Elektrolity dla dzieci

Elektrolity dla dzieci to często wybierane przez rodziców rozwiązanie problemu odwodnienia związanego ze stanami gorączkowymi, wymiotami, biegunką lub też intensywnym narażeniem na wysokie temperatury. W ofercie Apteki Gemini znajduje się wiele produktów przeznaczonych do doustnego uzupełniania elektrolitów w wygodnej formie.

Elektrolity dla dzieci są najczęściej oferowane pod postacią wygodnych w zastosowaniu saszetek do sporządzania roztworu lub też tabletek musujących.

24 96
Dicoflor Elektrolity, 12 saszetek KRÓTKA DATA - miniaturka zdjęcia produktu
18,94
Data ważności produktu: 2020-10-31
24 96

Kiedy należy stosować elektrolity dla dzieci?

Produkty tego rodzaju są zarówno preparatami o specjalnym przeznaczeniu dietetycznym, jak i środkami służącymi do uzupełniania diety w składniki aktywne preparatu – czyli suplementami diety.

Elektrolity pełnią bardzo ważne funkcje w utrzymaniu właściwej pracy:

 • układu krążenia,
 • ośrodkowego układu nerwowego,
 • układu kostno-stawowego,
 • mięśni,
 • układu wewnątrzwydzielniczego.

Powszechnie mówi się, że bez wody nie da się żyć. To prawda, jednak sama woda nie wystarczy. To, co wpływa na sposób, w jaki zachowuje się nasza woda w organizmie, zależy od elektrolitów. Większość nawodnienia organizmu stanowi tzw. płyn pozakomórkowy, który znajduje się m.in. w świetle przewodu pokarmowego, naczyniach krwionośnych, tkankach, mięśniach, skórze i tkance tłuszczowej.

Płyny w naszym organizmie mają określoną osmolalność, co oznacza, że utrzymują właściwe ciśnienie osmotyczne, które odpowiada za to, czy osocze krąży w naczyniach, czy też ucieka na zewnątrz, prowadząc do biegunek, obrzęków i przesięków różnego rodzaju.

Na osmolalność naszego osocza wpływają następujące elektrolity:

 • potas,
 • wapń,
 • fosfor,
 • magnez.

Rodzajów odwodnienia jest bardzo wiele – może być hipertoniczne, hipotoniczne lub izotoniczne. Wszystko zależy, czy utracie wody towarzyszy utrata elektrolitów, czy też nie. Nawiązując do biegunek i wymiotów, należy zwrócić uwagę na fakt, że nasz organizm potrzebuje bezwzględnie płynów o optymalnej osmolalności, aby mogły się wchłonąć przez przewód pokarmowy. Woda destylowana lub też mocno osolony i osłodzony napój doprowadzi do ucieczki wody do światła przewodu pokarmowego i nasilenia stopnia odwodnienia.

Jak stosować elektrolity dla dzieci?

Zasady stosowania poszczególnych preparatów opisane są na opakowaniach produktów do doustnego uzupełniania elektrolitów. Ilość użytych saszetek/tabletek zależy od:

 1. wieku,
 2. wagi,
 3. stopnia odwodnienia,
 4. zdolności do przyjmowania płynów doustnie – co jest niemożliwe np. przy nasilonej nadmiernie biegunce.

Należy pamiętać, że nawadnianie jest procesem długofalowym. Wstępna faza intensywnego nawadniania powinna być następnie podtrzymywana poprzez dalsze nawadnianie zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Elektrolity dla dzieci przeważnie w swoim składzie zawierają:

 • chlorek sodu,
 • glukozę,
 • cytrynian potasu,
 • wapń,
 • magnez,
 • witaminę C,
 • inne witaminy.

Niektóre preparaty dodatkowo są wzbogacone o żywe kultury bakterii probiotycznych – np. Lactobacillus rhamnosus.

W nawadnianiu dzieci należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać zalecanej porcji dobowej elektrolitów.

Ile płynu potrzebuje dziecko?

Z reguły elektrolity dla dzieci w opisie zastosowania definiują ilość płynów, w jakich trzeba rozpuszczać saszetki, aby zapewnić właściwe nawodnienie i optymalną osmolalność roztworu (około 230 mOsm/l).

Zapotrzebowanie dobowe na płyny zależy od wagi ciała. Dla dzieci do 10 kilogramów wynosi 100ml/kg. Dla dzieci od 10 do 20 kg – 1000ml + 50ml/ml na kilogram masy ciała. Dla dzieci powyżej 20 kg – 1500ml + 20ml na każdy kolejny kilogram masy ciała. Jest to prosta reguła, która pozwoli kontrolować nawodnienie.

Uzupełnianie strat w trakcie biegunki z reguły polega na pojeniu, nawet małymi łyczkami, aby w ciągu czterech godzin otrzymało 20ml/kg masy ciała. Te proste zalecenia powinny znacząco ułatwić nawadnianie.

Przy biegunce i wymiotach warto zastosować elektrolity dla dzieci, które są w stanie uzupełnić szybko niedobory elektrolitowe, płynowe i zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej.