Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
3

Soczewki kontaktowe – czy każdy może je nosić? Jak o nie dbać?

Słuchaj artykułu

Uprawiasz sport? Tańczysz zawodowo? A może nie lubisz nosić okularów, mimo posiadania wady wzroku? W powyższych przypadkach świetnie sprawdzą się soczewki kontaktowe. Jakie są rodzaje soczewek i jak o nie dbać? Jak założyć soczewki kontaktowe pierwszy raz?

Soczewki kontaktowe – czy każdy może je nosić? Jak o nie dbać?

Soczewki kontaktowe – rodzaje

Soczewki kontaktowe często błędnie nazywa się szkłami kontaktowymi. Są to przezroczyste membrany umieszczane na rogówce oka. Najczęściej wykonuje się je z polimeru silikonowo-hydrożelowego, który po kontakcie z wodą staje się miękki i elastyczny. Soczewki tego rodzaju to soczewki miękkie. Mają one lepszą zdolność przepuszczania tlenu niż soczewki twarde (starszy rodzaj soczewek). Stopień uwodnienia soczewek miękkich waha się w zakresie od ok. 35 do 70%. Im lepszy stopień uwodnienia, tym później dotyka nas uczucie suchości oka czy świadomość posiadania ciała obcego w oku. 

Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na kilka kryteriów. Podstawowy podział klasyfikuje soczewki jako twarde i miękkie. Kolejny zaś obejmuje rodzaj wad, w których są stosowane soczewki kontaktowe: 

  • soczewki sferyczne – służą do korekcji wad wzroku (krótko– bądź dalekowzroczności),
  • soczewki toryczne – służą do korekcji wad sferycznych i cylindrycznych (astygmatyzm).

Komfort widzenia
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Istnieją również soczewki kontaktowe kolorowe – używane do zmiany koloru tęczówki. Obok koloru mogą także posiadać właściwości odpowiadające soczewkom sferycznym czy torycznym.

Ze względu na czas noszenia soczewek można podzielić je na:

  • jednodniowe – po jednokrotnym użyciu (np. dniu noszenia) należy je wyrzucić,
  • dwutygodniowe,
  • miesięczne,
  • kwartalne,
  • roczne,
  • do noszenia ciągłego (24 h na dobę).

Dobór soczewek kontaktowych

Dobór odpowiednich soczewek kontaktowych powinien odbyć się po wizycie u specjalisty (lekarza okulisty bądź optometrysty). Najpierw powinniśmy poddać się badaniu wzroku, by określić jaki typ wady posiadamy. Następnie, jeśli lekarz bądź specjalista wyrazi zgodę na noszenie soczewek, musi zbadać krzywiznę oka, jego zdolność refrakcji, ostrość wzroku. Po dokładnych oględzinach przedniego odcinka oka, kanałów łzowych i przeprowadzonym wywiadzie pod kątem infekcji w obrębie oczu i rogówki zostaną dobrane odpowiednie soczewki. Okulista bądź optometrysta poinstruuje nas, jak je prawidłowo zakładać. 

Pojemnik na soczewki kontaktowe

Jak założyć soczewki kontaktowe pierwszy raz?

Przed założeniem soczewek należy dokładnie umyć ręce. Następnie otworzyć pojemniczek, w którym są przechowywane. Na opuszkę palca wskazującego, środkowego bądź serdecznego nakładamy soczewkę. Przy pomocy palców drugiej dłoni odchylamy górną powiekę, by zahamować odruch mrugania, a następnie delikatnie umieszczamy soczewkę na oku. Skierowanie wzroku ku górze może ułatwić cały proces. Po nałożeniu soczewki warto popatrzeć kilka razy w górę i w dół, w prawo i lewo, w celu lepszego dopasowania się soczewki. Opisana wyżej technika jest przykładową. Z biegiem czasu każdy z nas opracuje indywidualną, najwygodniejszą technikę, za pomocą której sprawnie założy soczewki kontaktowe. 

Po założeniu soczewek nie powinno odczuwać się uczucia dyskomfortu, „drapania” ani pieczenia. Prawidłowo założone soczewki nie powinny przykleić się do gałki ocznej ani wypaść z oka. Jeśli wszystko odbyło się zgodnie z procedurą, będziemy widzieć wyraźnie wszystkie kształty. 

Soczewki kontaktowe – jak o nie dbać?

Soczewki kontaktowe należy pielęgnować w odpowiedni sposób. Wszystkie rodzaje soczewek poza jednodniowymi należy przechowywać w specjalnym pojemniczku wypełnionym płynem do soczewek (pielęgnacyjnym). W jego skład, oprócz wody, wchodzą substancje bakteriobójcze, nawilżające, rozpuszczające osady tłuszczowe i białkowe, środki stabilizujące (bufory) oraz konserwanty. Dzięki wyżej wymienionym składnikom płyny do soczewek pełnią funkcję nawilżającą, oczyszczającą oraz odkażającą

Drugim ważnym krokiem jest czyszczenie soczewek. Często do tego celu wykorzystuje się płyn do soczewek. Dzięki obecnym w jego składzie surfaktantom możemy łatwo pozbyć się nagromadzonego na soczewkach osadu białkowego bądź tłuszczowego. Dzięki temu nie dojdzie do infekcji oka, a nasze soczewki będą poprawnie spełniały swoje funkcje. Aby prawidłowo oczyścić soczewkę, należy najpierw dokładnie umyć dłonie. Następnie tworząc z jednej dłoni zagłębienie, wlać do niego płyn do soczewek i umieścić tam soczewkę. Dowolną opuszką palca delikatnie masować soczewkę kolistymi ruchami przez około 10-20 sekund. Tak oczyszczoną soczewkę należy opłukać płynem, a następnie umieścić w pojemniku (powinna być całkowicie zanurzona w płynie pielęgnacyjnym). Takie postępowanie pozwoli na mechaniczne usunięcie osadów z białek i tłuszczów. 

Nie należy zapominać o czyszczeniu pojemniczka, w którym są przechowywane soczewki. Przynajmniej raz w tygodniu czyścimy go mechanicznie i pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia. Przy każdorazowym zdjęciu soczewek należy najpierw napełnić pojemniczek świeżą porcją płynu do soczewek. Celem powyższych działań jest zapobieganie infekcjom oka i pozostawienie soczewek w idealnym stanie, tak by odpowiednio spełniały swoje funkcje.

Jeśli cenisz sobie wygodę i nienaganną jakość widzenia przez cały dzień, bez zamartwiania się o zsuwające się czy zaparowane okulary, to soczewki kontaktowe są świetnym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, by przed pierwszym zakupem skonsultować się z okulistą bądź optometrystą, który pomoże Ci dopasować odpowiednie soczewki.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę