Domowe sposoby na usunięcie kamienia nazębnego
Nie zawsze usunięcie kamienia nazębnego wiąże się z koniecznością wizyty u dentysty. Istnieją również domowe sposoby na usunięcie kamienia z zębów. Używamy do tego naturalnych produktów, powszechnie dostępnych w domach. Są one przy tym stosunkowo bezpieczne dla zębów. Domową pastę do zębów bez fluoru można zrobić wykorzystując:
Ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy posiada właściwości przeciwpróchnicze, zabezpiecza zęby przeciw osadzaniu się na nich kamienia. Ponadto, działa odkażająco i chroni dziąsła przed licznymi chorobami. Metoda stosowania octu jabłkowego jest niezwykle prosta: raz w tygodniu należy nanieść na szczoteczkę do zębów trzy krople octu i przetrzeć nią dokładnie zęby.
Soda oczyszczona, olej kokosowy
Połączenie sody oczyszczonej i oleju kokosowego stanowi doskonały środek antybakteryjny. Choć stosowanie sody oczyszczonej do higieny zębów powinno być stosowane rozsądnie i z umiarem, to w połączeniu z olejem kokosowym jest ono bezpieczne. Pasta z sody i olejku kokosowego znakomicie usuwa pozostałe w jamie ustnej resztki jedzenia, zabija bakterie, a także wybiela zęby. Do sporządzenia pasty do zębów potrzebne jest pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz łyżka oleju koksowego. Aby uzyskać lepszy efekt smakowy, można dodać kilka kropel spożywczego olejku eterycznego, np. miętowego. Tak przygotowaną pastą należy czyścić zęby przez okres jednego tygodnia – raz dziennie. Po upływie tego okresu efekty działania pasty powinny być widoczne.
Przeczytaj również:
Wybielanie zębów w domu – z czego skorzystać?
Drożdże piwne
Stosowanie pasty z drożdży piwnych tworzy w jamie ustnej niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Dzięki temu nie dochodzi do ich namnażania oraz przestają się osadzać na powierzchni zębów. W połączeniu z solą pasta ta stanowi idealny środek zwalczający kamień na zębach. Do sporządzenia pasty potrzebna będzie: łyżka drożdży piwnych, pół łyżeczki soli oraz minimalna ilość wody do utworzenia konsystencji pasty. Tak sporządzony środek należy stosować przez okres co najmniej tygodnia, dwa razy dziennie, zamiennie z pastą do zębów.
Popularny węgiel stosowany na biegunki to również substancja, która nie tylko usuwa pozostałości jedzenia z jamy ustnej, ale także bytujące w niej bakterie. Działa więc też antyseptycznie. Stosowanie węgla aktywnego jest jedną z najbardziej efektywnych metod w walce z kamieniem na zębach. Ważne, aby zakupiony węgiel był pochodzenia naturalnego. Do sporządzenia pasty potrzebna jest jedna kapsułka węgla aktywowanego oraz 30 ml wody. Pastę należy nanieść na szczoteczkę do zębów i dokładnie wyczyścić zęby. Powstałą w jamie ustnej pianę należy pozostawić na zębach na okres 3-5 minut, a następnie dokładnie spłukać. Pastę z węgla aktywowanego należy stosować dwa – trzy razy w tygodniu.
Węgiel aktywny to również składnik wielu past wybielających.
Przeczytaj również:
Jaką metodę wybrać, aby wybielić zęby?
Właściwości węgla aktywnego w kosmetykach
Napar z szałwii jest również skutecznym środkiem do walki z kamieniem nazębnym. Można go przygotować zarówno z suszonej szałwii, jak i świeżej. Sporządzonym naparem należy płukać jamę ustną 3-4 minuty. Czynność warto powtarzać codziennie, przez okres co najmniej tygodnia.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie przygotować pasty do zębów bez fluoru, możesz ją kupić.
Jak uniknąć powstawania kamienia nazębnego?
W walce z kamieniem nazębnym najważniejsza jest profilaktyka. By uniknąć, problemu należy:
- myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty,
- stosować nić dentystyczną do czyszczenia przestrzeni między zębami,
- płukać zęby płukankami dentystycznymi zwalczającymi bakterie w jamie ustnej.
Przeczytaj również:
Jak prawidłowo nitkować zęby?
