2
07 lipca 2020
Anna Dulska Autor
Autor
mgr
Anna Dulska

SLS i SLES – czy te substancje są niebezpieczne?

SLS i SLES to substancje dodawane do wielu kosmetyków i detergentów. Nie są one toksyczne, ale SLS w dużych ilościach i przy długotrwałym kontakcie ze skórą może ją podrażnić. Szczególnie powinny uważać na niego osoby z alergią i atopowym zapaleniem skóry. 

SLS i SLES to substancje dodawane do wielu kosmetyków i detergentów. Nie są one toksyczne, ale SLS w dużych ilościach i przy długotrwałym kontakcie ze skórą może ją podrażnić. Szczególnie powinny uważać na niego osoby z alergią i atopowym zapaleniem skóry. 

SLS i SLES – czym się różnią? 

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) to substancja syntetyczna. Jest ona pozyskiwana z naturalnego kwasu laurynowego, a następnie poddaje się ją dalszej obróbce chemicznej. Natomiast   SLES (Sodium Laureth Sulfate) to pochodna SLS. Substancje różnią się od siebie tym, że w cząsteczce SLES znajduje się grupa etoksylowa. Oba związki są substancjami powierzchniowo-czynnymi, które stosowane są od dawna w przemyśle. Służą do odtłuszczania oraz mycia urządzeń i pomieszczeń.  

Przeczytaj również:
Czy parabeny w kosmetykach są szkodliwe?

Kobieta z szamponem

SLS i SLES – właściwości i działanie 

Zarówno SLS, jak i SLES są związkami chemicznymi powodującymi lepsze pienienie się produktu, do którego są dodawane. Związki te bardzo dobrze rozpuszczają tłuszcz. Należy pamiętać, iż same w sobie nie mają właściwości myjących. Ich rolą jest usuwanie z powierzchni zanieczyszczeń zarówno liofilowych, np. nadmiaru sebum, jak i hydrofilowych, tj. soli mineralnych znajdujących się w naszym pocie. Ważnym aspektem jest również fakt, że związki te ulegają biodegradacji, a więc nie zanieczyszczają środowiska. 

W jakich produktach znajdziemy SLS i SLES? 

Znajdują się one w większości szamponów, żeli pod prysznic czy płynów do kąpieli. Producenci dodają te substancje również do: 

Szkodliwość SLS i SLES  

SLS stosowany w nadmiernych ilościach przy długotrwałym kontakcie ze skórą (szczególnie wrażliwą) może powodować przesuszenie, a także zaburzać wydzielanie łoju i potu, podrażniając skórę oraz wywołując świąd i wypryski. Jednak substancje te zazwyczaj dodawane są do produktów, które mają krótkotrwały kontakt ze skórą człowieka, takich jak żele, szampony, odżywki itp. Szczególną ostrożność należy zachować przy kontakcie tych środków z delikatną skórą dzieci, niemowląt oraz skórą w okolicach narządów płciowych.  

Badania wykazały, że SLS po wniknięciu do organizmu kumuluje się w tkankach, jednak po krótkim czasie zostaje rozłożony przez wątrobę do rozpuszczalnych metabolitów.  

Należy pamiętać, aby kosmetyki z SLS trzymać na skórze nie dłużej niż kilka minut w celu uniknięcia przesuszenia i uczucia ściągnięcia. Na tę substancję w szczególności powinny uważać osoby z alergią i atopowym zapaleniem skóry.  

SLES wykazuje znacznie łagodniejsze działanie dla skóry niż SLS, zawiera jednak zanieczyszczenie 1,4-dioksanem, którego kancerogenność sklasyfikowano na 2B. Oznacza to, że prawdopodobnie jest rakotwórczy, jednak w przypadku tak małych stężeń tego związku nie ma się czego bać.  

Dla porównania stężenie SLES w kosmetyku może wynosić do 50%, natomiast SLS to zaledwie 1%.  

SLS oraz SLES nie zostały uznane za substancje rakotwórcze oraz toksyczne. W kosmetykach z dodatkiem SLS czy SLES występuje jednocześnie związek łagodzący, np. pantenol, hydrolizat protein soi, jedwabiu czy owsa, co sprawia, że skład produktu jest zrównoważony. 

Pomimo uznania SLS oraz SLES za substancje stosunkowo bezpieczne, wiele osób stara się unikać tych związków. Producenci również starają się je zastąpić innymi substancjami, zaznaczając na etykiecie, że ich kosmetyki są pozbawione SLS i SLES. Powszechnymi zamiennikami tych substancji są Magnesium Lauret Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate lub Sodium Coco Sulfate, które wykazują podobne działanie do SLES i SLS.

Należy pamiętać, iż skutki stosowania opisywanych związków są uzależnione od indywidualnych predyspozycji organizmu. Przy wyborze kosmetyków kierujmy się rozsądkiem i wybierajmy te, które zawierają mniejsze ilości SLS oraz SLES. W związku z tym warto sięgać np. po kosmetyki naturalne. 

Źródła: 

  • TECHNICAL FACT SHEET – 1,4-DIOXANE, EPA  
  • Szczygieł-Rogowska J., Tomalska J., Historia kosmetyki w zarysie. Wyższa Szkoła Kosmetologii w Białymstoku, Białystok 2006. 
  • Cosmetic Ingredient Review (CIR) Final report on the safety assessment of sodium lauryl sulfate and ammonium lauryl sulfate. Int J Toxicol, 1983. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Beta-karoten a witamina A

Beta-karoten jest prekursorem witaminy A i tak samo jak witamina A wykazuje właściwości przeciwutleniające. Przekształca się w witaminę A w…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

Magdalena Fuszara

mgr farm.

Czy można przesunąć termin miesiączki?

Pani Weroniko, antykoncepcja hormonalna wiąże się z wieloma obostrzeniami zdrowotnymi dotyczącymi jej stosowania, a niewłaściwe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może prowadzić…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Jak wspomóc odchudzanie?

Preparaty odchudzające mają różne składy, wyciągi z różnych roślin oraz składniki mineralne. Jednym ze składników wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej jest…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
05 października 2020 mgr farm. Monika Cichocka
25 sierpnia 2020 Aleksandra Maliszewska
25 sierpnia 2020 lek. Małgorzata Czerniak
27 lipca 2020 mgr farm. Natika Karolak
07 lipca 2020 mgr Anna Dulska
23 kwietnia 2020 Poradnik Gemini
16 kwietnia 2020 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
15 listopada 2019 mgr farm. Hanna Lengiewicz
14 listopada 2019 mgr farm. Magdalena Fuszara
29 października 2019 mgr Anna Dulska
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)