59
06 sierpnia 2020

Olej lniany – jakie ma właściwości?

Olej lniany to cenne źródło kwasów omega-3 i omega-6. Ze względu na działanie antyoksydacyjne może chronić przed rozwojem nowotworów, wspomaga również trawienie oraz metabolizm i obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Stosuje się go także w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci.  

Olej lniany – co to jest? 

Len zwyczajny (Linum usitatissimum) jest rośliną z rodziny lnowatych (Linaceae). Pochodzi z rejonów Bliskiego Wschodu i obecnie nie rośnie dziko, jest wyłącznie rośliną uprawną. Len osiąga wysokość do 70 cm i posiada charakterystyczne kwiaty o niebieskich płatkach. Roślina wytwarza torebki nasienne, w których znajduje się 10-12 nasion. Są one znane jako siemię lniane. Te małe szaro-brązowe ziarenka po nasączeniu wodą przyjmują ciemnobrązową barwę i wydzielają śluz. 

Przeczytaj również:
Siemię lniane – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Co zawiera olej lniany? 

Olej lniany pozyskiwany jest metodą tłoczenia na zimno z nasion lnu. Ma żółtą barwę oraz charakterystyczny lekko orzechowy smak i aromat. Charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Ze względu na przewagę kwasów omega-3 nad omega-6 jest polecany jako dodatek do diety. 

Olej lniany jest często zwany także olejem budwigowym. Nazwa ta pochodzi od nazwiska doktor Johanny Budwig, która postawiła tezę, że niedobór kwasów omega-3 w diecie prowadzi do rozwoju chorób cywilizacyjnych. Stworzyła własną dietę, która łagodzi objawy i wspomaga profilaktykę wielu chorób, w tym nowotworowych. Głównym składnikiem diety jest właśnie olej lniany – cenne źródło kwasów omega-3. 

Olej lniany zawiera: 

 • kwas linolenowy – 58%  
 • kwas oleinowy – 18% 
 • kwas linolowy – 15% 
 • kwas palmitynowy – 6% 
 • kwas stearynowy – 3%. 

Oprócz kwasów tłuszczowych znajdują się w nim takie składniki jak β-sitosterol, kampesterol, stigmasterol, brasikasterol, α-tokoferol, γ-tokoferol.  

Przeczytaj również:
Olej konopny – właściwości i zastosowanie
Olej konopny w kosmetyce
Olej ryżowy – właściwości i zastosowanie

Olej lniany – jak stosować? 

Olej lniany ulega rozkładowi pod wpływem światła i wysokiej temperatury, dlatego przed otwarciem przechowujemy go w butelce z ciemnego szkła w zaciemnionym pomieszczeniu lub najlepiej w lodówce. Po otwarciu bezwzględnie należy przechowywać go w lodówce. Oleju lnianego nie używa się do smażenia. Można spożywać go na surowo jako dodatek do sałatek, surówek, koktajli lub bez dodatków.  

Olej lniany – właściwości 

 • Regulacja poziomu cholesterolu we krwi – olej lniany zwiększa ilość frakcji HDL cholesterolu, a obniża frakcję LDL. Chroni naczynia przed powstawaniem blaszki miażdżycowej, zabezpiecza układ krwionośny przed chorobą wieńcową i zawałem serca. Obniża ryzyko powstawania zatorów, rozszerza tętnice oraz wzmacnia skurcz serca. 
 • Profilaktyka chorób nowotworowych – badania wykazują, że dzięki właściwościom antyoksydacyjnym olej lniany może chronić przed powstawaniem nowotworów piersi, jajników, jelita grubego, prostaty. 
 • Redukcja stanu zapalnego
 • Wspomaganie metabolizmu– olej lniany przyspiesza metabolizm, wspomaga trawienie i usuwa zbędne produkty przemiany materii z organizmu. Pomaga także utrzymać prawidłową masę ciała. 
 • Wsparcie pracy układu nerwowego – olej lniany wpływa na procesy zapamiętywania oraz uczenia. Badania dowodzą, że suplementacja kwasami omega-3 wpływa pozytywnie na zachowanie oraz wspiera samokontrolę dzieci z ADHD. 

Olej lniany – zastosowanie w pielęgnacji 

Olej lniany poprawia wygląd skóry, włosów, paznokci. Może być stosowany wewnętrznie w celu suplementacji kwasów tłuszczowych i witaminy E lub zewnętrznie. Może być stosowany przy cerze tłustej.  

