Apap 500 mg, 24 tabletki powlekane

Apap 500 mg, 24 tabletki powlekane

Kategorie

Apap 500 mg, 24 tabletki powlekane

Cena
10,09 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze
Możliwe formy dostawy:
  • Przesyłka kurierska (DPD, DHL lub Poltraf)
  • Odbiór osobisty (DHL POP Żabka, DPD Pickup, Punkt Odbioru Gemini lub Cool Point)

Opis produktu

Apap to produkt leczniczy w postaci tabletek powlekanych, odpowiedni dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12. lat. Substancją czynną leku Apap jest paracetamol (Paracetamolum), który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Opakowanie leku zawiera 50 sztuk podłużnych tabletek powlekanych w kolorze białym, o zawartości 500 mg paracetamolu każda.

Apap – lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy

Lek Apap stosuje się w przypadkach bólu o różnej etiologii, np. głowy (w tym napięciowe bóle głowy), menstruacyjnego, zębów, mięśni, kostno-stawowego czy gardła. Wskazaniem do stosowania leku są również nerwobóle oraz gorączka, która występuje m.in. podczas przeziębienia i grypy.

Wskazania

Lek Apap 500 mg stosuje się u osób od 12. roku życia w:

  • bólach różnego pochodzenia: bólach gardła, głowy, mięśni i zębów,
  • bólach kostno-stawowych i menstruacyjnych,
  • nerwobólach,
  • gorączce (np. w przebiegu przeziębienia i grypy).

Skład

1 tabletka zawiera:

  • substancję czynną: paracetamol 500 mg
  • substancje pomocnicze: wosk Carnabula, hypromeloza, makragol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.

Działanie

Działanie leku Apap

Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

Apap, lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli: 1-2 tabletki 3-4 razy na dobę (maksymalnie 8 tabletek w ciągu doby).
  • Dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka 3-4 razy na dobę.

Należy przestrzegać co najmniej 4-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami. Zaleca się przyjmowanie leku na czczo, gdyż pozwala to na uzyskanie szybszego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.

Przeciwwskazania

  • Wcześniej stwierdzone uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
  • Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.
  • Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej.
  • Nie należy podawać leku Apap dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Przechowywanie

Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Działania niepożądane

Lek Apap (24 tabletki), podobnie jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

  • Jeśli wystąpią poniższe objawy, należy zaprzestać leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Są to występujące bardzo rzadko stany zagrażające życiu:
    • obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, trudności w oddychaniu),
    • wstrząs anafilaktyczny (zawroty głowy, zaburzenia świadomości, przyspieszenie czynności serca, spadek ciśnienia krwi),
    • ciężkie reakcje skórne.

 

Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1000, ale więcej niż 1 na 10 000 pacjentów):

  • reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, rumień, wysypka,
  • nudności, wymioty, zaburzenia trawienia.

 

Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 na 10000 pacjentów):

  • trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi),
  • agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów -rodzaj białych krwinek, do całkowitego ich braku włącznie),
  • skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • ostre uszkodzenie wątroby występująca najczęściej w wyniku przedawkowania,
  • plamica barwnikowa.

Interakcje

  • Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
  • Leku Apap nie należy stosować równocześnie z:
    • innymi lekami zawierającymi paracetamol,
    • inhibitorami MAO (także w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania),
    • zydowudyną.
  • Przed przyjęciem leku Apap należy zasięgnąć opinii lekarza w przypadku jednoczesnego stosowania:
    • doustnych leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny),
    • ryfampicyny i izoniazydu,
    • leków przeciwpadaczkowych,
    • barbituranów,
    • diflunisalu,
    • sulfinpirazonu
    • innych leków indukujących enzymy mikrosomowe wątroby.
  • Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

 

Stosowanie leku Apap z jedzeniem, piciem i alkoholem

  • W czasie stosowania leku nie wolno pić alkoholu, ponieważ picie go podnosi ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Ze względu na ryzyko przedawkowania należy upewnić się, że nie przyjmuje się równocześnie innych leków zawierających paracetamol.
  • W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku pacjent powinien natychmiast udać się do lekarza, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby (nawet jeżeli ma żadnych objawów).
  • Osoby z niewydolnością wątroby lub nerek oraz osoby z astmą oskrzelową przed rozpoczęciem stosowania leku Apap powinny omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
  • Stosowanie leku przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz niedożywione stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby.

 

Dzieci i młodzież

  • Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

 

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

  • Należy poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku, będąc w ciąży lub karmiąc piersią, przypuszczając bycie w ciąży lub planując mieć dziecko.
  • Jeśli jest to konieczne, lek Apap można podawać kobietom w ciąży. Należy wtedy stosować możliwie najmniejszą dawkę skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie jak najkrótszy czas.
  • Należy skonsultować się z lekarzem jeżeli ból nie ustaje, gorączka się nie obniża, lub jeżeli konieczne jest zwiększenie częstości przyjmowania leku.

 

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

  • Przyjmowanie leku nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

  • Apteka Gemini

    www.aptekagemini.pl

    Dodaj do ekranu głównego