Askorbinian sodu, czyli popularna witamina C

Askorbinian sodu to nieco mniej znana nazwa witaminy C. O właściwościach zdrowotnych witaminy nie trzeba nikogo przekonywać, chociaż większość osób sięga po nią jedynie w przypadku przeziębienia.

Witamina C: właściwości

O właściwościach witaminy C można pisać wiele. Askorbinian sodu wpływa na układ krwionośny człowieka. Witamina C powinna być zażywana regularnie przez osoby, które cierpią na nadciśnienie. Zbawienny wpływ może mieć także w przypadku osób zmagających się z anemią.

Askorbinian sodu: kolejne właściwości

To jednak nie koniec właściwości witaminy C. Ma duży wkład w prawidłowej produkcji kolagenu, który zapewnia nie tylko prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, ale również kości, dziąseł, skóry i zębów. W dodatku udowodniono również, że askorbinian sodu wpływa pozytywnie na układ nerwowy, funkcje psychologiczne, układ odpornościowy jak i również zwiększa przyswajanie żelaza i chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Przy regularnej suplementacji może nieco skrócić okres choroby, jednak nie powoduje jej wyleczenia; pod tym względem najlepiej sprawdza się u sportowców, którzy systematycznie przyjmują duże dawki askorbinianu sodu. Nie zmienia to jednak faktu, że witaminę C warto włączyć do swojej codziennej diety w postaci suplementu ze względu na jej liczne właściwości, trudność w przedawkowaniu i niewystarczającą ilość witaminy w produktach spożywczych (zazwyczaj nasza dieta nie umożliwia pełnego pokrycia zapotrzebowania na askorbinian sodu). Suplement produkowany jest zazwyczaj w formie kapsułek (u nas pastylki), a producenci zalecają przyjmowanie jednej kapsułki dziennie.