Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
126

Olejek z drzewa herbacianego – jakie ma właściwości?

Słuchaj artykułu

Olejek eteryczny pozyskiwany z drzewa herbacianego działa przeciwdrobnoustrojowo, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu m.in. przeziębień oraz trądziku skórnego. Stosuje się go jedynie zewnętrznie, samodzielnie lub w połączeniu z innymi substancjami, np. w inhalacji górnych dróg oddechowych. Dodatkowo znajduje zastosowanie w kosmetyce, aromaterapii i masażu skóry.

Olejek z drzewa herbacianego – jakie ma właściwości?

Właściwości olejku z drzewa herbacianego 

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego (ang. tea tree oil) wykazuje przede wszystkim właściwości antyseptyczne. Pozyskiwany jest za pomocą destylacji liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia L.) pochodzącego z rodziny Mirtowatych (Myrtaceae L.). Drzewo herbaciane naturalnie występuje w Australii.  

W składzie olejku dominują związki fenolowe i terpeny działające przeciwdrobnoustrojowo wobec bakterii (również niektórych antybiotykoopornych), grzybów oraz wirusów. Olejek z drzewa herbacianego jest bogaty w monoterpeny, jakie jak terpinen, cyneol, cymen, diterpeny (pinen), seskwiterpeny i wiele innych substancji.  


Produkty zawierające olejek z drzewa herbacianego
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Działanie przeciwbakteryjne  

Badania wskazują, że olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie hamujące wzrost m.in. takich bakterii jak: Acinetobacter baumannii, Actinomyces spp., Enterococcus faecalis, Proteus vulgaris, Propionibacterium acnes. Mechanizm działania przeciwbakteryjnego opiera się na destabilizacji i zniszczeniu błony komórkowej bakterii.  

Działanie przeciwgrzybicze  

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje również działanie przeciwgrzybicze, m.in. wobec: Candida albicans, Candida glabrata, Cladosporium spp., Microsporum canis, Penicillium spp. Mechanizm działania został zbadany na Candida albicans i przypomina ten, który ma miejsce w przypadku bakterii. Zwiększeniu ulega przepuszczalność błon komórkowych grzybów, przez co stają się one niestabilne i ulegają zniszczeniu. 

Działanie przeciwwirusowe  

Olejek z drzewa herbacianego wykazał w badaniu działanie przeciwwirusowe wobec wirusa mozaiki tytoniu.  

Działanie przeciwzapalne  

Badania na myszach oraz badania in vitro wskazują, że olejek z drzewa herbacianego ma działanie przeciwzapalne. Rozpuszczalne w wodzie składniki opisywanego olejku potrafią zahamować działanie czynnika martwicy nowotworów (TNF-) i interleukiny-.  

Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego 

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego od dawna ma zastosowanie w leczeniu przeziębień i bólu gardła. Aborygeni ze wschodniej części Australii inhalowali pokruszone liście drzewa herbacianego w celu zmniejszenia objawów przeziębienia.  

Obecnie ze względu na swoje działanie przeciwdrobnoustrojowe jest powszechnym składnikiem złożonych preparatów przeznaczonych do inhalacji podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Również ze względu na tę właściwość obecny jest w kremach i maściach do stosowania na skórę. Może być również stosowany samodzielnie – miejscowo na zmiany trądzikowe, łupież i zmiany zapalne skóry. Istnieją przesłanki mówiące o tym, że olejek z drzewa herbacianego może znaleźć zastosowanie w leczeniu świerzbu.  

Olejek z drzewa herbacianego stosuje się także w naturalnej pielęgnacji ubrań – dodany do prania nadaje przyjemny zapach oraz działa antyseptycznie. Można go zastosować w celu aromaterapii, wlewając niewielką ilość do kominka lub nawilżacza powietrza. Dodatkowo kilka kropel olejku herbacianego dodanego do kąpieli lub do oliwki do masażu również zadziała aromaterapeutycznie.  

Toksyczność olejku z drzewa herbacianego 

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego stosowany samodzielnie na skórę może wywołać podrażnienie, pieczenie lub swędzenie.  

Ze względu na wysokie stężenie substancji aktywnych nie poleca się nakładania go na duże partie skóry, a jedynie miejscowo! 

Olejek z drzewa herbacianego – przeciwwskazania 

Reakcja alergiczna na jakikolwiek inny olejek eteryczny powinna skłonić nas do ostrożności przy stosowaniu olejku z drzewa herbacianego. 

Dzieci i kobiety w ciąży 

Dzieci poniżej 6. roku życia nie mogą stosować olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Zaleca się zaprzestanie stosowania olejków eterycznych przez kobiety w ciąży ze względu na wysokie stężenie substancji aktywnych, które mogą przenikać przez skórę. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

 Źródła: 

  1. Carson CF, Hammer KA, Riley TV. Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clinical Microbiology Reviews. 2006 Jan;19. 
  2. Enshaieh S, Jooya A, Siadat AH, Iraji F. The efficacy of 5% topical tea tree oil gel in mild to moderate acne vulgaris: a randomized, double-blind placebo-controlled study. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2007 Jan-Feb;73(1):22-5. 
  3. Thomas J, Carson CF, Peterson GM, et al. Therapeutic Potential of Tea Tree Oil for Scabies. The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene. 2016 Feb. 
  4. Wińska K, Mączka W, Łyczko J, et al. Essential Oils as Antimicrobial Agents-Myth or Real Alternative? Molecules (Basel, Switzerland). 2019.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę