13
22 grudnia 2020

Choroby trzustki – jakie znaczenie w ich leczeniu ma pankreatyna?

Trzustka pełni w naszym organizmie bardzo ważne funkcje. Poniższy artykuł mówi o tym, dlaczego trzustka jest tak istotnym narządem, jakie choroby mogą wystąpić w jej obrębie oraz jakie znaczenie w leczeniu tych schorzeń ma pankreatyna.  

Czym jest trzustka i jak jest zbudowana? 

Trzustka (pancreas) to długi i wąski gruczoł ułożony poprzecznie na tylnej ścianie jamy brzusznej za żołądkiem. Ma budowę zrazikową, a jej barwa jest szaroróżowa lub żółtoróżowa. Czym są zraziki? Składają się one z pęcherzyków wydzielniczych układających się w gronka połączone drogami odprowadzającymi sok trzustkowy, tworząc w ten właśnie sposób jednostki czynnościowe trzustki zwane pankreonami. Ich konsystencja jest miękka, a ciężar to ok. 70-90 g. Długość trzustki to około 15 centymetrów, natomiast grubość – około 2 cm. Trzustka dzieli się na głowę, trzon oraz ogon. Natomiast centralnie w osi gruczołu przebiega przewód trzustkowy, do którego dochodzą mniejsze przewody zrazikowe. 

Sok trzustkowy jest płynem wodojasnym. U człowieka wytwarzane  jest ok. 1200 ml soku trzustkowego na dobę. W jego skład wchodzą trzy elementy:  

 • proteazy (trypsyna i erypsyna),  
 • amylaza trzustkowa,  
 • lipaza. 

Za co odpowiada trzustka? 

Trzustka wytwarza:  

 • sok trzustkowy wydzielany do dwunastnicy, który bierze udział w trawieniu pokarmów,  
 • dwa hormony powstające w wyspach trzustki – insulinę, będącą hormonem regulującym przemianę węglowodanową i glukagon, podnoszący poziom cukru gronowego we krwi przez rozpad glikogenu. 

Choroby trzustki 

Wyróżniamy następujące choroby trzustki

Zapalenie trzustki  

Może być ostre lub przewlekłe. Mimo rozwoju medycyny wciąż pojawiają się trudności w ich rozpoznaniu. Ciężko też ustalić etiologię choroby. Podział zapaleń trzustki uwzględnia:  

 • ostre zapalenie trzustki,  
 • ostre nawracające zapalenie trzustki,  
 • przewlekłe zapalenie trzustki,  
 • przewlekłe nawracające zapalenie trzustki.  

Ostre zapalenie trzustki i ostre nawracające zapalenie trzustki różni przebieg kliniczny. Wyleczenie następuje po usunięciu przyczyny. 

Kamica trzustkowa 

Choroba stosunkowo rzadko spotykana. Kamienie umiejscawiają się w głównym przewodzie trzustkowym lub jego rozgałęzieniach. Są to zwykle liczne złogi. Często pojawiają się u chorych na przewlekłe zapalenie trzustki. Kamica trzustkowa, doprowadzając do zatrzymania odpływu soku trzustkowego, może powodować samotrawienie i zniszczenie narządu. Kamienie trzustkowe są popularną chorobą u osób nadużywających alkoholu. Często współwystępują z kamicą żółciową. 

Rak trzustki 

Występuje w postaci pierwotnej i wtórnej (występuje o wiele częściej). Rozwija się bardzo podstępnie i powoli. Ciężko go wykryć we wczesnym stadium, a rokowanie nie jest zbyt dobre.

Zespół Zollingera i Ellisona  

Rzadko spotykany zespół o następujących objawach:  

 • wrzód lub mnogie wrzody w żołądku, dwunastnicy lub jelicie czczym o bardzo burzliwym przebiegu, 
 • nadmierne wydzielanie bardzo kwaśnego soku żołądkowego,  
 • występowanie guzów wysp trzustkowych.  

Torbiele trzustki  

W trzustce mogą  pojawić się różnego rodzaju torbiele. Są to najczęściej torbiele z zastoju, pasożytnicze, nowotworowe i wrodzone. 

Pankreatyna – jaka jest jej rola w leczeniu chorób trzustki? 

W leczeniu chorób trzustki stosuje się leki zawierające pankreatynę. Pankreatyna to wyciąg z trzustek wieprzowych zawierający wspomniane wcześniej enzymy trawienne: lipazę, amylazę i proteazy. Stosuje się ją w przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki spowodowanej: 

 • przewlekłym zapaleniem trzustki,  
 • usunięciem żołądka,  
 • zespoleniem żołądkowo-jelitowym,  
 • zwężeniem przewodu trzustkowego lub przewodu żółciowego wspólnego (m.in. z powodu nowotworu). 

Pankreatyna wspomaga czynność zewnątrzwydzielniczą trzustki, dzięki czemu ułatwia procesy trawienia, wchłaniania białek, tłuszczów i skrobi. Ma także zbawienny wpływ na regulację przemiany materii, zmniejszając objawy zaburzeń trawienia, a dodatkowo reguluje częstość wypróżnień. Enzymy wchodzące w skład leku, nie wchłaniają się, lecz zostają wydalone z organizmu.  

Pankreatynę można stosować także profilaktycznie w przypadku zwiększenia ilości przyjmowanych kalorii (związanego m.in. ze sportem).  

Warto zadbać o swoje trawienie, ponieważ prawidłowa praca przewodu pokarmowego to wyznacznik wysokiej jakości życia i cieszenia się z codziennej diety. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Cukrzyca i ostre zapalenie trzustki a suplementy diety

W przypadku ostrego zapalenia trzustki niepotrzebna jest dodatkowa suplementacja. Należy przede wszystkim trzymać się bezwzględnie zaleceń lekarskich dotyczących diety. Po…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)