Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
18

Rokitnik. Jakie ma właściwości?

Słuchaj artykułu

Rokitnik zwyczajny, bo o nim mowa, do zwyczajnych roślin z pewnością nie należy. Jest prawdziwą skarbnicą cennych substancji, mających korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Ponadto zawiera bardzo dużo stabilnej witaminy C, czym wyróżnia się na tle innych jej źródeł. Warto więc przyjrzeć się tej roślinie nieco dokładniej i lepiej poznać jej prozdrowotne właściwości. 

Rokitnik. Jakie ma właściwości?

Czym charakteryzuje się rokitnik? 

Rokitnik zwyczajny (łac. Hippophaë rhamnoides) należy do roślin z rodziny oliwnikowatych. Łacińska nazwa rokitnika wywodzi się od dwóch greckich słów: hippis – koń oraz pháo – błyszczący i nawiązuje do czasów starożytności, kiedy karmione liśćmi rokitnika konie miały piękną, błyszczącą sierść.


Produkty z rokitnikiem
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Rokitnik to krzew lub niewielkie drzewo osiągające zwykle do 5 m wysokości, chociaż można spotkać się także z wyższymi okazami. Owoce rokitnika to zaokrąglone, soczyste, pomarańczowe jagody wielkości ziarnka grochu. Pojawiają się we wrześniu i rosną tak gęsto, że sprawiają wrażenie, jakby wręcz oblepiały łodygi, do czego nawiązuje polska nazwa oblepicha. 

Rokitnik występuje w Europie i Azji. W Polsce naturalnie rośnie na piaszczystych terenach nadmorskich. Ze względu na rozbudowane korzenie wykorzystywany jest też w miejscach wymagających utrwalenia podłoża, takich jak wydmy, pobocza drogowe czy skarpy. Ze względu na ciekawy wygląd znaleźć go można również w parkach, gdzie pełni funkcję dekoracyjną. Sadzony jest także jako krzew owocowy w ogrodach i sadach.   

Jakie właściwości ma rokitnik?

Owoce rokitnika są doskonałym źródłem witaminy C (zawierają jej dużo więcej niż cytryna). Co ważne, wykazuje ona znacznie większą stabilność, a więc nie ulega rozkładowi tak szybko, jak ma to miejsce w przypadku jej innych źródeł roślinnych. Dzięki temu owoce rokitnika nie tracą wiele na wartości nawet w przypadku obróbki termicznej czy dłuższego przechowywania.  Oczywiście to nie koniec listy związków, które w nim występują.

Rokitnik jest źródłem wielu substancji czynnych: 

  • witamin z grupy B, witamin E, D, K oraz prowitaminy A;
  • kwasów organicznych;
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • flawonoidów i fosfolipidów; 
  • garbników;
  • pektyn;
  • makro- i mikroelementów (m.in. potasu, magnezu, wapnia, żelaza, sodu, manganu, miedzi). 

Zastosowanie rokitnika

Chociaż owoce rokitnika są najczęściej wykorzystywane, warto wspomnieć, że surowcem zielarskim są również jego nasiona i liście. Bogactwo prozdrowotnych składników sprawia, że rokitnik jest stosowany wewnętrznie, jak i zewnętrznie.  

Zastosowanie wewnętrzne rokitnika

  • Infekcje bakteryjne i wirusowe objawiające się gorączką; 
  • Stany zapalne różnych narządów; 
  • Długo utrzymujące się biegunki;
  • Wrzody żołądka i dwunastnicy;
  • Drobne krwawienia;
  • Postępujące objawy reumatoidalnego zapalenia stawów.

Zastosowanie zewnętrzne rokitnika 

Z owoców rokitnika pozyskiwany jest wysokiej jakości olej zawierający w swoim składzie między innymi karoten, luteinę, zeaksantynę i kwas oleopalmitynowy. Olej ten wykazuje korzystne działanie w procesie gojenia się ran i regeneracji naskórka. Działa leczniczo na trądzik, stany zapalne skóry i egzemy. Znalazł zastosowanie w leczeniu uszkodzeń skóry i błon śluzowych powstałych np. wskutek urazów mechanicznych, promieni słonecznych, odleżyn czy oparzeń, a także przy zapaleniu pochwy, szyjki macicy i nadżerkach. 

Co więcej, olej z rokitnika pozytywnie wpływa na wygląd skóry. Pobudza procesy regeneracji, zapobiega przedwczesnemu starzeniu, poprawia strukturę i koloryt cery oraz wygładza ją. Te dobroczynne właściwości sprawiają, że producenci chętnie wykorzystują go przy produkcji kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów.  

Przeciwwskazania do stosowania rokitnika

Choć rokitnik to prawdziwa bomba witaminowa i niewątpliwie działa korzystnie na zdrowie, to istnieją przeciwwskazania do jego stosowania.

Nie sięgaj po rokitnik, jeśli cierpisz na:

  • nadwrażliwość na tę roślinę lub którykolwiek z zawartych w niej składników,
  • kamicę nerkową,  
  • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, 
  • zapalenie trzustki lub wątroby.  

Ze względu na brak badań rokitnik nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Data aktualizacji: 11.11.2022

Przeczytaj również:
Piwonia lekarska – właściwości i zastosowanie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. Kiełtyka-Dadasiewicz A., Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, WAWSSP, Lublin 2016. 
  2. Malinowska P., Olas B., Rokitnik – roślina wartościowa dla zdrowia, Kosmos, 2016, s. 285-292. 
  3. Senderski M., Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie, Wydawnictwo Mateusz Senderski, Podkowa Leśna 2017. 
  4. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, IWZZ, Warszawa 1987.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę