Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
3

Zwolnienie lekarskie – co warto o nim wiedzieć?

Słuchaj artykułu

Zwolnienie lekarskie, czyli popularne „L4”, już od 2016 roku lekarze mogą wystawiać elektronicznie jako e-ZLA. Taki sposób jest szybszy i wygodniejszy niż wypisywanie papierowego odpowiednika. Można je wystawić mobilnie, na przykład podczas wizyty domowej. By je uzyskać, nie trzeba nawet wychodzić z domu, ponieważ lekarz może je wystawić podczas popularnej teraz teleporady. Dodatkowo nie musimy zanosić zwolnienia do pracodawcy – jest ono wysyłane automatycznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Zwolnienie lekarskie – co warto o nim wiedzieć?

Zwolnienie lekarskie – co to jest?

Zwolnienie lekarskie jest dokumentem, który określa niezdolność pracownika do pracy przez określony czas. Dokument jest wystawiany przez lekarza z odpowiednimi uprawnieniami i jest regulowany prawnie przez Ustawę z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. 1999 Nr 60 poz. 636).

Lekarz podczas wystawiania zwolnienia ma dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców i członków jego rodziny poprzez numer PESEL. W zwolnieniu lekarz wybiera kod i numer statystyczny choroby. Pracodawca nie ma wglądu w jej dokładną przyczynę.

Jak sprawdzić zwolnienie lekarskie?

Otrzymane zwolnienie lekarskie możesz sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Zalogujesz się tam za pomocą profilu zaufanego.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jakie wynagrodzenie otrzymam, przebywając na zwolnieniu? 

Wysokość zasiłku zależy od jego przyczyny:  

  • 100% wynagrodzenia – otrzymamy w przypadku ciąży, wypadku w pracy, a także przy poddaniu się badaniom lekarskim na dawcę komórek, narządów lub tkanek oraz przy urodzeniu dziecka; 
  • 80% wynagrodzenia – otrzymamy z powodu choroby, z tytułu opieki nad członkiem rodziny, nad którym sprawujemy opiekę (najczęściej jest to dziecko) oraz w przypadku zasiłku macierzyńskiego dla ojca dziecka (lub innego członka rodziny), kiedy matka zmarła lub porzuciła dziecko; 
  • 70% wynagrodzenia – z powodu pobytu w szpitalu; 
  • 60% wynagrodzenia – po upływie okresu, który gwarantował urlop macierzyński w pełnym wymiarze.  

Czy pracodawca może mnie zwolnić, jeśli jestem na zwolnieniu? 

Według kodeksu pracy pracodawca nie może zwolnić osoby przebywającej na urlopie czy zwolnieniu.

Są jednak pewne wyjątki:

  • jeśli pracownik choruje dłużej niż 3 miesiące, a jest zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • gdy nieobecność pracownika trwa dłużej od okresu pobierania,
  • jeśli pracownik jest zatrudniony od minimum 6 miesięcy.

W takich przypadkach pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia. 

Komu przysługuje zwolnienie na dziecko? 

Popularne zwolnienie na dziecko, czyli zasiłek opiekuńczy, przysługuje osobie ubezpieczonej w ściśle określonych przypadkach: 

  1. dziecko do ukończenia 8. roku życia – nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola, choroba niani, poród/choroba/pobyt w szpitalu małżonka stale opiekującego się tym dzieckiem; nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym;
  2. dziecko do ukończenia 14. roku życia – nie dłużej niż 60 dni w roku kalendarzowym;
  3. dziecko do ukończenia 18. roku życia – chore dziecko legitymujące się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności; 
  4. inny chory członek rodziny (jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie opieki) – nie dłużej niż 14 dni w roku kalendarzowym. 

Zasiłku tego nie otrzymamy, jeśli w naszym gospodarstwie domowym jest inny człowiek rodziny mogący zapewnić opiekę choremu, z wykluczeniem dzieci do 2 lat. 

L4 w ciąży – ile płatne?

Zajście w ciążę nie jest równoznaczne z otrzymaniem zwolnienia lekarskiego. Jeśli jednak ciężarna źle się czuje, może zgłosić się do lekarza po zwolnienie. Dokument może wystawić lekarz każdej specjalizacji zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Najdłuższe możliwe zwolnienie trwa aż 270 dni (9 miesięcy) i kończy się wraz z dniem poprzedzającym poród. Od daty porodu świeża mama przechodzi na urlop macierzyński.

Zwolnienie lekarskie podczas ciąży jest 100% płatne. Zasiłek choroby wylicza się na podstawie średniego wynagrodzenia z ostatnich 12 przepracowanych miesięcy (zaczynając od miesiąca przed pójściem na zwolnienie). W jego skład wchodzą również premie, nagrody czy wynagrodzenie za nadgodziny. Jeśli ciężarna pracowała wcześniej z przerwami, pod uwagę bierze się tylko pełne przepracowane miesiące.

Zwolnienia lekarskie aktualnie są wystawiane wyłącznie elektronicznie. Jest to ułatwienie zarówno dla lekarzy, jak i dla pacjentów. E-ZLA można otrzymać zdalnie podczas teleporady i nie trzeba dostarczać go pracodawcy (jeśli jest się pracownikiem) ani ZUS (jeśli prowadzi się własną działalność gospodarczą). Należy jednak pamietać, że aby otrzymać zwolnienie lekarskie, trzeba być ubezpieczonym. Dodatkowo w większości przypadków przebywając na zwolnieniu, nie otrzymamy równowartości naszej pensji, a kwotę odpowiednio mniejszą.


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19990600636/U/D19990636Lj.pdf, 
  • https://www.zus.pl/ezla, 
  • http://www.oil.org.pl/jsp/bip/drukuj.jsp?classId=/oil/oil67/gazeta/numery/n2006/n200602/n20060207, 
  • www.pacjent.gov.pl. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę