3
17 lutego 2021

Infekcje intymne – profilaktyka i leczenie

W prawidłowej fizjologicznej florze dróg rodnych znajduje się około 100 mikroorganizmów, które pomagają utrzymać odpowiednie, kwaśne pH pochwy, a to chroni przed wnikaniem drobnoustrojów chorobotwórczych. Przewaga pałeczek kwasu mlekowego w wydzielinie z pochwy zdecydowanie chroni przed infekcjami bakteryjnymi czy grzybiczymi. 

Co sprzyja infekcjom intymnym? 

Niektóre czynniki powodują obniżenie ilości pałeczek kwasu mlekowego w pochwie i wówczas łatwo o zakażenie. Należą do nich: 

 • antybiotykoterapia,  
 • okres ciąży,  
 • menopauza,  
 • cukrzyca,  
 • zaburzenia hormonalne,  
 • nieodpowiednia higiena miejsc intymnych,  
 • częsta zmiana partnerów seksualnych,   
 • stres. 

Infekcje intymne – objawy 

Infekcje mogą powodować chorobotwórcze grzyby i bakterie. Różnią się one objawami ze strony narządów rodnych. Najczęstsze oznaki infekcji to:  

 • upławy,  
 • zmieniona wydzielina w pochwie,  
 • swędzenie,  
 • pieczenie,  
 • ból okolic intymnych, 
 • bolesna odczuwalna suchość w pochwie. 

Bardzo ważne, aby udać się do lekarza ginekologa celem rozpoznania rodzaju infekcji, ponieważ od tego zależy, jakie leki powinniśmy zastosować.  

Samodzielne postawienie błędnej diagnozy, a tym samym nieprawidłowe leczenie lub zaniedbanie go może prowadzić do przejścia infekcji w stan utajony i mieć duży wpływ na stan całego narządu rodnego. Infekcja może zaatakować szyjkę macicy i jajniki, a w konsekwencji prowadzić do poważnych chorób. 

Infekcje intymne – przyczyny 

Przy grzybiczych zakażeniach dróg rodnych ogromną rolę odgrywa nasza dieta.  

Spożywanie dużej ilości cukrów sprzyja rozwojowi infekcji grzybiczych.  

Gdy we krwi jest wysoki poziom cukru, a śluz w pochwie tworzą substancje przenoszone z krwią, łatwo dochodzi do namnożenia grzybów z jelita grubego.  

Chociaż infekcje kojarzy się raczej z zaniedbaniem higieny, czasami ich przyczyna może być wręcz odwrotna. Przesadne mycie i wypłukiwanie fizjologicznej flory z pochwy, np. stosując irygacje, również może prowadzić do infekcji. Jeśli dołączymy do tego przyjmowanie doustnych lub dopochwowych antybiotyków, to całkowicie niszczymy korzystne drobnoustroje, które „pilnują” prawidłowego odczynu pochwy. Problemem może być również stosowanie nieodpowiednich środków higieny, które również zabijają przyjazne nam drobnoustroje. 

Prowadzenie bogatego życia seksualnego również może sprzyjać otarciom błony śluzowej pochwy, a stąd już prosta droga do stanu zapalnego pochwy. Nieostrożne korzystanie z publicznych toalet, np. siadanie na desce klozetowej czy nieumycie rąk przed i po skorzystaniu z toalety może być przyczyną zarażenia się chorobotwórczą bakterią lub grzybem. Często przyczyną infekcji może być też korzystanie z tego samego ręcznika po kąpieli w domu czy na basenie. 

Jak zapobiegać infekcjom intymnym? 

Badania profilaktyczne u kobiet w kierunku stopnia czystości pochwy, tzw. biocenozy, należy wykonywać regularnie. Jeśli nic się nie dzieje, można wykonać to badanie podczas corocznej wizyty kontrolnej u ginekologa. W przypadku niepokojących objawów wskazujących na stan zapalny konieczne jest częstsze poddawanie się badaniom. 

Szczególnie podczas pierwszej wizyty u ginekologa zaleca się pobranie wymazu z wydzieliny pochwy, aby ocenić stopień jej czystości. Dzięki temu badaniu możemy dokładnie określić, jaki patogen wniknął do organizmu i jakie leczenie należy podjąć – przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze czy mieszane. Pobrana wydzielina z pochwy pacjentki jest oglądana pod mikroskopem, następnie wykonuje się posiew i bardzo dokładnie określa patogen. Jest to gwarancja, że zakażenie nie będzie nawracało. Taka sytuacja może zdarzyć się, jeśli leczymy stany zapalne na własną rękę. 

Oczywiście istnieje wiele domowych sposobów na poprawę pH pochwy i zasiedlenia środowiska pałeczką kwasu mlekowego. Należą do nich m.in.: ziołowe nasiadówki np. z nagietka czy kory dębu, kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej, a także globulki z witaminą C. Takie działania są wskazane, ale jako dodatkowe przy zastosowanym leczeniu farmakologicznym. Większość bakterii chorobotwórczych zaczyna się mocno namnażać w pochwie, gdy jej odczyn pH spada. Im bardziej zasadowy odczyn, tym większe prawdopodobieństwo zasiedlenia i namnażania się bakterii i grzybów chorobotwórczych.  

Mężczyźni również mogą cierpieć na infekcje intymne i przenosić je do naszego organizmu podczas współżycia czy korzystania z tego samego ręcznika lub toalety. Unikajmy zatem sytuacji, które mogą temu sprzyjać. 

Podsumowując, najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli jednak zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, konieczna jest wizyta u ginekologa i celowane leczenie infekcji intymnych. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
02 marca 2021 lek. Rafał Suchodolski
19 lutego 2021 mgr farm. Magdalena Stalmirska
01 lutego 2021 mgr farm. Aleksandra Neubauer-Vasquez
19 stycznia 2021 mgr farm. Edyta Osmałek
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)