270
21 września 2018
Bartosz Raszkiewicz Autor
Autor
mgr farm.
Bartosz Raszkiewicz
Magister farmacji, absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pracownik jednej z Aptek Gemini. Prywatnie miłośnik wędkarstwa.

Jak usunąć kamień nazębny domowymi sposobami?

Kamień nazębny kojarzony jest z osadem powstającym na zębach w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Jak zatem go usunąć oraz kiedy udać się do stomatologa? Czy istnieją domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny kojarzony jest z osadem powstającym na zębach w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Jak zatem go usunąć oraz kiedy udać się do stomatologa? Czy istnieją domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego?

Kamień nazębny – kiedy powstaje?

Kamień nazębny stanowi mieszaninę resztek pokarmu pozostających w jamie ustnej, soli mineralnych oraz bakterii. Objawia się najczęściej po wewnętrznej stronie przestrzeni pomiędzy zębami, wzdłuż linii dziąseł jako twardy brązowo-żółty nalot. Im dłużej utrzymuje się on na szkliwie zęba, tym mocniej je atakuje i uszkadza, co skutkuje powstawaniem próchnicy. Może on także powodować nieświeży oddech oraz stan zapalny jamy ustnej. Odkładający się na zębach kamień nie tylko negatywnie wpływa na estetykę jamy ustnej, ale przede wszystkim stanowi idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów powodujących infekcje nie tylko zębów, ale i dziąseł. Dlatego właściwa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna.

Z problemem osadzania się kamienia na zębach boryka się na co dzień niezwykle wiele osób. Przyczyną jego powstawania jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Warto podkreślić, iż każdy z nas walczy z kamieniem nazębnym, po każdym posiłku. W jamie ustnej bytują na stałe bakterie, które tylko czyhają na nieusunięte resztki jedzenia. Gdy natrafią na pozostałości posiłku, uzyskują energię do rozmnażania się w zawrotnym tempie. Powoduje to powstawanie żółtych nalotów nazębnych. Gdy zęby nie zostaną odpowiednio wyczyszczone, nalot na nich twardnieje i ściśle wiąże się ze szkliwem, przez co staje się trudny do usunięcia.

Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Higiena jamy ustnej

Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego

Nie zawsze usunięcie kamienia nazębnego wiąże się z koniecznością wizyty u dentysty. Istnieją również domowe sposoby na usunięcie kamienia z zębów. Używamy do tego naturalnych produktów, powszechnie dostępnych w domach. Są one przy tym stosunkowo bezpieczne dla zębów. Domową pastę do zębów bez fluoru można zrobić wykorzystując:

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy posiada właściwości przeciwpróchnicze, zabezpiecza zęby przeciw osadzaniu się na nich kamienia. Ponadto, działa odkażająco i chroni dziąsła przed licznymi chorobami. Metoda stosowania octu jabłkowego jest niezwykle prosta: raz w tygodniu należy nanieść na szczoteczkę do zębów trzy krople octu i przetrzeć nią dokładnie zęby.

Soda oczyszczona, olej kokosowy

Połączenie sody oczyszczonej i oleju kokosowego stanowi doskonały środek antybakteryjny. Choć stosowanie sody oczyszczonej do higieny zębów powinno być stosowane rozsądnie i z umiarem, to w połączeniu z olejem kokosowym jest ono bezpieczne. Pasta z sody i olejku kokosowego  znakomicie usuwa pozostałe w jamie ustnej resztki jedzenia, zabija bakterie, a także wybiela zęby. Do sporządzenia pasty do zębów potrzebne jest pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz łyżka oleju koksowego. Aby uzyskać lepszy efekt smakowy można dodać kilka kropel spożywczego olejku eterycznego, np. miętowego. Tak przygotowaną pastą należy czyścić zęby przez okres jednego tygodnia – raz dziennie. Po upływie tego okresu efekty działania pasty powinny być widoczne.

Drożdże piwne

Stosowanie pasty z drożdży piwnych tworzy w jamie ustnej niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Dzięki temu nie dochodzi do ich namnażania oraz przestają się osadzać na powierzchni zębów. W połączeniu z solą, pasta ta stanowi idealny środek zwalczający kamień na zębach. Do sporządzenia pasty potrzebna będzie: łyżka drożdży piwnych, pół łyżeczki soli oraz minimalna ilość wody do utworzenia konsystencji pasty. Tak sporządzony środek należy stosować przez okres co najmniej tygodnia, dwa razy dziennie, zamiennie z pastą do zębów.

Węgiel aktywowany

Substancja ta usuwa nie tylko pozostałości jedzenia z jamy ustnej, ale także bytujące w jamie ustnej bakterie. Działa więc też antyseptycznie. Stosowanie węgla aktywnego jest jedną z najbardziej efektywnych metod w walce z kamieniem na zębach. Ważne, aby zakupiony węgiel był pochodzenia naturalnego. Do sporządzenia pasty potrzebna jest jedna kapsułka węgla aktywowanego oraz 30 ml wody. Pastę należy nanieść na szczoteczkę do zębów i dokładnie wyczyścić zęby. Powstałą w jamie ustnej pianę należy pozostawić na zębach na okres 3-5 minut, a następnie dokładnie spłukać. Pastę z węgla aktywowanego należy stosować dwa – trzy razy w tygodniu.

Napar z szałwii

Napar z szałwii jest również skutecznym środkiem do walki z kamieniem nazębnym. Można go przygotować zarówno z suszonej szałwii, jak i świeżej. Sporządzonym naparem należy płukać jamę ustną 3-4 minuty. Czynność warto powtarzać codziennie, przez okres co najmniej tygodnia.

Jak uniknąć powstawania kamienia nazębnego?

W walce z kamieniem nazębnym najważniejsza jest profilaktyka.  By uniknąć problemu należy:

 • myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty,
 • stosować nić dentystyczną do czyszczenia przestrzeni między zębami,
 • płukać zęby płukankami dentystycznymi zwalczającymi bakterie w jamie ustnej.

Jak widać kamień nazębny to nieprzyjemny problem natury higienicznej i estetycznej. Można go jednak ograniczyć stosując domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego. Pamiętajmy jednak, że nie pomogą one w bardzo zaawansowanym stadium powstawania osadu. Wtedy konieczna jest wizyta u stomatologa, który mechanicznie przywróci nasze zęby do właściwego stanu. Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych (minimum raz do roku), aby lekarz ocenił stan naszych zębów i jeśli trzeba dokonał odpowiedniego leczenia.

Mirka Karendys Autor

Mirka Karendys

mgr farm.

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece. Więcej na temat e-recepty przeczyta…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Jaka jest norma CRP we krwi?

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czym jest badanie OB?

OB (odczyn Biernackiego, opad Biernackiego) to badanie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki we krwi pacjenta. Prędkość ta rośnie w…

Zobacz więcej

Hanna Lengiewicz Autor

Hanna Lengiewicz

mgr farm.

Jakie produkty są naturalnymi probiotykami?

Najpopularniejsze naturalne probiotyki to kiszonki, a przede wszystkim:  kapusta kiszona i sok z kiszonej kapusty (bogate również w witaminę C),…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Wenflony – o czym mówi ich kolor?

Wenflony, inaczej kaniule dożylne, służą do podawania leków i kroplówek bez potrzeby wielokrotnego wkłuwania igły w żyłę. Mają one różne…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Nie, łuszczyca nie jest zaraźliwa i kontakt z osobą chorą jest bezpieczny. Zgodnie z komunikatem wydanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Szczepienie na grypę w ciąży

Kobiety w ciąży stanowią grupę wysokiego ryzyka jeśli chodzi o powikłania grypy, a ryzyko to narasta w kolejnych trymestrach. Opisywano…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Preparat standaryzowany - co to znaczy?

Surowce roślinne charakteryzują się zmiennym składem chemicznym zależnym od warunków ekologicznych uprawy. Stanowi to ogromny problem dla gałęzi przemysłu, które…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
 1. lordmartin pisze:

  Trochę to obraźliwe stwierdzenie, że kamień powstaje w wyniku braku higieny. Co z tymi, którzy jak ja myją zęby kilka razy dziennie dobrymi pastami i problem nadal jest poważny?

  1. mgr farm. Bartosz Raszkiewicz pisze:

   Powstawanie kamienia nazębnego przebiega na skutek zwapnienia płytki nazębnej. Ta powstaje u każdego człowieka na kilka godzin po umyciu zębów. Zawarte w ślinie sole reagują z nią, tworząc kamień. Proces ten przebiega u każdego człowieka. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, palenie papierosów, niektóre choroby (np. cukrzyca) czy predyspozycje genetyczne sprawiają, że u niektórych proces powstawania kamienia przebiega znacznie szybciej niż u innych. To wymusza u tych osób zachowanie szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. W artykule nie ma słowa o „braku higieny” lecz o nieprawidłowej higienie zębów. Osobie o wyjątkowych skłonnościach do odkładania się kamienia samo szczotkowanie może nie wystarczać. Dołączyć można czyszczenie zębów nicią dentystyczną czy czyszczenie przestrzeni międzyzębowych irygatorem. Kwestii genetycznych nie da się ominąć, ale można spróbować wyeliminować ewentualne złe nawyki lub próbować sposobów opisanych w artykule.

 2. beata pisze:

  pomogło!

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Super! 🙂

  2. Patrycja pisze:

   Witam jak pani usunęła kamień nazębny?

  3. Asia pisze:

   Ktorym sposobem?

 3. Jurek pisze:

  Najważniejsza jest codzienna higiena jamy ustnej! 🙂

 4. azcęt pisze:

  U mnie walka z osadem nazębnym przypomina walkę z wiatrakami… :/ myję zęby 2-3 razy dziennie zgodnie z zasadami przekazanymi przez dyplomowaną higienistę stomatologiczną, używam nici i irygatora, nie palę, dobrze się odżywiam, piję mało kawy i ograniczyłam zieloną herbatę. efekt – jest nieco lepiej ale na profesjonalne czyszczenie u stomatologa i tak wydaję majątek 🙁 witki opadają. z artykułu niestety nie dowiedziałam się niczego odkrywczego, czego bym nie wiedziała, bo interesuję się tematem od dawna..

Czytaj także
18 lutego 2020 mgr Anna Trębińska
11 lutego 2020 mgr Magdalena Torowska
11 lutego 2020 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
10 lutego 2020 Rafał Suchodolski
07 lutego 2020 dr Ewa Fiedorowicz
06 lutego 2020 mgr Izabela Skowrońska
04 lutego 2020 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
04 lutego 2020 dr Ewa Fiedorowicz
Zobacz więcej