Jak widać kamień nazębny to nieprzyjemny problem natury higienicznej i estetycznej. Można go jednak ograniczyć stosując domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego. Pamiętajmy jednak, że nie pomogą one w bardzo zaawansowanym stadium powstawania osadu. Wtedy konieczna jest wizyta u stomatologa, który mechanicznie przywróci nasze zęby do właściwego stanu. Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych (minimum raz do roku), aby lekarz ocenił stan naszych zębów i jeśli trzeba dokonał odpowiedniego leczenia.
Trochę to obraźliwe stwierdzenie, że kamień powstaje w wyniku braku higieny. Co z tymi, którzy jak ja myją zęby kilka razy dziennie dobrymi pastami i problem nadal jest poważny?
Powstawanie kamienia nazębnego przebiega na skutek zwapnienia płytki nazębnej. Ta powstaje u każdego człowieka na kilka godzin po umyciu zębów. Zawarte w ślinie sole reagują z nią, tworząc kamień. Proces ten przebiega u każdego człowieka. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, palenie papierosów, niektóre choroby (np. cukrzyca) czy predyspozycje genetyczne sprawiają, że u niektórych proces powstawania kamienia przebiega znacznie szybciej niż u innych. To wymusza u tych osób zachowanie szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. W artykule nie ma słowa o „braku higieny” lecz o nieprawidłowej higienie zębów. Osobie o wyjątkowych skłonnościach do odkładania się kamienia samo szczotkowanie może nie wystarczać. Dołączyć można czyszczenie zębów nicią dentystyczną czy czyszczenie przestrzeni międzyzębowych irygatorem. Kwestii genetycznych nie da się ominąć, ale można spróbować wyeliminować ewentualne złe nawyki lub próbować sposobów opisanych w artykule.
pomogło!
Super! 🙂
Witam jak pani usunęła kamień nazębny?
Ktorym sposobem?
Najważniejsza jest codzienna higiena jamy ustnej! 🙂
U mnie walka z osadem nazębnym przypomina walkę z wiatrakami… :/ myję zęby 2-3 razy dziennie zgodnie z zasadami przekazanymi przez dyplomowaną higienistę stomatologiczną, używam nici i irygatora, nie palę, dobrze się odżywiam, piję mało kawy i ograniczyłam zieloną herbatę. efekt – jest nieco lepiej ale na profesjonalne czyszczenie u stomatologa i tak wydaję majątek 🙁 witki opadają. z artykułu niestety nie dowiedziałam się niczego odkrywczego, czego bym nie wiedziała, bo interesuję się tematem od dawna..
Zastosowałem chlorek cynku roztwór w wodzie 5 minut ,potem bez płukania jamy ustnej i użyciem pasty szczotkowanie pionowe ręcznie , szczoteczka mechaniczną.Teraz płukanie wodą i 2 min szczoteczką mechaniczną z pastą. Czyszczenie irygatorem kieszonek i przestrzeni między zębowych 0,6l 230V nie ten akumulatorowy. Jest poprawa nalot od kawy zmniejszył się po 3 dniach.
Dokładnie. Ja myję zęby 5-6 razy dziennie, a nawet częściej. Na pasty i płyny do higieny jamy ustnej wydaję krocie, a i tak nic nie pomaga. Jestem załamana. Nie dość że kamień stale narasta, zęby zaczęły się ruszać (parodontoza).
Można też płukać zęby olejem np oliwa z oliwek. unikać jedzenia cukrów
Mi i mojemu mężowi pomógł irygator do zębów i regularne wizyty u dentysty. Kupiliśmy taki, który polecił nam go znajomy dentysta, potwierdzam, działa sprawnie i posiada różne końcówki.
Mnie!!!!!
Pani Basiu, który irygator Pani zakupiła?
Dlaczego nie ma w sprzedaży płynów ściśle zapobiegających osadzaniu się kamienia nazębnego. Nic tak nie dotrze bardziej do przestrzeni międzyzębowych jak płyn. Poza tym kamień powstaje również od spożywania twardej wody.
Panie Dariusz, jak najbardziej są dostępne płyny do płukania jamy ustnej, które chronią przed powstawaniem kamienia nazębnego. Płyny te zawieją w składzie chlorheksydynę o właściwościach antyseptycznych, która redukuje płytkę bakteryjną nie dopuszczając do jej krystalizacji w kamień nazębny.