Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
5

Właściwości kaszy jaglanej

Słuchaj artykułu

Kasza jaglana (jagły) jest jedną z najstarszych i najzdrowszych kasz, otrzymywaną z nasion prosa. Przez lata zapomniana, powoli powraca w wielu zdrowych i dietetycznych daniach. Ma niespotykany smak i można ją zastosować w słonych, jak i słodkich potrawach. Nadaje się do przyrządzania naleśników, pierogów, kluseczek, aż po kotlety czy burgery, a także do faszerowania warzyw lub mięs. Jest kaszą zasadotwórczą i ma szereg wartości odżywczych, a nawet leczniczych.

Właściwości kaszy jaglanej

Zalety kaszy jaglanej

Kasza jaglana jest nie tylko smaczna, ale i bardzo zdrowa. Jakie są jej największe zalety?

  • Zawiera duże ilości dobrze przyswajalnego białka, witaminy E, B1 (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny), przez co wpływa pozytywnie na układ nerwowy i odpornościowy.
  • Występowanie żelaza i miedzi, magnezu, wapnia, fosforu, potasu, a także lecytyny, poprawia jednocześnie pamięć i koncentrację oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi – tym samym polecana jest osobom pracującym umysłowo.
  • Jest dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom tzw. złego cholesterolu we krwi.

Różne postaci kaszy jaglanej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
  • Poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, a także stawów dzięki obecności krzemu. Ten pierwiastek wpływa również na mineralizację kości, wspomaga ich regenerację i wzmacnia naczynia krwionośne.
  • Jest lekkostrawna i przyspiesza przemianę materii, więc idealnie sprawdza się w diecie odchudzającej.
  • To bogactwo antyoksydantów, które wychwytują wolne rodniki.
  • Mogą ją spożywać wegetarianie i weganie, a także osoby chore na celiakię, ponieważ nie zawiera glutenu.
  • Odkwasza organizm i oczyszcza go z toksyn.
  • Może być stosowana w diecie antyrakowej – regularnie spożywana zmniejsza zachorowalność na nowotwory.
  • Spożywając kaszę jaglaną w trakcie przeziębienia, można szybciej pozbyć się kataru i kaszlu, gdyż usuwa ona gęsty śluz z organizmu. Oprócz tego działa rozgrzewająco i przeciwwirusowo, skracając czas trwania infekcji.
  • Zapobiega wzdęciom, dlatego jest zalecana kobietom w ciąży. Ze względu na brak glutenu można ją podawać również w pierwszych miesiącach życia dziecka. Stosowanie kaszy jaglanej w pożywieniu niemowlaka od 6. miesiąca życia jest korzystne dla jego rozwoju i wzrostu, dzięki zawartości witamin i składników mineralnych.
  • Proso działa moczopędnie i wspiera pracę żołądka oraz wątroby. Hamuje rozwój bakterii i odświeża oddech.
  • Osoby borykające się z kandydozą (przerostem grzybów w organizmie) powinny spożywać ziarno prosa, które zalkalizuje zakwaszony organizm.

Zastosowanie kaszy jaglanej w diecie

Kaszę jaglaną podaje się do mięs, zup, warzyw, owoców i strączków, jako dobre źródło węglowodanów. Może być dodawana do sałatek oraz przyrządzana na słodko, a drobno zmielona znajdzie zastosowanie w wypiekach. To doskonały zamiennik ziemniaków, ryżu czy makaronu. Często spożywa się ją również na śniadanie, w postaci jaglanki gotowanej na wodzie lub mleku. Po dodaniu do niej bakalii i świeżych owoców stanowi pyszny, lekkostrawny posiłek, który na długo zaspokaja głód.

Kasza jaglana to produkt zalecany również sportowcom. Warto, by spożywali ją krótko przed wysiłkiem fizycznym oraz w sytuacji, gdy w krótkim odstępie czasowym, w tym samym dniu, będą intensywnie trenować. Jej łatwe trawienie pozwala na szybkie uwolnienie energii.

Oprócz tego stosuje się ją bezpiecznie jako detoks w celu oczyszczenia organizmu ze szkodliwych substancji, nie pogarszając przy tym samopoczucia. Jest prostym i bezpiecznym sposobem na detoksykację. Pacjentom po przebytych operacjach, schorowanym oraz dzieciom również serwuje się delikatny i smaczny kleik z kaszy jaglanej.

Wartości odżywcze jagły

Kasza jaglana, podobnie jak inne kasze, jest dość kaloryczna, bo 100 g kaszy to 350 kcal pozyskiwanych z węglowodanów. Zawiera niezbyt duże ilości błonnika, ponieważ w 100 g jest go jedynie 3,2 g, zatem uważana jest za produkt lekkostrawny. Mimo niewielkiej zawartości tłuszczu, wykazuje wysoką wartość odżywczą. Ponadto jej białko ma w swoim składzie ważne aminokwasy:

  • metioninę,
  • leucynę,
  • izoleucynę.

Kto powinien uważać na kaszę jaglaną?

Osoby chorujące na cukrzycę powinny ostrożnie podchodzić do kaszy jaglanej ze względu na jej wysoki indeks glikemiczny (dla ugotowanej kaszy wynosi 71), biorąc pod uwagę fakt, iż jest ona mało przetworzonym zbożem. Po jej spożyciu poziom glukozy we krwi szybko rośnie. Nie trzeba jej jednak zupełnie wyłączać ze swojej diety, gdyż spożywana w niewielkich ilościach nie zaszkodzi. Kaszę jaglaną powinno się gotować na sypko, wówczas wolniej będzie podnosić glikemię i mniej jej zjemy. Nie podaje się jej w pojedynkę, ale zestawia z innymi dodatkami. Kasza jaglana zawiera nieduże ilości goitrogenów – związków zaburzających metabolizm jodu i właśnie z tego powodu osoby cierpiące na problemy z tarczycą powinny spożywać ją z umiarem.

Dzięki coraz większemu zainteresowaniu zdrowym odżywianiem kasza jaglana zyskała na popularności. Jej charakterystyczny smak pozwala na łatwe dopasowanie kaszy do słodkich, jak i słonych dań. Ze względu na szerokie zastosowanie i właściwości zdrowotne warto włączyć ją do swojego jadłospisu

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę