75
26 lutego 2021

Olejek z drzewa herbacianego – jakie ma właściwości?

Olejek eteryczny pozyskiwany z drzewa herbacianego działa przeciwdrobnoustrojowo, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu m.in. przeziębień oraz trądziku skórnego. Stosuje się go jedynie zewnętrznie, samodzielnie lub w połączeniu z innymi substancjami, np. w inhalacji górnych dróg oddechowych. Dodatkowo znajduje zastosowanie w kosmetyce, aromaterapii i masażu skóry.

Olejek z drzewa herbacianego

Produkty, które zawierają olejek z drzewa herbacianego

Właściwości olejku z drzewa herbacianego 

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego (ang. tea tree oil) wykazuje przede wszystkim właściwości antyseptyczne. Pozyskiwany jest za pomocą destylacji liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia L.) pochodzącego z rodziny Mirtowatych (Myrtaceae L.). Drzewo herbaciane naturalnie występuje w Australii.  

W składzie olejku dominują związki fenolowe i terpeny działające przeciwdrobnoustrojowo wobec bakterii (również niektórych antybiotykoopornych), grzybów oraz wirusów. Olejek z drzewa herbacianego jest bogaty w monoterpeny, jakie jak terpinen, cyneol, cymen, diterpeny (pinen), seskwiterpeny i wiele innych substancji.  

Działanie przeciwbakteryjne  

Badania wskazują, że olejek z drzewa herbacianego wykazuje działanie hamujące wzrost m.in. takich bakterii jak: Acinetobacter baumannii, Actinomyces spp., Enterococcus faecalis, Proteus vulgaris, Propionibacterium acnes. Mechanizm działania przeciwbakteryjnego opiera się na destabilizacji i zniszczeniu błony komórkowej bakterii.  

Działanie przeciwgrzybicze  

Olejek z drzewa herbacianego wykazuje również działanie przeciwgrzybicze, m.in. wobec: Candida albicans, Candida glabrata, Cladosporium spp., Microsporum canis, Penicillium spp. Mechanizm działania został zbadany na Candida albicans i przypomina ten, który ma miejsce w przypadku bakterii. Zwiększeniu ulega przepuszczalność błon komórkowych grzybów, przez co stają się one niestabilne i ulegają zniszczeniu. 

Działanie przeciwwirusowe  

Olejek z drzewa herbacianego wykazał w badaniu działanie przeciwwirusowe wobec wirusa mozaiki tytoniu.  

Działanie przeciwzapalne  

Badania na myszach oraz badania in vitro wskazują, że olejek z drzewa herbacianego ma działanie przeciwzapalne. Rozpuszczalne w wodzie składniki opisywanego olejku potrafią zahamować działanie czynnika martwicy nowotworów (TNF-) i interleukiny-.  

Zastosowanie olejku z drzewa herbacianego 

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego od dawna ma zastosowanie w leczeniu przeziębień i bólu gardła. Aborygeni ze wschodniej części Australii inhalowali pokruszone liście drzewa herbacianego w celu zmniejszenia objawów przeziębienia.  

Obecnie ze względu na swoje działanie przeciwdrobnoustrojowe jest powszechnym składnikiem złożonych preparatów przeznaczonych do inhalacji podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Również ze względu na tę właściwość obecny jest w kremach i maściach do stosowania na skórę. Może być również stosowany samodzielnie – miejscowo na zmiany trądzikowe, łupież i zmiany zapalne skóry. Istnieją przesłanki mówiące o tym, że olejek z drzewa herbacianego może znaleźć zastosowanie w leczeniu świerzbu.  

Olejek z drzewa herbacianego stosuje się także w naturalnej pielęgnacji ubrań – dodany do prania nadaje przyjemny zapach oraz działa antyseptycznie. Można go zastosować w celu aromaterapii, wlewając niewielką ilość do kominka lub nawilżacza powietrza. Dodatkowo kilka kropel olejku herbacianego dodanego do kąpieli lub do oliwki do masażu również zadziała aromaterapeutycznie.  

Toksyczność olejku z drzewa herbacianego 

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego stosowany samodzielnie na skórę może wywołać podrażnienie, pieczenie lub swędzenie.  

Ze względu na wysokie stężenie substancji aktywnych nie poleca się nakładania go na duże partie skóry, a jedynie miejscowo! 

Olejek z drzewa herbacianego – przeciwwskazania 

Reakcja alergiczna na jakikolwiek inny olejek eteryczny powinna skłonić nas do ostrożności przy stosowaniu olejku z drzewa herbacianego. 

Dzieci i kobiety w ciąży 

Dzieci poniżej 6. roku życia nie mogą stosować olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Zaleca się zaprzestanie stosowania olejków eterycznych przez kobiety w ciąży ze względu na wysokie stężenie substancji aktywnych, które mogą przenikać przez skórę. 

 Źródła: 

  • Carson CF, Hammer KA, Riley TV. Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clinical Microbiology Reviews. 2006 Jan;19. 
  • Enshaieh S, Jooya A, Siadat AH, Iraji F. The efficacy of 5% topical tea tree oil gel in mild to moderate acne vulgaris: a randomized, double-blind placebo-controlled study. Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2007 Jan-Feb;73(1):22-5. 
  • Thomas J, Carson CF, Peterson GM, et al. Therapeutic Potential of Tea Tree Oil for Scabies. The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene. 2016 Feb. 
  • Wińska K, Mączka W, Łyczko J, et al. Essential Oils as Antimicrobial Agents-Myth or Real Alternative? Molecules (Basel, Switzerland). 2019.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Olej z czarnuszki a laktacja

Olej z czarnuszki słynie z wielu właściwości zdrowotnych. Wykazuje m.in. działanie: przeciwzapalne, przeciwbólowe, antynowotworowe, antywrzodowe, przeciwalergiczne. Stosowany zewnętrznie radzi sobie…

Zobacz więcej

Krem na trądzik i przebarwienia z kwasem azelainowym - jak stosować?

Kwas azelainowy wykazuje działanie keratolityczne (złuszczające), przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Normalizuje nadmierne rogowacenie naskórka oraz zmniejsza produkcję łoju. Rozjaśnia przebarwienia i…

Zobacz więcej

Jak pozbyć się blizn po trądziku na cerze dojrzałej?

Jeśli dotychczasowe działania nie przyniosły skutku, zalecałabym skonsultować się z dermatologiem.  Ślady po bliznach można spróbować zmniejszyć, używając żeli silikonowych.…

Zobacz więcej

Czy lek przeciwwirusowy działa w trakcie infekcji?

Preparat zawierający pranobeks inozyny można zastosować w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych - im szybciej, tym lepiej. Jest to lek…

Zobacz więcej

Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem?

Ibuprofen oraz paracetamol mogą być stosowane razem, również w przeziębieniu. Należy jednak pamiętać,  żeby nie przekraczać maksymalnych dawek dobowych tj. 4…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Olejek z drzewa herbacianego

Produkty, które zawierają olejek z drzewa herbacianego

Czytaj także
06 września 2021 lek. Anna Jędrowiak
03 września 2021 mgr farm. Monika Cichocka
10 sierpnia 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
04 sierpnia 2021 mgr inż. Ewa Gwóźdź
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)