Poradnik
Otinum

Otinum

Otinum

Stany zapalne uszu – objawy i leczenie

Ostre zapalenie ucha środkowego niesie ze sobą wiele przykrych dolegliwości. Ból ucha, głowy, uczucie rozpierania, szumy uszne, pogorszenie słuchu, czasami także gorączka, spadek nastroju i brak apetytu. Miewa zarówno podłoże bakteryjne (ropne), jak i wirusowe (nieropne). Na zapalenie ucha mogą mieć wpływ także takie czynniki jak niedrożność trąbki słuchowej i obecność wydzieliny, co często jest wywołane stanem zapalnym, ale też reakcją alergiczną. Najczęściej chorują na nie dzieci w wieku niemowlęcym i przedszkolnym, niekiedy ta przypadłość dotyka także dorosłych. W wielu przypadkach zapalenie ucha środkowego wiąże się z infekcją górnych dróg oddechowych. Jest to schorzenie, które trzeba bezwzględnie leczyć, ponieważ może wiązać się z takimi powikłaniami jak perforacja błony bębenkowej, zapalenie kości skroniowej, ucha wewnętrznego czy uszkodzenie kosteczek słuchowych.

Znalezione produkty : 0
Pozycjonowanie produktów
Zasady pozycjonowania produktów

Wyniki wyszukiwania prezentowane są w oparciu o wiele kryteriów, z których każde ma inną wagę. Najistotniejsze to: kategoria produktu, producent, marka oraz nazwa produktu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w szczegółach.

Sortowanie
1 - 0 z 0 produktów

Rozpoznanie zapalenia ucha środkowego

Oprócz ww. objawów często potrzebna jest wizyta u lekarza laryngologa, który potwierdzi lub wykluczy wystąpienie schorzenia. Badanie ortoskopowe może ujawnić zmiany zapalne w uchu, obecność wydzieliny oraz wyciek w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Łatwo rozpoznawalny objaw zapalenia ucha to uwypuklenie błony na zewnątrz oraz jej zaczerwienienie.

Zapobieganie zapaleniu ucha

Nie zawsze da się zapobiec zapaleniu ucha, ale w każdym przypadku można minimalizować ryzyko zachorowania. Przede wszystkim należy unikać zadymionych pomieszczeń, ponieważ dym papierosowy może uszkadzać rzęski w układzie oddechowym. To z kolei prowadzi do ich dysfunkcji, czyli niesprawnego oczyszczania, a co za tym idzie o infekcję nietrudno. Jak wiadomo, w większości przypadków zapalenie ucha środkowego wywołane jest przez wirusy, dlatego tak ważna jest codzienna higiena, a przede wszystkim częste mycie rąk.

Otinum – krople do uszu

Na początku leczenia nie podaje się antybiotyków, a jedynie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Antybiotyk włącza się do leczenia wówczas, gdy pojawi się nadkażenie bakteryjne i wtedy, gdy objawy nie ustępują.

Jednym ze znanych preparatów działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie przy zapaleniu ucha środkowego, przewodu wewnętrznego i błony bębenkowej, jest Otinum. Są to krople do ucha, zawierające niesteroidowy lek przeciwzapalny. Działające w nim składniki aktywne powodują zmiękczenie zalegającej w uchu woskowiny, dzięki czemu można ją łatwiej usunąć. Otinum hamuje też działanie substancji aktywujących receptory bólowe, co sprawia, że chory odczuwa znaczną ulgę. Można stosować go także przed płukaniem zewnętrznego przewodu słuchowego, aby zmiękczyć zalegającą w nim woskowinę. Otinum nie działa ogólnoustrojowo, ale jedyne miejscowo.

Krople do ucha Otinum nie powinny być stosowane przez matki karmiące i kobiety w ciąży. Jeśli lekarz będzie przepisywał ten lek, wtedy konieczne jest powiadomienie go o przyjmowaniu innych leków. Krople do uszu Otinum nie mogą być używane także przez osoby z perforacją błony bębenkowej lub uczulone na którykolwiek jego składnik.

Dołącz do nas
Facebook logoInstagram logo
Pobierz aplikację Recepta Gemini
Rezerwuj wygodnie w aplikacji, odbieraj w pobliskich aptekach!
Google Play logo
Gemini
Regulaminy
Pomocne linki