Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
17

Przewodnienie – czym może grozić nadmierne spożywanie wody?

Słuchaj artykułu

Przewodnienie hipotoniczne, czasem nazywane zatruciem wodnym, to zaburzenie gospodarki elektrolitowej spowodowane nadmierną podażą wody lub, dużo częściej, upośledzeniem funkcji nerek i zaburzeniem wydalania płynów. Może ono prowadzić nawet do obrzęku mózgu. 

Przewodnienie – czym może grozić nadmierne spożywanie wody?

W upalne dni utrata wody przez parowanie nasila się, co zwykle kompensujemy zwiększonym przyjmowaniem płynów na skutek odczuwanego pragnienia, by nie doprowadzić do odwodnienia. U osób z zachowaną prawidłową wydolnością nerek zwykle równowaga między przyjmowaniem a wydalaniem płynów jest zachowana i nie dochodzi do przewodnienia. Zdrowe osoby są w stanie wydalić przez nerki do 10 litrów moczu dziennie. Przyjęcie większej ilości wody, szczególnie w krótkim czasie, nawet u zdrowych osób może prowadzić do powikłań.  

Jakie są inne typy przewodnienia? 

Dużo rzadziej do przewodnienia może dojść także na skutek nadmiernej podaży hipertonicznych płynów, najczęściej w  postaci roztworów sodu – znane są przypadki przewodnienia hipertonicznego u rozbitków pijących morską wodę, która zawiera wysokie stężenie sodu. Taka forma nadmiaru wody w ustroju może być też działaniem niepożądanym procedur terapeutycznych, np. przez podawanie wodorowęglanu sodu przy reanimacji bądź karmieniu przez zgłębnik. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

U chorych obciążonych niewydolnością serca, marskością wątroby czy niewydolnością nerek, na podłożu tych chorób może dojść do stanu przewodnienia izotonicznego. Z powodu zatrzymywania w organizmie sodu i wody najczęściej pojawiają się obrzęki. 

Zatrucie wodne – u kogo może się rozwinąć? 

Do sytuacji przewodnienia może dojść np. u maratończyków, którzy po intensywnym wysiłku fizycznym, podczas którego wydalili dużo sodu i wody z potem, łapczywie gaszą pragnienie zbyt dużą ilością płynów bezelektrolitowych (wodą), bądź u osób z zaburzeniami psychicznymi wskutek pierwotnej polidypsji (patologiczne, nadmierne uczucie pragnienia). Warto nadmienić, że polidypsja może być jednym z objawów niezdiagnozowanej cukrzycy typu 1, częściej występującej u dzieci. Do przewodnienia związanego z nadmierną podażą wody może dojść także u niemowląt karmionych nadmiernie rozcieńczoną mieszanką mleczną.

Choroby, w przebiegu których może dojść do przewodnienia hipotonicznego, to: 

  • przewlekła choroba nerek, 
  • ostre uszkodzenie nerek, 
  • zespół nieadekwatnego wydzielania wazopresyny (SIADH), 
  • ostre lub przewlekłe uszkodzenie wątroby, 
  • choroby psychiczne z towarzyszącą polidypsją. 

Jakie są objawy przewodnienia organizmu? 

W przebiegu przewodnienia hipotonicznego dochodzi do spadku stężenia jonów sodu we krwi, czyli hiponatremii. Nadmiar wody prowadzi do rozcieńczenia krwi i powoduje wypływ płynu z przestrzeni międzykomórkowej do wnętrza komórek. Prowadzi to do obrzęków obwodowych i przesięków do jam ciała. Tkanką szczególnie wrażliwą na obecność nadmiaru płynu jest tkanka mózgowa, a najbardziej niebezpiecznym powikłaniem przewodnienia hipotonicznego jest obrzęk mózgu.  

Do objawów związanych z przewodnieniem należą także: 

  • wzrost ciśnienia tętniczego, 
  • wzrost akcji serca, 
  • nagły wzrost masy ciała (związany z nadmiarem płynu), 
  • zaburzenia neurologiczne spowodowane zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym związanym z obrzękiem mózgu. 

W jaki sposób lekarz rozpoznaje i leczy zatrucie wodne? 

Rozpoznanie przewodnienia hipotonicznego stawia się na podstawie objawów przewodnienia (obrzęków, płynu w jamach ciała, obrzęku mózgu), stwierdzonej w badaniach laboratoryjnych hiponatremii oraz zmniejszonej osmolalności surowicy.  

W przypadku osób z prawidłową funkcją nerek wystarczającym leczeniem może okazać się restrykcja przyjmowania płynów. Przewodnienie związane z zaburzonym wydalaniem moczu wymaga leczenia lekami moczopędnymi (diuretykami), a w niektórych chorobach wymagane jest użycie antagonistów receptorów wazopresyny.  

Źródła: 

  • Interna Szczeklika 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019. 
  • Allison Hale, Mary Jo Hovey: Fluid, Electrolyte, and Acid-Base Imbalances: Content Review Plus Practice Questions, 2014. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 23 maja 2023, 06:27
    Tadeusz

    Bardzo szczegółowy opis który idealnie pasuje do mnie .Jak pójdę do lekarza to wiem co mu podpowiedzieć by potwierdził badaniami moją rzekomą dziwną otyłość na którą nie mam rady .Super

    1. 23 maja 2023, 07:37
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę