270
Bartosz Raszkiewicz Autor
Autor
mgr farm.
Bartosz Raszkiewicz
Magister farmacji, absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pracownik jednej z Aptek Gemini. Prywatnie miłośnik wędkarstwa.

Jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Kamień nazębny kojarzony jest z osadem powstającym na zębach w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Jak zatem go usunąć oraz kiedy udać się do stomatologa? Czy istnieją domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny kojarzony jest z osadem powstającym na zębach w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Jak zatem go usunąć oraz kiedy udać się do stomatologa? Czy istnieją domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny – kiedy powstaje?

Kamień nazębny stanowi mieszaninę resztek pokarmu pozostających w jamie ustnej, soli mineralnych oraz bakterii. Objawia się najczęściej po wewnętrznej stronie przestrzeni pomiędzy zębami, wzdłuż linii dziąseł jako twardy brązowo-żółty nalot. Im dłużej utrzymuje się on na szkliwie zęba, tym mocniej je atakuje i uszkadza, co skutkuje powstawaniem próchnicy. Może on także powodować nieświeży oddech oraz stan zapalny jamy ustnej. Odkładający się na zębach kamień nie tylko negatywnie wpływa na estetykę jamy ustnej, ale przede wszystkim stanowi idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów powodujących infekcje nie tylko zębów, ale i dziąseł. Dlatego właściwa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna.

Z problemem osadzania się kamienia na zębach boryka się na co dzień niezwykle wiele osób. Przyczyną jego powstawania jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Warto podkreślić, iż każdy z nas walczy z kamieniem nazębnym, po każdym posiłku. W jamie ustnej bytują na stałe bakterie, które tylko czyhają na nieusunięte resztki jedzenia. Gdy natrafią na pozostałości posiłku, uzyskują energię do rozmnażania się w zawrotnym tempie. Powoduje to powstawanie żółtych nalotów nazębnych. Gdy zęby nie zostaną odpowiednio wyczyszczone, nalot na nich twardnieje i ściśle wiąże się ze szkliwem, przez co staje się trudny do usunięcia.

Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Nie zawsze usunięcie kamienia nazębnego wiąże się z koniecznością wizyty u dentysty. Istnieją również domowe sposoby na usunięcie kamienia z zębów. Używamy do tego naturalnych produktów, powszechnie dostępnych w domach. Są one przy tym stosunkowo bezpieczne dla zębów. Domową pastę do zębów bez fluoru można zrobić wykorzystując:

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy posiada właściwości przeciwpróchnicze, zabezpiecza zęby przeciw osadzaniu się na nich kamienia. Ponadto, działa odkażająco i chroni dziąsła przed licznymi chorobami. Metoda stosowania octu jabłkowego jest niezwykle prosta: raz w tygodniu należy nanieść na szczoteczkę do zębów trzy krople octu i przetrzeć nią dokładnie zęby.

Soda oczyszczona, olej kokosowy

Połączenie sody oczyszczonej i oleju kokosowego stanowi doskonały środek antybakteryjny. Choć stosowanie sody oczyszczonej do higieny zębów powinno być stosowane rozsądnie i z umiarem, to w połączeniu z olejem kokosowym jest ono bezpieczne. Pasta z sody i olejku kokosowego  znakomicie usuwa pozostałe w jamie ustnej resztki jedzenia, zabija bakterie, a także wybiela zęby. Do sporządzenia pasty do zębów potrzebne jest pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz łyżka oleju koksowego. Aby uzyskać lepszy efekt smakowy można dodać kilka kropel spożywczego olejku eterycznego, np. miętowego. Tak przygotowaną pastą należy czyścić zęby przez okres jednego tygodnia – raz dziennie. Po upływie tego okresu efekty działania pasty powinny być widoczne.

Drożdże piwne

Stosowanie pasty z drożdży piwnych tworzy w jamie ustnej niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Dzięki temu nie dochodzi do ich namnażania oraz przestają się osadzać na powierzchni zębów. W połączeniu z solą, pasta ta stanowi idealny środek zwalczający kamień na zębach. Do sporządzenia pasty potrzebna będzie: łyżka drożdży piwnych, pół łyżeczki soli oraz minimalna ilość wody do utworzenia konsystencji pasty. Tak sporządzony środek należy stosować przez okres co najmniej tygodnia, dwa razy dziennie, zamiennie z pastą do zębów.

Węgiel aktywowany

Substancja ta usuwa nie tylko pozostałości jedzenia z jamy ustnej, ale także bytujące w jamie ustnej bakterie. Działa więc też antyseptycznie. Stosowanie węgla aktywnego jest jedną z najbardziej efektywnych metod w walce z kamieniem na zębach. Ważne, aby zakupiony węgiel był pochodzenia naturalnego. Do sporządzenia pasty potrzebna jest jedna kapsułka węgla aktywowanego oraz 30 ml wody. Pastę należy nanieść na szczoteczkę do zębów i dokładnie wyczyścić zęby. Powstałą w jamie ustnej pianę należy pozostawić na zębach na okres 3-5 minut, a następnie dokładnie spłukać. Pastę z węgla aktywowanego należy stosować dwa – trzy razy w tygodniu.

Napar z szałwii

Napar z szałwii jest również skutecznym środkiem do walki z kamieniem nazębnym. Można go przygotować zarówno z suszonej szałwii, jak i świeżej. Sporządzonym naparem należy płukać jamę ustną 3-4 minuty. Czynność warto powtarzać codziennie, przez okres co najmniej tygodnia.

Jak uniknąć powstawania kamienia nazębnego?

W walce z kamieniem nazębnym najważniejsza jest profilaktyka.  By uniknąć problemu należy:

 • myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty,
 • stosować nić dentystyczną do czyszczenia przestrzeni między zębami,
 • płukać zęby płukankami dentystycznymi zwalczającymi bakterie w jamie ustnej.

Jak widać kamień nazębny to nieprzyjemny problem natury higienicznej i estetycznej. Można go jednak ograniczyć stosując domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego. Pamiętajmy jednak, że nie pomogą one w bardzo zaawansowanym stadium powstawania osadu. Wtedy konieczna jest wizyta u stomatologa, który mechanicznie przywróci nasze zęby do właściwego stanu. Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych (minimum raz do roku), aby lekarz ocenił stan naszych zębów i jeśli trzeba dokonał odpowiedniego leczenia.

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Ibuprofen a zaostrzenie choroby COVID-19

Prawdopodobne jest, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą zaostrzać przebieg infekcji koronawirusem. Należą do nich między innymi: ibuprofen, aspiryna, ketoprofen,…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

mgr farm.

Mirka Karendys

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
 1. lordmartin pisze:

  Trochę to obraźliwe stwierdzenie, że kamień powstaje w wyniku braku higieny. Co z tymi, którzy jak ja myją zęby kilka razy dziennie dobrymi pastami i problem nadal jest poważny?

  1. mgr farm. Bartosz Raszkiewicz pisze:

   Powstawanie kamienia nazębnego przebiega na skutek zwapnienia płytki nazębnej. Ta powstaje u każdego człowieka na kilka godzin po umyciu zębów. Zawarte w ślinie sole reagują z nią, tworząc kamień. Proces ten przebiega u każdego człowieka. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, palenie papierosów, niektóre choroby (np. cukrzyca) czy predyspozycje genetyczne sprawiają, że u niektórych proces powstawania kamienia przebiega znacznie szybciej niż u innych. To wymusza u tych osób zachowanie szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. W artykule nie ma słowa o „braku higieny” lecz o nieprawidłowej higienie zębów. Osobie o wyjątkowych skłonnościach do odkładania się kamienia samo szczotkowanie może nie wystarczać. Dołączyć można czyszczenie zębów nicią dentystyczną czy czyszczenie przestrzeni międzyzębowych irygatorem. Kwestii genetycznych nie da się ominąć, ale można spróbować wyeliminować ewentualne złe nawyki lub próbować sposobów opisanych w artykule.

 2. beata pisze:

  pomogło!

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Super! 🙂

  2. Patrycja pisze:

   Witam jak pani usunęła kamień nazębny?

  3. Asia pisze:

   Ktorym sposobem?

 3. Jurek pisze:

  Najważniejsza jest codzienna higiena jamy ustnej! 🙂

 4. azcęt pisze:

  U mnie walka z osadem nazębnym przypomina walkę z wiatrakami… :/ myję zęby 2-3 razy dziennie zgodnie z zasadami przekazanymi przez dyplomowaną higienistę stomatologiczną, używam nici i irygatora, nie palę, dobrze się odżywiam, piję mało kawy i ograniczyłam zieloną herbatę. efekt – jest nieco lepiej ale na profesjonalne czyszczenie u stomatologa i tak wydaję majątek 🙁 witki opadają. z artykułu niestety nie dowiedziałam się niczego odkrywczego, czego bym nie wiedziała, bo interesuję się tematem od dawna..

 5. Magda pisze:

  Dokładnie. Ja myję zęby 5-6 razy dziennie, a nawet częściej. Na pasty i płyny do higieny jamy ustnej wydaję krocie, a i tak nic nie pomaga. Jestem załamana. Nie dość że kamień stale narasta, zęby zaczęły się ruszać (parodontoza).

  1. Katarzyna pisze:

   Można też płukać zęby olejem np oliwa z oliwek. unikać jedzenia cukrów

Najczęściej czytane artykuły
z kategorii Zdrowie

Ostropest – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Salmonella - przyczyny, objawy, leczenie

Olej z czarnuszki - właściwości i zastosowanie

Kwas foliowy - funkcje, źródła, skutki niedoboru i nadmiaru

Endometrioza - objawy, diagnostyka i leczenie

Jak zwiększyć ilość erytrocytów (czerwonych krwinek)?

Jak dawkować witaminę D3 u dorosłych, dzieci i niemowląt?

Sposoby na zatrucie pokarmowe

Zobacz więcej
Czytaj także
28 października 2019 mgr farm. Marta Junowicz
22 lutego 2019 mgr farm. Monika Cichocka
30 października 2018 dr Ewa Fiedorowicz
12 września 2018 mgr farm. Monika Cichocka
12 września 2018 Jakub Kurek
11 września 2018 Jakub Kurek
30 sierpnia 2018 Jakub Kurek
29 sierpnia 2018 mgr farm. Anna Ochenkowska
27 czerwca 2018 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
Zobacz więcej