Sebum, które wydziela nasza skóra, składa się głównie z kwasów tłuszczowych – linolowego i linolenowego, tak samo jak olej lniany. Przy zbyt dużej produkcji sebum jego skład ulega zmianie, zwiększa się zawartość kwasu oleinowego, przez co powstają zmiany trądzikowe i zaskórniki. Stosowanie oleju lnianego na skórę twarzy przywraca równowagę w składzie sebum. Dodatkowo dzięki dużej zawartości witaminy E skóra odzyskuje odpowiednią elastyczność, a zmarszczki ulegają zmniejszeniu. Olej lniany można stosować bezpośrednio, nakładając go na skórę lub jako dodatek do kosmetyków czy masek.  

Olej lniany na włosy 

Olej lniany jest także polecany do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Kwasy omega-3 są jednym z budulców włosa oraz mieszków włosowych. Olej nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju włosów, zarówno kręconych, jak i prostych. Nakładany na włosy poprawia ich elastyczność i domyka łuski włosowe. Tworzy delikatną otoczkę na włosach, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi, także przed promieniowaniem UV. Dodatkowo nabłyszcza i regeneruje włosy. Olej może być stosowany przed myciem włosów jako maska lub po umyciu jako do zabezpieczenia końcówek. 

Olej lniany – przeciwwskazania 

Spożywanie oleju lnianego wpływa na motorykę jelit oraz usuwanie mas kałowych z jelit. Szczególną ostrożność podczas jego stosowania powinny zachować osoby cierpiące na nadwrażliwość jelit oraz osoby z przewlekłymi biegunkami.  

Olej lniany wpływa również na gospodarkę hormonalną, dlatego kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed jego zastosowaniem. 

Przeczytaj również:
Olej z czarnuszki – właściwości i zastosowanie
Olejek arganowy – jakie ma właściwości?

Źródła:  

 • Dr Hans-Ulrich Grimm “Cud oleju lnianego” 2013. 
 • T. Wcisło, W. Rogowski „Rola wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 w organizmie człowieka”. 
 • R. Kaniewski, J. Jankowiak, K. Zajączek „Nowe możliwości wykorzystania oleju lnianego tłoczonego na zimno” 2019. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Olej z wiesiołka a odbudowa warstwy lipidowej skóry

Olej z wiesiołka zawiera w swoim składzie nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6 (takie jak gamma-linolenowy, linolenowy), fitosterole i witaminę E. Olej…

Zobacz więcej

Igły do penów z insuliną dla diabetyków

Liczbę bezpłatnych igieł wydawanych do danego rodzaju insuliny określa producent. Ilość ta nigdy nie przekracza 1 igły na 1 pen…

Zobacz więcej

Gojenie ran a cukrzyca

Wszystko zależy od rodzaju, umiejscowienia i stanu zranienia. U diabetyków bardzo istotna jest profilaktyka, ponieważ gojenie ran jest utrudnione. Ranę…

Zobacz więcej

Oleje do skóry tłustej i mieszanej

Do cery tłustej i mieszanej doskonale sprawdzają się oleje: jojoba, z czarnuszki, arganowy, lniany, z pestek malin, z wiesiołka, konopny.…

Zobacz więcej

Jak przechowywać olej lniany?

Olej lniany należy przechowywać w lodówce, ponieważ  przedłuży to jego trwałość. Po otwarciu olej lniany należy zużyć do daty ważności.…

Zobacz więcej

Cukrzyca i ostre zapalenie trzustki a suplementy diety

W przypadku ostrego zapalenia trzustki niepotrzebna jest dodatkowa suplementacja. Należy przede wszystkim trzymać się bezwzględnie zaleceń lekarskich dotyczących diety. Po…

Zobacz więcej

Co na przebarwienia skóry i blizny?

Przede wszystkim radziłabym udać się do specjalisty, lekarza dermatologa lub do kliniki medycyny estetycznej. Określą oni przyczynę złego stanu Pani…

Zobacz więcej

Czym smarować lekkie poparzenie skóry?

W pierwszej fazie oparzenia, gdy uszkodzona skóra bardzo boli, powinno się zastosować żele chłodzące, pianki z pantenolem lub opatrunki hydrożelowe.…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. K. pisze:

  W jakich warunkach należy przechowywać olej lniany? Czy musi być w lodówce?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Olej lniany przechowujemy przed otwarciem w ciemnym szkle w zaciemnionym miejscu, a najlepiej w lodówce. Natomiast po otwarciu należy bezwzględnie przechowywać go w lodówce.

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)