56
31 stycznia 2019

Niepokalanek mnisi – sposób na kobiecy PMS

Niepokalanek mnisi (Vitex agnus-castus) jest rośliną, która wyróżnia się fioletowym kwieciem, który z wyglądu przypomina lawendę. Natomiast owoce niepokalanka mogą się kojarzyć z pieprzem. Od wielu pokoleń są one używane jako środek stabilizujący poziom hormonów, dlatego też właściwości tego zioła doceniają głównie kobiety. W medycynie naturalnej stosuje się niepokalanka mnisiego głównie do terapii zaburzeń hormonalnych u kobiet, takich jak zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz zespół napięcia przedmiesiączkowego. Dodatkowo niepokalanek mnisi wykazuje właściwości moczopędne, napotne, przeciwgorączkowe, rozkurczowe, odkażające, uspokajające i żółciopędne.

Niepokalanek mnisi a objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) związany jest z cyklem miesiączkowym, polegającym przede wszystkim na wahaniach żeńskich hormonów. W pierwszej połowie cyklu wzrasta poziom estrogenów, zaś w drugiej progesteronu. W sytuacji, w której poziom progesteronu nie dorównuje estrogenowi, może dojść do zaburzenia równowagi hormonalnej, a w konsekwencji odczuwania przykrych dolegliwości. Należą do nich między innymi:

 • bóle i zawroty głowy,
 • rozchwianie emocjonalne,
 • bolesność piersi,
 • bóle krzyżowe,
 • bóle podbrzusza,
 • wzdęcia,
 • zaparcia,
 • biegunka,
 • uczucie rozbicia,
 • osłabienie.

Pmimo tego, iż roślina ta nie posiada w swym składzie hormonów ani też substancji o składzie podobnym do hormonów, to wpływa ona kojąco na gospodarkę hormonalną i reguluje cykl miesiączkowy u kobiet. Badania naukowe udowodniły, iż wyciąg z  niepokalanka mnisiego powoduje blokadę wydzielania prolaktyny z przysadki mózgowej. Prolaktyna to hormon peptydowy odpowiadającym za poziom hormonów płciowych. Oznacza to, iż niepokalanek mnisi poprzez hamowanie produkcji prolaktyny jednocześnie reguluje poziom hormonów płciowych – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W konsekwencji dochodzi do unormowania stężenia progesteronu i II fazy cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie łagodzi zaburzenia rytmu miesiączkowego i objawy napięcia przedmiesiączkowego. Zażywanie zioła pozytywnie wpływa na zmniejszenie drażliwości, poprawia nastrój oraz niweluje bóle towarzyszące w przebiegu PMS.

Przeczytaj również:
Jak przetrwać PMS i nie zwariować?

Niepokalanek mnisi – skutki uboczne oraz przeciwwskazania

Niezwykle rzadko w pierwszym tygodniu stosowania kuracji niepokalankiem mnisim mogą pojawić się nudności. Dodatkowo, gdy w tym samym czasie przyjmujemy środki zawierające progesteron lub gestageny (np. środków antykoncepcyjnych), mogą one wzmagać działanie niepokalanka mnisiego.

Nie zaleca się także przyjmowania niepokalanka w trakcie ciąży, gdyż dotychczas nie przeprowadzono badań, które potwierdzałyby bezpieczeństwo przyjmowania go u kobiet ciężarnych.

Niepokalanek mnisi a objawy menopauzy

W okresie klimakterium u kobiet następuje spadek poziomu produkcji produkowanych hormonów płciowych, przez co odczuwają one nieprzyjemne dolegliwości w tej fazie życia. Pierwsze oznaki menopauzy mogą odczuwać kobiety już około 45. roku życia. Do pierwszych objawów menopauzy należą:

 • nieregularne krwawienia miesiączkowe,
 • uderzenia gorąca,
 • rozdrażnienie,
 • kołatanie serca,
 • wahania nastroju,
 • szybkie męczenie się,
 • bezsenność.

Dotychczas przeprowadzono szereg badań z udziałem zwierząt, które potwierdzają zbawienne działanie zioła na leczenie objawów menopauzy, natomiast w dalszym ciągu brak badań, które potwierdzałyby takie rezultaty na organizmie ludzkim. W związku z powyższym wyciąg z niepokalanka mnisiego może przywracać równowagę hormonalną, a przez to pomóc w złagodzeniu dolegliwości związanych z menopauzą u kobiet.

Przeczytaj również:
Objawy menopauzy – jak je złagodzić?

Niepokalanek mnisi a niepłodność

Niepokalanek mnisi stymuluje wydzielanie  hormonów płciowych, dlatego też może być stosowany w leczeniu niepłodności. Skuteczność niepokalanka mnisiego w podnoszeniu płodności i leczeniu zaburzeń związanych z niepłodnością potwierdziły badania przeprowadzone przez niemieckich naukowców z Universitäts-Frauenklinik w Heidelberg. U pacjentek poddanych badaniu znacznie poprawił się poziom progesteronu w fazie lutealnej, jak również pojawiła się wcześniejsza owulacja, a także odnotowano przypadki zajścia w ciążę.

Niepokalanek mnisi a laktacja

Niepokalanek mnisi stymulując uwalnianie prolaktyny, przyczynia się do zmian w produkcji mleka w gruczołach mlekowych. Pamiętajmy, iż w czasie karmienia piersią niepokalanek mnisi powinien być stosowany wyłącznie po uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Niepokalanek mnisi – jego wpływ na zdrowie u mężczyzn

Wbrew obiegowej opinii, iż jest to zioło dla kobiet, może być również stosowane z powodzeniem u mężczyzn. Wyciąg z niepokalanka mnisiego pobudza bowiem wytwarzanie i uwalnianie testosteronu przez komórki jąder, dzięki czemu podnosi poziom płodności. Dodatkowo znacznie podnosi jakość męskiego nasienia. Korzystnie działa także w stanach nadmiernego napięcia seksualnego oraz w okresie andropauzy.

Przeczytaj również:
Dieta wspierająca płodność u kobiet i mężczyzn
Jak zmniejszyć objawy andropauzy?

Niepokalanek mnisi – jego wpływ na cerę i włosy

Zażywanie niepokalanka mnisiego, który powoduje stabilizację wydzielania prolaktyny oraz estrogenów i progesteronu, przyczynia się także do poprawy kondycji skóry i włosów. Regularne przyjmowanie tego zioła ogranicza powstawanie wyprysków i reguluje pracę gruczołów łojowych, przez co wspomaga leczenie trądziku. Niepokalanek stosowany systematycznie poprawia wygląd włosów, ogranicza ich wypadanie, a także sprawia, że stają się mocniejsze i bardziej błyszczące.  

Przeczytaj również:
Domowe sposoby na włosy – jak poprawić ich kondycję?

Niepokalanek mnisi – gdzie kupić?

Ekstrakt z niepokalanka mnisiego jest dostępny w postaci różnych preparatów dostępnych w aptekach oraz sklepach zielarskich. Należą do nich nalewki, wyciągi, preparaty homeopatyczne oraz tabletki.

Jak widać, niepokalanek to kolejna roślina o niezwykłych leczniczych właściwościach. Poprawia płodność u mężczyzn oraz kobiet, wzmacnia kondycję włosów i skóry oraz zapobiega nieprzyjemnym skutkom menopauzy.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak radzić sobie z objawami menopauzy?

Podane przez Panią objawy najprawdopodobniej są związane z menopauzą. W następstwie obniżenia poziomu hormonów płciowych dochodzi m.in. do przyrostu masy…

Zobacz więcej

Jaki nawilżający żel intymny dla przyszłych rodziców?

Najbardziej popularnymi i najbezpieczniejszymi preparatami nawilżającymi są żele nawilżające z kwasem mlekowym. Są to typowe preparaty apteczne zalecane w problemach…

Zobacz więcej

Czy laktator posiada gwarancję producenta?

Laktatory, jak każde inne urządzenia, powinny posiadać gwarancję producenta. Zwykle jest ona udzielona na 2 lub 3 lata. Jej długość…

Zobacz więcej

Jak pobudzić laktację przed porodem?

Proszę się nie martwić, kobiecy organizm jest dobrze przygotowany do nowej roli. Pokarm pojawia się od razu po porodzie, nawet…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Ewa pisze:

  Jak stosować niepokalanka jako wyciąg czy nalewkę. Ile i jak długo go stosować

  1. mgr farm. Marta Junowicz pisze:

   Dzień dobry.
   Wygodniejszą do stosowania postacią są tabletki zawierające ekstrakt z niepokalanka. Nalewka ze względu na zawartość alkoholu nie dla każdego będzie odpowiednia. Aby zauważyć efekt działania, wskazana jest 3-miesięczna kuracja, następnie warto zrobić przerwę. Badania wykazały, że działanie niepokalanka utrzymuje się nawet przez 3 miesiące od zakończenia cyklu kuracji.

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)