca 2021

Pielęgnacja skóry tłustej krok po kroku

Cera tłusta, pomimo wolniejszego starzenia się i powstawania zmarszczek, przysparza swoim posiadaczom wiele problemów. Bez odpowiedniej pielęgnacji powstają na niej często zaskórniki otwarte i inne niechciane niedoskonałości. Dlatego też warto zapoznać się z podstawowymi krokami odpowiedniej pielęgnacji skóry tłustej. 

Cera tłusta – charakterystyka 

Skóra tłusta charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum, czyli łoju skórnego produkowanego przez gruczoły łojowe. Sebum jest bardzo potrzebne każdemu rodzajowi skóry, ponieważ chroni ją przed utratą wody, środowiskiem zewnętrznym, patogenami oraz szybkim starzeniem się. Pomimo tych pozytywnych aspektów wydzielania sebum u niektórych osób skóra wydziela je w nadmiarze. Wynikiem tego jest mocne świecenie się skóry i powstawanie niedoskonałości w postaci zaskórników otwartych i zamkniętych, a czasem trądziku zapalnego. 

Potrzeby skóry tłustej 

Główną potrzebą skóry tłustej jest unormowanie nadmiernego wydzielania łoju skórnego i zapobieganie powstawaniu niedoskonałości. Normalizacja wydzielania sebum nie może mocno wpływać na stopień nawilżenia skóry, ponieważ doprowadzi to do jeszcze większej produkcji łoju przez gruczoły. 

Jak dbać o cerę tłustą? 

Cera tłusta – pielęgnacja poranna 

Krok pierwszy – oczyszczanie 

Poranne oczyszczanie skóry tłustej powinno opierać się na użyciu preparatów w postaci żelu lub pianki. Kosmetyki te w połączeniu z wodą zemulgują pozostałości wieczornej pielęgnacji i wydzielonego w nocy sebum. Warto wypróbować preparaty zawierające w swoim składzie np. kwas salicylowy, który może przenikać w miejsca ujść gruczołów łojowych i działać na nie delikatnie ściągająco. Wynikiem tego będzie zmniejszenie ilości wydzielanego sebum przez gruczoły łojowe. 

Krok drugi – tonizowanie 

Produkty oczyszczające doprowadzają do zaburzenia fizjologicznego pH skóry. W tym momencie należy przywrócić skórze jej naturalny odczyn, stosując tonik. Wiele toników przeznaczonych do tłustej cery zawiera w swoim składzie alkohol. Należy go jednak unikać, ponieważ doprowadza on do nadmiernego przesuszenia skóry i zaburza jej równowagę hydrolipidową.  

Krok trzeci – ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV 

Zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB mają niekorzystny wpływ na stan skóry. Mitem jest przekonanie, że promienie słoneczne „leczą” lub poprawiają stan cery. W początkowym etapie po opalaniu można odnieść wrażenie lepszego wyglądu skóry, ponieważ staje się ona lekko wysuszona, co w przypadku cer tłustych daje wrażenie poprawy jej stanu. Skóra jednak w odpowiedzi na przesuszenie odpowiada nadmierną produkcją sebum. Ostatecznie stan cery się pogarsza i mogą pojawić się niechciane niedoskonałości. Filtry przeciwsłoneczne wskazane są jako prewencja przeciwnowotworowa, przeciwstarzeniowa, jak również ochrona przed wystąpieniem przebarwień. Niektóre preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi są jednocześnie świetnie matującymi produktami. Jeśli poziom nawilżenia skóry po użyciu kremu z filtrem jest zadowalający – nie trzeba stosować się do kroku czwartego opisanego dalej. 

Krok czwarty – delikatne nawilżenie połączone z matowieniem 

Czy wskazane są kremy nawilżające do cery tłustej? W przypadku skóry tego typu należy połączyć odpowiednie nawilżanie z matowieniem skóry tak, by nie doszło do nadmiernego jej przesuszenia. Warto wybrać np. kremy zawierające w swoim składzie polimerowe kulki absorbujące sebum. Są to polimery w kształcie kuleczek, które pod wpływem sił Van der Waalsa wiążą i utrzymują w środku wydzielane w ciągu dnia sebum. 

Cera tłusta – pielęgnacja wieczorna 

Krok pierwszy – wieczorne oczyszczanie  

Skóra po całym dniu wymaga odpowiedniego oczyszczenia. W przypadku skóry tłustej ten etap pielęgnacji jest najważniejszy w ciągu całego dnia. Dzięki odpowiedniemu oczyszczeniu skóry unikniemy powstawania niedoskonałości. Jeśli nakładamy makijaż i/lub filtry przeciwsłoneczne, warto przeprowadzić dwuetapowe oczyszczanie cery. Pierwszym etapem jest użycie produktu olejowego, w którym rozpuszczą się wszystkie „tłuste” zanieczyszczenia obecne na skórze. Są nimi np. resztki kremu przeciwsłonecznego czy makijażu. Można w tym celu zastosować olej w czystej postaci lub sięgnąć po olejki hydrofilowe. Te ostatnie najpierw rozprowadza się po twarzy, a następnie w kontakcie z wodą emulgują one do postaci emulsji i zmywają się z twarzy wraz z zabrudzeniami. Jeśli decydujemy się na używanie jako pierwszych olejów naturalnych – kolejnym etapem jest zmycie olejowej warstwy przy pomocy żelu do mycia twarzy, np. tego samego, którego używamy w pielęgnacji porannej. 

Przynajmniej raz w tygodniu warto wykonać peeling skóry twarzy, np. przy pomocy peelingu enzymatycznego. 

Krok drugi – tonizowanie 

Jak w przypadku pielęgnacji porannej. Co 2-3 dni warto zastosować tonik złuszczający mający w swoim składzie np. 5% kwas glikolowy. 

Krok trzeci – nocne nawilżanie 

W przypadku pielęgnacji wieczornej można sięgnąć po kosmetyki odrobinę bogatsze niż te stosowane rano. Sprawdzą się tutaj wszystkie preparaty przeznaczone do skóry tłustej, ale do stosowania na noc.  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Olej z wiesiołka a odbudowa warstwy lipidowej skóry

Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (takie jak gamma-linolenowy, linolenowy), fitosterole i witaminę E. Olej…

Zobacz więcej

Jakie składniki kremu dla kobiety 60+?

Pani Dominiko, dla kobiety w wieku 60+ warto wybrać kremy, które będą zwiększać gęstość skóry. Charakteryzują się one wzmacnianiem ochronnej…

Zobacz więcej

Oleje do skóry tłustej i mieszanej

Do cery tłustej i mieszanej doskonale sprawdzają się oleje: jojoba, z czarnuszki, arganowy, lniany, z pestek malin, z wiesiołka, konopny.…

Zobacz więcej

Co na przebarwienia skóry i blizny?

Przede wszystkim radziłabym udać się do specjalisty, lekarza dermatologa lub do kliniki medycyny estetycznej. Określą oni przyczynę złego stanu Pani…

Zobacz więcej

Czym smarować lekkie poparzenie skóry?

W pierwszej fazie oparzenia, gdy uszkodzona skóra bardzo boli, powinno się zastosować żele chłodzące, pianki z pantenolem lub opatrunki hydrożelowe.…

Zobacz więcej

Jaka maść na blizny?

Maści na blizny wykazują największą skuteczność, gdy są stosowane zaraz po wygojeniu się rany. Mogą one zawierać wyciągi roślinne, alantoinę…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Czytaj także
21 lipca 2021 mgr inż. Ewa Gwóźdź
16 lipca 2021 mgr farm. Sylwia Kulikowska-Figiel
16 lipca 2021 mgr farm. Natalia Sadowska
07 lipca 2021 Poradnik Gemini
28 czerwca 2021 dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska
24 czerwca 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
24 czerwca 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)