1659
10 listopada 2020

Co to jest pulsoksymetr, jak działa i w jaki sposób czytać wyniki?

Pulsoksymetr to urządzenie mierzące poziom natlenowania krwi, które jest standardem w opiece nad pacjentem w szpitalach czy karetkach. Ze względu na prosty mechanizm działania oraz szybki odczyt ten sprzęt medyczny jest coraz częściej wykorzystywany również w warunkach domowych.

Co to jest pulsoksymetr?  

Pulsoksymetr to urządzenie elektroniczne, które służy do pomiaru wysycenia krwi tlenem, czyli tak zwanej saturacji. Innym dodatkowym parametrem mierzonym przez pulsoksymetr jest częstotliwość pracy serca, czyli puls (wartość tętna PRbpm).

Przeczytaj również:
Saturacja krwi – co to jest, pomiar, norma oraz wartość krytyczna

Pulsoksymetr – jak działa i gdzie znajduje zastosowanie? 

To niepozornie wyglądające urządzenie działa na zasadzie pulsoksymetrii, która polega na emitowaniu światła o różnej długości fali: 

 • 660 nm (światło czerwone), 
 • 940 nm (światło podczerwone).

Hemoglobina pochłania długości fal w różnym stopniu w zależności od tego, czy transportuje tlen (oksyhemoglobina), czy jest pozbawiona tlenu (hemoglobina zredukowana). Na podstawie różnic pochłaniania promieniowania przez hemoglobinę, wykorzystując stałą absorpcji, urządzenie oblicza stopień nasycenia hemoglobiny tlenem, który jest podawany w procentach. Pulsoksymetria wykorzystuje również obecność pulsacyjnego sygnału, który jest wytwarzany przez krew tętniczą w palcu. 

Pulsoksymetr – zastosowanie 

Pulsoksymetry są wykorzystywane głównie na oddziałach ratunkowych, oddziałach intensywnej terapii, na salach operacyjnych oraz w karetkach pogotowia m.in. do monitorowania stanu pacjenta w przypadku trudności z oddychaniem oraz podczas i po zakończeniu znieczulenia ogólnego. W szpitalach wykorzystuje się zazwyczaj większe urządzenia niż modele „kieszonkowe”, aby badać natlenowanie krwi nie tylko z palca, ale także z płatka ucha. Większe modele mają więcej funkcji.  

Pulsoksymetry stosowane są we wszystkich grupach wiekowych – od noworodków aż po osoby starsze. U małych dzieci stosuje się pulsoksymetry w postaci opaski z czujnikiem, która zakładana jest na nadgarstek lub stopę. Często umożliwiają one także ciągły pomiar temperatury ciała dziecka, nawet w nocy, co jest szczególnie istotne podczas przebiegu infekcji. 

Pulsoksymetry są także używane przez sportowców, którzy zajmują się uprawianiem sportów na wysokościach, np. wspinaczka wysokogórska, narciarstwo czy skoki spadochronowe. 

Zaopatrzenie się w domowy pulsoksymetr napalcowy zaleca się szczególnie osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego czy sercowo-naczyniowego, a także pacjentom starszym z chorobami przewlekłymi. Osoby poddawane tlenoterapii oraz narażone na bezdech senny również powinny posiadać to urządzenie do stosowania w warunkach domowych.  

Jak czytać i interpretować wyniki pomiaru? 

Wynik pomiaru pulsoksymetru może ostrzec przed hipoksemią (niedotlenieniem), czyli zbyt niską zawartością tlenu we krwi tętniczej.  

Brak dostatecznej ilości tlenu w organizmie może spowodować nieodwracalne zmiany w pracy wielu narządów, a także doprowadzić do śmierci. 

Pulsoksymetr – normy 

Za prawidłowy wynik uważa się poziom natlenienia hemoglobiny tlenem na poziomie od 95% do 99%. Na większych wysokościach nad poziomem morza te wyniki mogą być niższe, dlatego pulsoksymetry są kalibrowane w zakresie 70% do 100% z dokładnością zazwyczaj od 2% do 4%. Oznacza to, że odczyty poniżej 70% nasycenia mogą być niedokładne.

Pulsoksymetr napalcowy zakłada się na palec wskazujący lub środkowy paznokciem do góry. Podczas pomiaru należy pozostać w bezruchu. Należy pamiętać, że obecność lakieru na paznokciu lub sztuczne paznokcie mogą zakłócać prawidłowy odczyt przez pulsoksymetr. Na niedokładny wynik wpływa również ruch pacjenta podczas badania, a także zimne kończyny, na których wykonywany jest pomiar. 

Pulsoksymetr można umieścić na:

 • palcach ręki lub stopy,
 • małżowinie usznej,
 • skrzydełku nosa,
 • u noworodków na stopie lub nadgarstku.

Rodzaje pulsoksymetrów. Jaki wybrać? 

Konwencjonalne pulsoksymetry odczytują poziom natlenowania hemoglobiny dzięki dwóm długościom fali, odróżniając w ten sposób oksyhemoglobinę od zredukowanej, czyli hemoglobiny pozbawionej tlenu. Bardziej skomplikowane, nowsze urządzenia są w stanie na podstawie różnych długości fal określić także obecność methemoglobiny i karboksyhemoglobiny. Ich obecność wpływa również na ostateczny wynik saturacji. 

Ze względu na to, że badania nad dokładnością pulsoksymetrów są przeprowadzane głównie na zdrowych ochotnikach, którzy narażani są tylko na niewielkie niedotlenienie, również dokładność pulsoksymetrów potwierdzana jest w określonych zakresach saturacji (zazwyczaj od 75% w górę). W przypadku ciężkiej hipoksemii wyniki pomiarów mogą nie być już tak dokładne. 

Niestety dostępnych jest zbyt mało badań, aby porównać ze sobą konkretne modele pulsoksymetrów i określić, który jest najlepszy. Zakupiony sprzęt powinien mieć status wyrobu medycznego z certyfikatem CE. 

Pulsoksymetr napalcowy czy nadgarstkowy? 

Oprócz pulsoksymetrów napalcowych, czyli „kieszonkowych” sprzętów medycznych dostępne są również specjalne aplikacje na smartfony lub pulsoksymetry nadgarstkowe umieszczane w zegarkach, smartwatchach i opaskach sportowych. Są to systemy o odmiennym mechanizmie działania polegającym na odbiciu światła od hemoglobiny, które następnie jest wykrywane przez czujnik. 

Większość badań wykazała istotny problem w zmniejszonej dokładności tych systemów. Im mniejsze faktyczne nasycenie hemoglobiny tlenem u pacjenta, tym otrzymywano mniej dokładne wyniki nawet przy niewielkiej hipoksemii.  

W przypadku gdy odczuwamy duszność, ale nasz system mimo wszystko pokazuje prawidłowy wynik saturacji, nie wahajmy się skontaktować z lekarzem.    

Pulsoksymetr a COVID-19 

U pacjentów w przebiegu COVID-19 może dojść do tak zwanej „cichej hipoksji”, czyli stanu, w którym pacjent nie czuje, że jest niedotleniony. Wyniki pomiaru pulsoksymetrem mogą pozwolić pacjentowi na odpowiednio szybką reakcję w celu niedopuszczenia do powikłań związanych z ewentualną możliwością niedotlenienia organizmu. W niektórych krajach, także w Polsce, pacjenci bezobjawowi lub skąpoobjawowi z potwierdzonym wynikiem na obecność wirusa SARS-CoV-2 otrzymują pulsoksymetry do pomiarów domowych od państwa. 

Pulsoksymetry są powszechnie używane w szpitalach oraz karetkach przede wszystkim w celu monitorowania stanu pacjentów, aby odpowiednio wcześnie wykryć ewentualną hipoksemię. Urządzenia te są także wykorzystywane w domach, głównie przez osoby narażone na niedotlenienie, ale także w celach profilaktycznych, na przykład przez sportowców. Mimo wielu czynników, które mogą wpływać na dokładność działania tego typu urządzenia, warto posiadać je w domu. Pamiętajmy, że jeśli mimo prawidłowego wyniku saturacji czujemy się słabo lub mamy duszności, zgłośmy się do lekarza.  

