10
05 kwietnia 2018
Magdalena Marta Wasilewska Autor
Autor
Magdalena Marta Wasilewska

Nietrzymanie moczu – co może być przyczyną?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje dwa razy rzadziej niż u kobiet - szacuje się, że problem ten dotyczy 39% z nich. Jest to dolegliwość wstydliwa, która nieleczona może prowadzić nie tylko do problemów fizycznych, ale również psychicznych, jak stany depresyjne, osamotnienie czy wycofanie z życia socjalnego. Co może być przyczyną?

Nietrzymanie moczu u mężczyzn występuje dwa razy rzadziej niż u kobiet - szacuje się, że problem ten dotyczy 39% z nich. Jest to dolegliwość wstydliwa, która nieleczona może prowadzić nie tylko do problemów fizycznych, ale również psychicznych, jak stany depresyjne, osamotnienie czy wycofanie z życia socjalnego. Co może być przyczyną?

Przyczyny nietrzymania moczu

Jedną z przyczyn nietrzymania moczu jest przerośnięta prostata, która prowadzi do częstego oddawania jak i nietrzymania moczu. Innymi przyczynami są:

 •   wiek,
 •   stosowanie wybranych leków,
 •   cukrzyca,
 •   zakażenia układu moczowego,
 •   neuropatie,
 •   choroby układu nerwowego,
 •   słabe mięśnie dna miednicy.
Mężczyzna z nietrzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Ostatnia z wymienionych powyżej przyczyn jest mocno rozpowszechniona wśród kobiet, jako źródło wszelkich dolegliwości. Mimo to, nie należy zapominać, że problem słabych mięśni dna miednicy występuje również u mężczyzn i nierzadko jest tematem tabu. Czynniki, które mają wpływ na ich osłabienie to przede wszystkim:

 •   brak kondycji,
 •   częste zaparcia,
 •   nadwaga,
 •   podnoszenie ciężarów,
 •   przewlekły kaszel,
 •   przeprowadzone operacje w rejonie pęcherza lub jelit.

Niezależnie od wieku mężczyzny, silne mięśnie dna miednicy to korzyść długofalowa. Efekty po przeprowadzonej terapii wzmacniającej zauważą głównie mężczyźni, którzy borykają się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu (np. w trakcie sportu, podczas kichania lub kaszlu). Terapia wskazana jest również dla tych panów, którzy cierpią na naglące nietrzymanie moczu (uczucie pilnej potrzeby częstego oddawania moczu).

Czym dokładnie są mięśnie dna miednicy i jaką rolę pełnią?

Dno miednicy składa się z kilku warstw mięśni i innych tkanek. Przyjmuje formę hamaku i rozpościera się od kości ogonowej aż po kość łonową. Główną rolą mięśni dna miednicy u mężczyzn jest podtrzymanie pęcherza i jelit, a co za tym idzie – kontrola oddawania moczu (tzw. mikcji). Oprócz tego mięśnie te wpływają na sprawność seksualną mężczyzny. Przyczyniają się do wzmocnionych erekcji, umiejętności kontrolowania wytrysku, a nawet zwiększenia doznań orgazmu.

Jak wyczuć mięśnie dna miednicy?

Zanim mężczyzna rozpocznie terapię, należy uprzednio zaznajomić się z własną anatomią miednicy. Nauka ta jest prosta i opisana poniżej w kilku krokach:

 1. Usiądź lub połóż się z rozluźnionymi mięśniami ud i pośladków. Aby obserwować mięśnie dna miednicy w trakcie podciągania, można użyć ręcznego lusterka.
 2. Postaraj się ścisnąć pierścień mięśnia wokół odbytu (uczucie zbliżone do wstrzymywania oddawania gazów). Następnie rozluźnij go i ściskaj na zmianę, aby upewnić się, że właściwe mięśnie zostały zlokalizowane. Ważne jest, aby w tym czasie nie ściskać pośladków.
 3. W trakcie oddawania moczu, staraj się powstrzymywać strumień, a następnie ponownie go uruchamiaj. Celem tego ćwiczenia jest odkrycie, które mięśnie wtedy pracują. Co ważne, ćwiczenie te należy wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu. Zbyt częste wstrzymywanie strumienia moczu może w przyszłości skutkować nieprawidłowym opróżnianiem pęcherza.
 4. Stań bokiem bez ubrania przed lustrem. Następnie podciągnij mocno swoje mięśnie dna miednicy i zatrzymaj. Twój członek powinien się wciągnąć, a moszna unieść.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Gdy mężczyzna umiejętnie zlokalizuje swoje mięśnie dna miednicy, może przystąpić do terapii. Składa się ona z prostych technik:

