3
20 listopada 2020

USG tarczycy – kiedy należy je wykonać?

USG tarczycy to najważniejsze z badań stosowanych w diagnostyce obrazowej tego narządu. Pozwala ono na uwidocznienie struktury miąższu oraz ewentualnych jej nieprawidłowości, ich lokalizacji, echogeniczności czy rozmiaru.

Tarczyca

Produkty na zaburzenia tarczycy

USG tarczycy – jak przebiega badanie?

Badanie USG tarczycy wykonuje się przy pomocy aparatu ultrasonograficznego z głowicą liniową. Zasada działania ultrasonografii opiera się na rozchodzeniu się fal ultradźwiękowych w różnych ośrodkach oraz na ich odbiciu na granicy ośrodków. Głowica służy jako emiter fal ultradźwiękowych oraz ich odbiornik. Na ekranie aparatu uwidaczniany jest przekrój badanego narządu.

W czasie badania pacjent kładzie się na plecach i odsłania szyję. Wykonujący badanie lekarz nakłada na głowicę żel do ultrasonografii, a następnie przesuwając przylegającą do ciała głowicę, zmieniając kąt jej przyłożenia oraz stopień nacisku, obrazuje tarczycę oraz struktury zlokalizowane w jej sąsiedztwie. Badanie jest niebolesne, nieinwazyjne i nie wymaga specjalnego przygotowania.

USG tarczycy – wskazania

USG tarczycy jest badaniem wykonywanym w przypadku rozmaitych patologii tarczycy lub ich podejrzenia. Oto niektóre sytuacje, w których lekarz może zdecydować o jego przeprowadzeniu:

 •   podejrzenie wola guzkowego,
 •   badanie kontrolne w przypadku wcześniej rozpoznanego wola guzkowego,
 •   wykryte w badaniu palpacyjnym powiększenie tarczycy lub guzek zlokalizowany w jej obrębie,
 •   stwierdzenie lub podejrzenie powiększenia węzłów chłonnych bez wywiadu stanu zapalnego okolicy głowy i szyi,
 •   przypadkowe wykrycie zmian zlokalizowanych w tarczycy podczas badania szyi wykonywanego z innych wskazań,
 •   podejrzenie procesu rozrostowego w obrębie narządu,
 •   u osób obciążonych genetycznymi zespołami predysponującymi do wystąpienia nowotworów tarczycy,
 •   u pacjentów po przebytym leczeniu radioterapią na okolicę szyi.

Jakie informacje lekarz uzyskuje poprzez USG tarczycy?

USG tarczycy pozwala na określenie:

 • podstawowych cech narządu – zmierzenie jego wielkości, określenie położenia oraz kształtu, a także struktury miąższu. Zbyt duże wymiary określa się jako wole tarczycy, któremu klinicznie może, lecz nie musi towarzyszyć nadmierna jej aktywność. Zaburzenia struktury, przejawiające się w badaniu zmianą echogeniczności, mogą nasuwać podejrzenie autoimmunologicznych chorób tarczycy.
 • cech zmian ogniskowych tarczycy – ich lokalizację, wielkość, kształt oraz echogeniczność. Ta ostatnia pozwala na zróżnicowanie torbieli i zmian zbudowanych z tkanki, czyli litych. Ponadto badanie umożliwia określenie stopnia odgraniczenia zmiany od otaczającego ją miąższu, obecności w jej obrębie zwapnień lub niejednolitej struktury, a przy pomocy specjalistycznych technik również jej ukrwienia (badanie dopplerowskie) lub stopnia elastyczności (elastografia). Cechy te pozwalają na wysunięcie podejrzenia ryzyka charakteru złośliwego zmiany ogniskowej, a co za tym idzie – wdrożenia dalszych procedur diagnostycznych. Wynik badania USG tarczycy nie stanowi podstawy do postawienia rozpoznania nowotworu.
 • morfologii, położenia i ewentualnych patologii w obrębie węzłów chłonnych sąsiadujących z narządem.
 • optymalnego miejsca nakłucia w czasie wykonywania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej i pobierania materiału do badań cytologicznych, przeprowadzanych zarówno w diagnostyce nienowotworowych schorzeń tarczycy, jak i jej nowotworów złośliwych.

USG tarczycy to badanie bardzo istotne w diagnostyce schorzeń tego narządu. Pozwala na obrazowanie licznych patologii i podejmowanie decyzji o dalszym postępowaniu, prowadzącym do postawienia ostatecznych rozpoznań i wdrożenia leczenia.

Przeczytaj również:
Operacja tarczycy – kiedy jest konieczna?
Nowotwory tarczycy – przyczyny, objawy, leczenie
Niedoczynność tarczycy – badania diagnostyczne, objawy
Zaburzenia pracy i choroby tarczycy
Choroba Hashimoto – przyczyny, objawy, badania

Źródła:

 • B. Jarząb, E. Płaczkiewicz-Jankowska „Choroby tarczycy. Badania obrazowe. Ultrasonografia.” w Interna Szczeklika 2019, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
 • M. Gietka- Czarnel „Badanie ultradźwiękowe w diagnostyce chorób tarczycy” w Wielka Interna- Endokrynologia, wyd. Medical Tribune Polska, Warszawa.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jod w chorobie Hashimoto

Nie powinno się przyjmować preparatów zawierających jod w występującej chorobie Hashimoto bez kontaktu z endokrynologiem. W niektórych przypadkach może to…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Tarczyca

Produkty na zaburzenia tarczycy

Czytaj także
22 października 2021 mgr farm. Katarzyna Szkaradek
11 października 2021 mgr Ewa Cieślik
11 października 2021 mgr Ewa Cieślik
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)