Aplikacja PulsoCare a pulsoksymetr

Jednym z narzędzi do monitorowania stanu zdrowia pacjentów chorujących na COVID-19 niewymagających hospitalizacji jest aplikacja PulsoCare. Działa ona w ramach programu Domowej Opieki Medycznej. Pacjenci powyżej 55 roku życia są włączani do programu automatycznie i po uzyskaniu dodatniego wyniku testu na koronawirusa otrzymują pocztą pulsoksymetr. Osoby poniżej 55 roku życia mogą samodzielnie zgłosić się do programu, wypełniając odpowiedni formularz lub zwracając się z pytaniem do lekarza POZ. 

Pacjent przesyła do aplikacji takie dane jak saturacja czy tętno oraz inne parametry dotyczące choroby. Stałym monitoringiem tych parametrów zajmuje się powołane przez Ministerstwo Zdrowia Centrum Kontaktu. Dzięki aplikacji leczenie koronawirusa w domu jest o wiele bezpieczniejsze. Ciągły nadzór i możliwość przeprowadzenia zdalnej konsultacji pozwala lekarzowi na szybkie podjęcie decyzji w przypadku konieczności wezwania do pacjenta zespołu ratownictwa medycznego.

Przeczytaj również:
Maski typu FFP2 i FFP3 – czym się od siebie różnią?
Szczepionka na koronawirusa – co warto o niej wiedzieć?

Źródła:  

 • Jubran A., Pulse oximetry. Critical care, 2015. 
 • Torp K.D., Modi P., Simon L.V., Pulse Oximetry. StatPearls Publishing, 2020.
 • Luks A.M., Swenson E.R., Pulse Oximetry for Monitoring Patients with COVID-19 at Home. Potential Pitfalls and Practical Guidance. Ann Am Thorac Soc., 2020.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Szczepienie przeciwko COVID-19 a przeciwko grypie – które najpierw?

Rekomendacje Zespołu Ekspertów, bazujące na wytycznych kilku krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, dopuszczają jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19. Warunkiem…

Zobacz więcej

Dawka szczepionki przypominająca a dodatkowa – jaka jest różnica?

  Dawka przypominająca rekomendowana jest u osób powyżej 18. roku życia oraz pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z…

Zobacz więcej

Test antygenowy – czy warto go wykonać po kontakcie z osobą z objawami COVID-19?

Wskazane przez Pana objawy u osoby z poczekalni mogą, ale nie muszą wskazywać na jej zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponadto został…

Zobacz więcej

Szczepienie na COVID-19 dostępne dla wszystkich

W ramach Narodowego Programu Szczepień do 10 maja 2021 wszyscy Polacy powyżej 18 roku życia powinni mieć wystawione e-skierowania, które…

Zobacz więcej

Niewykorzystana szczepionka a kolejność według Programu Szczepień

We wtorek 21 kwietnia 2021 roku została opublikowana aktualizacja rozporządzenia, które określa nakazy, zakazy i ograniczenia związane z występowaniem stanu…

Zobacz więcej

Pulsoksymetr – jakie wyniki są prawidłowe?

Za prawidłowe wyniki saturacji, czyli poziomu natlenienia hemoglobiny uznaje się przedział od 95 do 99%. Wyniki poniżej 95% mogą świadczyć…

Zobacz więcej

Czy po szczepieniu na COVID-19 można nadal zarażać?

Kwestia ta nadal nie do końca została poznana i jest tematem badań.   Istnieje prawdopodobieństwo, że osoby zaszczepione mogą transmitować…

Zobacz więcej

Szczepionka na koronawirusa dla dzieci

Szczepionki dostępne na polskim rynku przeznaczone dla dzieci od 12 roku życia oraz dorosłych to Pfizer BioNTech. Dla osób powyżej…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Barbara pisze:

  Dziękuję Państwu za tak szerokie informacje. Dzięki nim finalnie wybrałam pulsoksymetr. Wczoraj zamówiłam, dziś doszedł i działa jak należy. Serdecznie dziękuję.

 2. Marek pisze:

  Jakie obiawy wykazuje oximeter jak nic nie wykazuje,ani pulsu ani natlenienia nie wykazuje

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Panie Marku, przyczyną mógł być nieprawidłowy pomiar. Powinien on trwać ok. minuty i należy pamiętać o tym, by dłonie nie były zimne.

 3. Iza pisze:

  Dzieñ dobry.Jak zakładam pulsykometr to czasem od razu jest wynik np.95 i np za chwile urosnie do 97 i sie zatrzyma na dłużej a czasem jak mierze to zaczyna mi sie od niskiego np 87 i za chwile zaczyna rosnąć i dochodzi np.do 97 i sie zatrzymuje.Czy to jest normalne ? Czy to juz cos znaczy zle? I hak prawidłowo odczytać wynik czy od razu po zalożeniu na palec odczytac pierwszy wynik czy chwile poczekac az tecyferki sie ustabilizują i zatrzymają?Proszę o odpowiedz

  1. Lekarz pisze:

   trzeba zaczekac,conajmniej minute

 4. Asia pisze:

  Jak zamówić darmowy pulsoksymetr?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Pani Asiu, Ministerstwo Zdrowia stworzyło projekt Domowej Opieki Medycznej, w ramach którego każda osoba z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 może otrzymać pulsoksymetr. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani na https://www.gov.pl/web/zdrowie/rozpoczynamy-system-zdalnego-monitorowania-pacjentow-z-covid-19.

  2. Monika pisze:

   Ja dostałam ale muszę spowrotem odesłać by pomagał innym ,mam tak napisane.

 5. Leszek pisze:

  Dzień Dobry,
  Jak rozumieć słowo wysycenie?

 6. Anonim pisze:

  A co z wynikami pomiaru tętna ?! ,które ma też mierzyć .

 7. Andrzej pisze:

  A co z wynikiem pomiaru tętna, które tez mierzy .Czy jest jakaś współzależność?

 8. LIDIA pisze:

  A jak saturacja wynoso 70 to co

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Pani Lidio, w tej sytuacji należy jeszcze raz zmierzyć saturację, zwracając uwagę, by pulsoksymetr był założony prawidłowo (nie zsuwał się z palca, paznokieć nie może być pomalowany lakierem). Jeśli ponownie wyjdzie podobny wynik, należy skontaktować się z pogotowiem.

 9. X pisze:

  Co zrobić, kiedy saturacja jest za niska?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Gdy saturacja jest niższa niż 95% i towarzyszy temu złe samopoczucie, należy skonsultować się z lekarzem.

 10. Maja pisze:

  Pulsoksymetr rano wykazywal 99%, a teraz 78%.osoba ma pozytywny test, nie ma zadnych objawow i czuje sie dobrze. Co o tym myslec?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Tak niska saturacja może być powodem do niepokoju, dlatego warto skonsultować się z lekarzem.

 11. Radosław pisze:

  Wykonuję pomiar pulsoksymetrem – odczyt na poziomie 75-97. Co to oznacza? Kiedy jest krytyczny poziom? Proszę o wyjaśnienie.

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Pierwsza wartość to saturacja, natomiast druga – puls.

   Prawidłowa wartość saturacji powinna być na poziomie min. 95%. Jeśli jest niższa i towarzyszy temu gorsze samopoczucie, warto wówczas skonsultować się z lekarzem. Wartości saturacji mniejszej niż 70% są klasyfikowane jako zagrażające życiu.

   Natomiast druga wartość dotyczy pulsu. Prawidłowe tętno (puls) mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń serca na minutę. Zatem wynik 97 mieści się w normie

 12. Wanda pisze:

  Nic nie zrozumiałam z tej informacji o błędzie w wyniku wynikającym z różnicy w poziomie morza. Proszę o konkret: jeśli wynik jest na poziomie 92% to jest czy nie jest prawidłowy w związku z różnicą w poziomie morza?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Pulsoksymetry są kalibrowane w szerszym zakresie właśnie ze względu na różnice w wynikach na różnych wysokościach. Nie zmienia to jednak wytycznych: nadal wynik powinien być powyżej 95%. Wówczas jest on w normie, a każda wartość poniżej 95% to zagrożenie hipoksją – jeśli towarzyszy temu złe samopoczucie, w takiej sytuacji wymagany jest kontakt z lekarzem.

 13. Ania pisze:

  Jak mam odczytać pulsoksymetr? Co jest ważniejsze – zapis po lewej str. pulsometru, np.98, czy po lewej, np.70. Na co zwracać uwagę?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Są to dwie różne wartości, czyli saturacja (98%) i puls (70). Wartość saturacji na poziomie 98% jest w porządku, ponieważ każda wartość powyżej 95% jest prawidłowa. Natomiast prawidłowe tętno (puls) mieści się w przedziale od 60 do 100 uderzeń serca na minutę, zatem 70 również jest wartością w normie.

 14. jerzy pisze:

  jaka saturacja w przypadku choroby

  1. JAN pisze:

   Mam wynik pozytywny 10 dni po szczepieniu pfajzerem,prubuję po raz n-ty zmierzyć natlenienie krwi i wynik nie chce się pokazać,żle się czuję ,,ciśnienie w gr.78-88/70/ – 70lat, nie wiem co robić

 15. lucja pisze:

  dlaczego pulsoksymetr u mnie pokazuje wyniki a u męża nie

 16. KORONOŚCIEMA pisze:

  Szumowina mówił że maseczki wystarczą 😂🤣🤣🤣

  1. Anulka z Polski pisze:

   Ależ zakłady pogrzebowe także muszą mieć obroty ! . Powodzenia

  2. Elżnieta pisze:

   Niewystarczą

 17. Janusz pisze:

  Pulsometr z prawej strony wyświetla mi 133 a z lewej 95 co to oznacza

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Panie Januszu, 133 oznacza puls a 95% to saturacja. Puls powinien być w granicach 60-100, wyższe wartości mogą pojawiać się np. podczas uprawiania sportu. Jeśli pomiar był wykonywany w stanie spoczynku, to puls nie jest prawidłowy i należy wówczas skontaktować się z lekarzem.

 18. Anonim pisze:

  Mam problem ponieważ wczoraj użyłam pulsometru , myslalam ze się zepsuł ale za każdym razem wynik wychodził 95/200, 94/180 mój mąż jak mierzył miał normalnie 95/80 , czy to może być coś poważnego ?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Tak wysokie wartości tętna (180, 200) mogą świadczyć o tachykardii. Czasami wysokie wartości tętna związane są np. ze stresem, ale jeśli się powtarzają, warto skonsultować się z kardiologiem.

 19. Kamil pisze:

  Nie ma czegoś takiego jak certyfikat CE. Jest to zwykłe oznaczenie towaru które oczywiście powinno spełniać pewne regulacje ale nadaje je producent a nie np. jednostka akredytowana. Znak poza dopuszczeniem do handlu na terenie EU nic nie wnosi a tym bardziej nie stanowi o jakości produktu.

 20. Wioletta pisze:

  Mam pytanie w pulsometra jak prawidłowo odczytać wynik na który wskaźnik trzeba bardzo uważać na górny czy ten dolny.Ja górny mam 97 a dolny 77 i lekarz powiedział że mam się szykować do szpitala bo to są powikłania po covidzie.

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Wszystko zależy od tego, który parametr to puls, a który to saturacja. Zazwyczaj saturacja jest podawana jako pierwsza wartość na pulsoksymetrze. Jeśli saturacja ma wartość 97, to jest w normie. Puls na poziomie 77 również mieści się w normie. Jeśli jest odwrotnie, wówczas niezbędna jest konsultacja lekarska.

 21. Ewa pisze:

  Moja mama właśnie dostała POZYTYWNY wynik testu. Ma 68 lat. Czytalam, że powinna dostać automatycznie pulsoksymetr. Jak długo się czeka na dostarczenie sprzętu, szczególnie, że są święta?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Pulsoksymetry są wysyłane bardzo szybko, więc w ciągu dwóch dni powinien dotrzeć do Państwa. W razie wątpliwości proszę skorzystać z ​​​​​​Infolinii Domowej Opieki Medycznej dla Pacjentów (całodobowa): 22 735 39 40.

 22. Anonim pisze:

  pulsoksymetr pokazuje 92 i piszczy .

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Dzień dobry, wynik poniżej 95 nie jest prawidłowy i jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem.

 23. Czesław Antoni. pisze:

  brak jest dokładnego opisu –np co to jest to „PI „i obok różnie 55 -66
  jak sie zachowac w przypadku tej krańcowi niskiej normy .?????????????

  1. Poradnik Gemini pisze:

   PI to indeks perfuzji. Nie każdy pulsoksymetr go podaje. Oznacza efektywność przepływu krwi w stosunku do pomiaru. Im większa wartość, tym lepiej.

  2. Rato pisze:

   Np PI 20% oznaczać może udar mózgu (to a’propos „im więcej tym lepiej”.

  1. Krystyna pisze:

   A ja mam 92/181

 24. Stefan pisze:

  A jak interpretować różnice w odczycie na pulsoksymetrze między palcami prawej a lewej dłoni a nawet między poszczególnymi palcami w obrębie jednej dłoni? Niedokładność urządzenia czy może tak być? Przykładowo na lewej dłoni wartości 91-93, na prawej 97-98.

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Najlepiej, aby zgłosił się Pan w tej kwestii do lekarza, który sprawdzi, czy różnica w odczycie na pulsoksymetrze między palcami lewej i prawej dłoni jest sytuacją w normie.

 25. Marcin pisze:

  Posiadam Smart watcha z funkcją mierzenia saturacji i po 30 sekundowym pomiarze wyszedł mi wynik 89 i po kilku sekundach urósł do 97, czy mam mieć obawy do niepokoju?

  1. Poradnik Gemini pisze:

   W tej sytuacji nie ma powodu do niepokoju.

 26. Anonim pisze:

  W pulsometrach są 2 liczby, np. ja mam w tej chwili 94/78. Wszędzie piszą tylko o tej pierwszej. Co oznacza ta druga? Poza tym nigdzie nie jest opisane, co oznacza PI i jaki jest bezpieczny procent. Mam 0,5.

  1. mgr farm. Marta Grabowska pisze:

   Dzień dobry.
   Pulsoksymetry mierzą poziom saturacji (SpO2%) oraz puls (PRbPm). Prawidłowa wartość pulsu to przedział 60-100 uderzeń na minutę. PI jest to indeks perfuzji krwi. Oznacza zakres pochłaniania fal świetlnych przez przepływ pulsacyjny krwi. Im wyższy wskaźnik PI, tym przepływ jest lepszy.

 27. Ola pisze:

  Witam. Wcześniej, gdy saturacja była prawidłowa, wskaźnik się zatrzymywał. Teraz też jest prawidłowa, np. 97, a dalej miga. Czy to coś złego?

  1. mgr farm. Marta Grabowska pisze:

   Dzień dobry.
   Proszę o podanie marki i modelu pulsoksymetru, który jest używany do mierzenia saturacji.

 28. Tadeusz pisze:

  odczyt 93/80 co to oznacza?

  1. mgr farm. Marta Grabowska pisze:

   Dzień dobry.
   Wynik saturacji krwi jest oznaczany jednostką SpO2%, a puls jest oznaczony jako PRbpm. Należy sprawdzić, jakie wartości pokazuje pulsoksymetr. W przypadku saturacji za prawidłowy wynik uważa się poziom natlenienia hemoglobiny tlenem na poziomie od 95% do 99%. Natomiast odpowiedni puls mieści się w granicach 50-100 uderzeń na minutę.

 29. pertussis pisze:

  І feel tһis is one of the most significаnt information foг
  me. And i am hаppy stuԁying your article. But wanna observation on some сommon issues, The web site
  taste is ideal, the articles is truly excellent : D.
  Good activity, cheers

 30. Urszula pisze:

  Dla takiego laika jak ja jest bardzo pomocny, a nawet uspokajający. Nawet lekarz tak mi nie pomógł. Dziękuję.

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Dziękujemy

Czytaj także
19 listopada 2021 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
17 listopada 2021 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)