17
19 stycznia 2021

Stulejka u dorosłych – czy jest powodem do niepokoju?

Stulejka to stan, w którym nie można odprowadzić napletka i odsłonić żołędzi prącia. U chłopców do 5 lat jest uważana za stan normalny, ale gdy występuje u osób dorosłych, uznaje się ją za patologię. Wynika z wytworzenia się włóknistego pierścienia na szczycie napletka, uniemożliwiającego jego odprowadzenie. 

Przyczyny stulejki u dorosłych 

Stulejka u dorosłych jest najczęściej spowodowana stanem zapalnym lub niedostateczną higieną. Kiedy pod napletkiem gromadzi się mazista wydzielina, czyli mastka, i nie jest ona regularnie usuwana podczas kąpieli, może twardnieć i powodować podrażnienie, obrzęk, a w rezultacie stan zapalny napletka. Aktywne zapalenie poprzez obrzęk powoduje sztywność napletka, następnie tworzą się zwłóknienia i zwęża się otwór napletka. Przewlekłe lub nawracające stany zapalne poprzez napięcie (czy to przez odciąganie napletka „na siłę”, czy erekcje) mogą zaostrzać włóknienia i prowadzić do stulejki, a nawet zgorzeli.

Do innych przyczyn stanów zapalnych napletka zaliczamy infekcje przenoszone drogą płciową: 

 • wirusowe, np. opryszczka narządów płciowych,  
 • bakteryjne, np. wrzód weneryczny czy kiła,  
 • grzybicze.   

Stan zapalny mogą również powodować choroby skóry, np.

 • liszaj twardzinowy napletka, zwany inaczej marskością żołędzi (najczęstsza choroba zapalna prącia),
 • liszaj płaski,
 • kontaktowe zapalenie skóry,
 • łuszczycę,
 • raka prącia. 

Stulejka u dorosłych – objawy 

Objawem stanu zapalnego prącia może być swędzenie, wrażliwość lub ból. U niektórych ciasnota napletka może nie powodować żadnych objawów, a problemy zaczynają pojawiać się dopiero podczas erekcji i próby podjęcia stosunku seksualnego.  

Przy zmniejszeniu otworu napletka w niewielkim stopniu istnieje ryzyko wystąpienia załupka przy stosunku. Załupek to niemożność sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia. Przy ciasnym zwężeniu napletka utrudniona jest ejakulacja, a jeśli otwór napletka jest mniejszy niż średnica cewki moczowej, występują problemy z oddawaniem moczu

Stulejka u dorosłych – leczenie 

Leczenie zależy od przyczyny. Jeśli stulejka jest spowodowana infekcją, stosuje się leki. Dobiera się je w zależności od drobnoustroju wywołującego stulejkę. Są to zwykle antybiotyki albo leki przeciwgrzybicze. Jeśli stulejka nie jest spowodowana infekcją, a zwężenie napletka jest niewielkie, stosujemy maść sterydową, która zmiękcza skórę napletka i łatwiej go odprowadzić. 

Przy bólu czy pękaniu skóry podczas stosunku można używać prezerwatyw i lubrykantu.  

Jeśli występuje ostre lub przewlekłe zapalenie żołędzi lub żołędzi i napletka, która powoduje bolesne zwężenie napletka, niezbędny może być zabieg operacyjny usuwający zrosty. Alternatywnym zabiegiem w leczeniu stulejki jest obrzezanie, czyli chirurgiczne usuwanie całości lub części napletka. Powikłaniem takiego zabiegu może być krwawienie i infekcja, dlatego jest on stosowany w ostateczności, mimo że czasem jest to najlepsza lub jedyna opcja leczenia. 

Stulejka u dorosłych może dotyczyć nawet 13% mężczyzn. Spowodowana jest najczęściej przewlekłym stanem zapalnym lub złą higieną. Dodatkowo samo zwężenie otworu napletka utrudnia higienę i predysponuje do infekcji. Zapalenia prącia i stulejki często współistnieją z rakiem prącia oraz są jego czynnikiem ryzyka. Z tego powodu należy zawsze zwracać uwagę na zmiany na prąciu, a w razie gdy coś nas zaniepokoi, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Warto również być świadomym, że naciąganie napletka „na siłę” może powodować przyszłe zrosty.  

Źródła: 

 • Buttaravoli, P., & Leffler, S. M. (2012). Phimosis and Paraphimosis. Minor Emergencies, 310-313. doi:10.1016/b978-0-323-07909-9.00081-7. 
 • Jee Y. Ro, Mukul K. Divatia, Kyu-Rae Kim, Mahul B. Amin, Alberto G. Ayala, 15- Penis and Scrotum, Urologic Surgical Pathology (Fourth Edition), Elsevier, 2020. 
 • McCrea, E. D. (2013). Injuries of the Penis. Phimosis and Paraphimosis. Preputial Calculi. Diseases of the Urethre and Penis, 232-245. 
 • Noszczyk W., Chirurgia. Tom 1-2, wyd. 1, PZWL, 2005. 
 • https://www.nhs.uk/conditions/phimosis/. 
 • https://www.baus.org.uk/patients/conditions/13/tight_foreskin_phimosis/. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy opryszczkę można wyleczyć?

Niestety wirus opryszczki pozostaje w organizmie przez całe życie. Objawy nawracają i są przerywane okresem latencji, czyli utajenia. Wirus HSV…

Zobacz więcej

Jak można się zarazić chorobą weneryczną?

Choroby weneryczne są to choroby przenoszone droga płciową. Część z nich jest przenoszona tylko przez kontakty seksualne dopochwowe, oralne lub…

Zobacz więcej

Opryszczka wargowa w ciąży - jak ją leczyć?

Opryszczka w ciąży może być groźna wtedy, gdy do pierwszego zarażenia doszło w czasie ciąży lub gdy mamy do czynienia…

Zobacz więcej

Łagodzenie objawów opryszczki wargowej

Objawy opryszczki wargowej można złagodzić jedynie za pomocą odpowiednich środków farmaceutycznych w postaci tabletek oraz kremów stosowanych miejscowo, zawierających: acyklowir,…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
 1. Tomasz pisze:

  61lat już żyje że stulejkę i nic się nie dzieje, teraz na starość nie będę się poddawał zabiegowi. Tyle lat przeżyłem to i te jesień życia też przeżyje bez zabiegu. Lekarze to tylko zaraz pod nuż.

Czytaj także
25 czerwca 2021 mgr farm. Łukasz Smoła
26 kwietnia 2021 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
30 marca 2021 mgr farm. Magdalena Stalmirska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)