 1. Ściśnij i ściągnij jednocześnie mięśnie wokół cewki moczowej i odbytu, a następnie spróbuj je wewnętrznie unieść w górę. Wrażenie „unoszenia” powinno towarzyszyć za każdym razem, gdy ściskasz swoje mięśnie dna miednicy. Tak silnie zaciśnięte, spróbuj utrzymać licząc do 8. Następnie zwolnij je i rozluźnij. Powinieneś mieć wyraźne wrażenie „puszczenia”.
 2. Powtórz krok 1. (ściśnij i unieś), a następnie puść. Pomiędzy każdym uniesieniem mięśni rekomendowana jest 8-sekundowa przerwa. Jeśli pojawi się problem z utrzymaniem zaciśniętych mięśni przez kolejne 8 sekund, utrzymuj je tak długo, jak możesz.
 3. Powtórz ćwiczenia, jednak tym razem od 8 do 12 razy.
 4. Spróbuj powtórzyć trzy zestawy po 8-12 razy, z odpoczynkami pomiędzy nimi.
 5. Tak przygotowaną terapię (trzy zestawy po 8-12 razy uciśnięć) wykonuj codziennie, w różnych pozycjach: leżąc, siedząc i stojąc.

W trakcie wykonywanych ćwiczeń należy pamiętać, aby uda i pośladki nie były zaciskane.

Wzmacnianie mięśni dna miednicy to pierwszy krok w stronę walki z nietrzymaniem moczu

Ciało potrzebuje wielu powtórzeń, aby zapamiętać ruch i zaadaptować się do danego wysiłku. Dlatego to właśnie regularność ćwiczeń jest jedną z najważniejszych zasad terapii. Bez niej, większość wysiłków nie przyniesie oczekiwanych efektów. Dobra informacja jest taka, że ćwiczenia te można wykonywać praktycznie wszędzie i o każdej porze, na przykład podczas oglądania telewizji, stania w kolejce czy w trakcie rozmowy telefonicznej. Systematyczna praca nad mięśniami dna miednicy na pewno przyniesie spodziewane rezultaty w codziennym życiu mężczyzny, a problem nietrzymania moczu możliwe, że zostanie zminimalizowany. To szereg korzyści bez konieczności gospodarowania dodatkowego czasu na ćwiczenia!

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Szczepionka na koronawirusa dla dzieci

Szczepionki dostępne na polskim rynku przeznaczone są dla osób powyżej 16 lat (Pfizer BioNTech) oraz dla osób powyżej 18 roku…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Czy szczepienie przeciw rotawirusom jest obowiązkowe?

Od 2021 roku szczepionka przeciwko rotawirusom została wprowadzona do Programu Szczepień Ochronnych jako pozycja obowiązkowa. Bezpłatne szczepienie obejmie dzieci urodzone po 31 grudnia…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Szczepionka przeciw koronawirusowi

Oficjalna informacja producenta szczepionki mówi, że po rozcieńczeniu fiolka zawiera 5 dawek po 0,3 ml. Postępując zgodnie z instrukcją przygotowania…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Czy opryszczkę można wyleczyć?

Niestety wirus opryszczki pozostaje w organizmie przez całe życie. Objawy nawracają i są przerywane okresem latencji, czyli utajenia. Wirus HSV…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu celiakii?

Powinna Pani rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli istnieje podejrzenie celiakii, konieczne będzie skierowanie do poradni gastroenterologicznej. Najczęściej diagnostyka…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma stężenia testosteronu we krwi u dorosłych

Stężenie testosteronu zmienia się dynamicznie. U mężczyzn granice norm to 270-1070 ng/dL ze średnim poziomem ok. 700ng/dL. U kobiet stężenia są zdecydowanie…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
 1. patrycja pisze:

  Na nietrzymanie moczu u mnie sprawdza się pessar. Polecam jest naprawdę pomocny.

Czytaj także
12 stycznia 2021 Alicja Olewiecka
30 października 2020 mgr farm. Monika Cichocka
28 maja 2020 Radosław Araszkiewicz
05 listopada 2019 Poradnik Gemini
27 kwietnia 2018 dr Ewa Fiedorowicz
23 kwietnia 2018 Magdalena Marta Wasilewska
11 kwietnia 2018 mgr inż. Monika Byrska
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)