2
23 listopada 2020

Higiena intymna a jej wpływ na środowisko. Jak być bardziej eko?

Coraz częściej zadajemy sobie pytanie o wpływ na środowisko w kontekście dokonywania codziennych wyborów. Biorąc pod uwagę, że połowę populacji żyjącej na świecie stanowią kobiety, które miesiączkują, miesiączkowały lub dopiero będą miesiączkować, odpady, które zostaną w ten sposób wyprodukowane, stanowią istotne obciążenie dla środowiska. Czy istnieje bardziej przyjazna naturze alternatywa? 

Higiena intymna w Polsce i na świecie w liczbach 

Na świecie żyje ponad 7,8 mld ludzi, z czego kilkaset milionów to miesiączkujące kobiety, które zużywają w skali roku ponad 45 mld sztuk środków do higieny intymnej. W Polsce menstruujące regularnie kobiety stanowią ponad ⅓ populacji. Każda z nich w ciągu całego swojego życia zużywa ok. 12 tys. sztuk podpasek, tamponów i wkładek higienicznych. Po ułożeniu ich na wadze otrzymamy wynik ok. 130 kg.  

Plastik pochodzący ze środków do higieny intymnej będzie zalegał na wysypisku ponad 300 lat, zanim ulegnie rozkładowi. Podczas tego procesu powstaną drobinki mikroplastiku, który zanieczyszcza glebę i ekosystemy wodne, negatywnie wpływając na żyjące w nich organizmy. W klasyfikacji odpadów, które najczęściej znajdowane są na plażach, podpaski i tampony zajmują 5. miejsce. To istotne argumenty przemawiające za tym, że warto poszukać środków przeznaczonych do higieny intymnej, które będą mniej obciążające dla środowiska. Alternatywą są ekologiczne podpaski wykonane z naturalnych materiałów, które ulegają biodegradacji i w warunkach domowych w ciągu kilku tygodni zamieniają się w kompost. 

Ekologiczne podpaski  biodegradowalne czy kompostowalne? 

Te dwa sformułowania bardzo często używane są zamiennie, jednak okazuje się, że w świetle obowiązujących norm nie oznaczają tego samego. Kompostowalność jest pojęciem węższym i bardziej precyzyjnym, m.in. dlatego, że w normie, która definiuje ten proces (PN-EN 13432 Opakowania) zostało dokładnie opisane, w jakim czasie następuje rozkład materiału oraz zaznaczono, że proces ten nie oddziałuje negatywnie na środowisko. W przypadku ekologicznych podpasek oraz wkładek higienicznych ważne jest, aby wszystkie ich elementy były wykonane z materiałów kompostowalnych  również klej oraz elementy zabezpieczające warstwę klejącą. Należy jednak zwrócić uwagę, że w wielu krajach wyrzucanie zużytych środków higieny osobistej, zanieczyszczonych ludzkimi i zwierzęcymi wydzielinami do pojemników z odpadami BIO jest zabronione. Jednak zarówno podpaski ekologiczne, wkładki higieniczne jak i tampony, wyrzucone do pojemnika z odpadami zmieszanymi, ulegną rozkładowi i nie będą zalegały na wysypiskach przez setki lat.   

Zrównoważony rozwój i certyfikaty 

Skąd wiadomo, że ekologiczne wkładki higieniczne i ekologiczne podpaski faktycznie są bezpieczne dla środowiska? Mówią o tym  certyfikaty, które pojawiają się na opakowaniach. W kontekście produktów do higieny intymnej (w tym biodegradowalnych podpasek i wkładek higienicznych) warto zwrócić uwagę na produkty, które mają oznakowanie EU Ecolabel. To niezależny program certyfikacji, który potwierdza, że produkty są wytwarzane tak, aby ograniczyć do minimum negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dotyczy to nie tylko gotowego produktu, ale całego cyklu jego życia” – od pozyskania surowców aż po ich utylizację. Aby ekologiczne podpaski, wkładki higieniczne oraz tampony mogły otrzymać powyższe oznakowanie, muszą spełnić szereg kryteriów, przy czym dwa z nich są najważniejsze. Muszą być: 

  • przyjazne dla środowiska,
  • bezpieczne dla użytkownika.  

Warto również zwrócić uwagę na korzystanie z surowców pochodzących ze zrównoważonych upraw. Co to znaczy? Najczęściej dotyczy to elementów, w których wykorzystywane są surowce ze źródeł odnawialnych, np. warstwa chłonna ekologicznych podpasek wykonana z celulozy roślinnej pochodzącej z drewna.  Używając tego surowca, musimy pamiętać o tym, że by przyszłe pokolenia również mogły z niego korzystać. Wykorzystując drewno, musimy zatem partycypować w odnawianiu drzewostanu. 

Higiena intymna dla alergików

Zanieczyszczenie środowiska, oprócz dotychczas wspomnianych konsekwencji, niesie za sobą szybko rosnącą liczbę alergii i zmagających się z nimi osób. Bardzo często nasze uczulenia na substancje znajdujące się w produktach do higieny intymnej, kosmetykach, środkach do prania czy sprzątania mają swoje źródło w życiu w zanieczyszczonym środowisku. Ich konsekwencjami mogą być podrażnienia, wysypki, swędzenie i pieczenie. Coraz częściej występują również poważniejsze konsekwencje takie jak duszności czy astma.  

W kontekście higieny intymnej i stosowania konwencjonalnych tamponów i podpasek bardzo często obok alergii pojawia się temat podrażnień oraz odparzeń delikatnych okolic intymnych.  Aby ich uniknąć, warto sięgać po naturalne materiały, które skóra toleruje dużo lepiej niż plastik i jego pochodne.  

Z czego powinny być zatem wykonane ekologiczne podpaski i wkładki higieniczne? 

  • bawełna organiczna  odpowiednio miękka i niebielona chlorem, aby podczas kontaktu ze skórą nie podrażniała jej. Surowiec najwyższej jakości posiada stosowne certyfikaty, np. GOTS. 
  • wkład z celulozy roślinnej pochodzącej ze zrównoważonych upraw, aby mieć pewność, że podpaska jest odpowiednio chłonna, ale nie zawiera chemicznych substancji żelujących. 
  • brak substancji zapachowych  to one najczęściej powodują alergie i wywołują uciążliwe swędzenie i pieczenie okolic intymnych. 

Ze względu na to, że na opakowaniach środków przeznaczonych do higieny intymnej nie ma obowiązku umieszczania pełnego składu, warto zwracać uwagę na certyfikaty.  

Oznakowania wydane przez organy zajmujące się tematami alergii, np. Fińską Federację Astmy i Alergii, potwierdzają, że ekologiczne podpaski, wkładki higieniczne oraz tampony są również hipoalergiczne.  

Nasze codzienne wybory, również podejmowane w kontekście higieny intymnej, mają olbrzymie znaczenie, jeśli chodzi o środowisko i jego zanieczyszczenie. Wybór ekologicznych podpasek, wkładek higienicznych i tamponów, które są kompostowalne i ulegają biodegradacji bez konieczności zapewnienia specjalnych warunków, sprawia, że ilość odpadów trafiających każdego dnia na wysypiska można redukować. Stosowanie kompostowalnych podpasek bez syntetycznych dodatków chemicznych jest tak samo wygodne i skuteczne, jak używanie ich konwencjonalnych odpowiedników, ale nie jest okupione tak negatywnym, długoterminowym wpływem na środowisko naturalne. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Szczepienie przeciwko COVID-19 a przeciwko grypie – które najpierw?

Rekomendacje Zespołu Ekspertów, bazujące na wytycznych kilku krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, dopuszczają jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19. Warunkiem…

Zobacz więcej

Darmowe szczepienie przeciw grypie – kogo dotyczy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie metody zapobiegania grypie w sezonie 2021/2022 bezpłatne szczepienia przysługują: osobom zatrudnionym w podmiocie…

Zobacz więcej

Dawka szczepionki przypominająca a dodatkowa – jaka jest różnica?

  Dawka przypominająca rekomendowana jest u osób powyżej 50. roku życia oraz pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z…

Zobacz więcej

Przeterminowane leki – czy można je bezpiecznie przyjąć?

Producenci leków określają termin ważności leku jako czas, w którym dany preparat wykazuje 100% skuteczności oraz bezpieczeństwo stosowania. Po upływie…

Zobacz więcej

Test antygenowy – czy warto go wykonać po kontakcie z osobą z objawami COVID-19?

Wskazane przez Pana objawy u osoby z poczekalni mogą, ale nie muszą wskazywać na jej zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponadto został…

Zobacz więcej

Jak odróżnić muchomora sromotnikowego od kani?

Muchomor sromotnikowy odpowiada za najczęstsze zatrucia grzybami w Polsce. Jest to bardzo niebezpieczny grzyb, który tak jak Pani wspomniała, może…

Zobacz więcej

Szczepienie na COVID-19 dostępne dla wszystkich

W ramach Narodowego Programu Szczepień do 10 maja 2021 wszyscy Polacy powyżej 18 roku życia powinni mieć wystawione e-skierowania, które…

Zobacz więcej

Niewykorzystana szczepionka a kolejność według Programu Szczepień

We wtorek 21 kwietnia 2021 roku została opublikowana aktualizacja rozporządzenia, które określa nakazy, zakazy i ograniczenia związane z występowaniem stanu…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

  1. Asia pisze:

    polecam również podpaski i wkładki wielorazowe oraz kubeczki menstruacyjne 🙂

Czytaj także
19 stycznia 2021 Alicja Olewiecka
06 lipca 2020 dr Ewa Fiedorowicz
17 kwietnia 2020 lek. Małgorzata Czerniak
05 listopada 2019 mgr farm. Marta Grabowska
05 listopada 2019 Poradnik Gemini
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)