Kategorie

Desmoxan 1,5 mg, 100 kapsułek twardych

Cena
52,99 zł

Produkt niedostępny

Wskazania

Desmoxan to lek zalecany w leczeniu uzależnienia nikotynowego.

Skład

1 kapsułka zawiera 1,5mg cytyzyny oraz substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu. Skład kapsułki twardej: dwutlenek tytanu (E 171), indygotyna (E 132), żelatyna.

Działanie

Zawarta w składzie substancja czynna - cytozyna wykazuje działanie podobne do nikotyny. Sukcesywnie wypiera nikotynę z organizmu zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na ten uzależniający związek aż do momentu całkowitego zaprzestania używania produktów nikotynowych. Nie powoduje objawów odstawienia zwanych potocznie głodem nikotynowym.

Dawkowanie

Przez 3 pierwsze dni stosować po 1 kapsułce co 2 godziny (6 kapsułek na dobę). Jednocześnie należy stopniowo zmniejszać liczbę wypalanych papierosów. Jeśli leczenie nie dało efektów i nadal odczuwasz potrzebę palenia tytoniu, należy przerwać przyjmowanie leku Desmoxan. Leczenie można rozpocząć ponownie po 2-3 miesiącach. Jeśli leczenie jest skuteczne i nie odczuwasz potrzeby palenia tytoniu, należy postępować zgodnie z poniższym schematem:od 4 do 12 dnia - 1 kapsułka co 2,5 godziny (maksymalnie 5 kapsułek na dobę); od 13 do 16 dnia - 1 kapsułka co 3 godziny (maksymalnie 4 kapsułki na dobę);od 17 do 20 dnia -1 kapsułka co 5 godzin (maksymalnie 3 kapsułki na dobę);od 21 do 25 dnia - 1 lub 2 kapsułki na dobę. Osoba paląca tytoń powinna całkowicie zrezygnować z palenia najpóźniej 5 dnia po rozpoczęciu leczenia. Osoba, która zrezygnowała z palenia, w żadnym wypadku nie może pozwolić sobie na zapalenie nawet jednego papierosa. Od tego zależy trwałość uzyskanego efektu leczenia.

Przeciwwskazania

Nie zaleca się stosowania leku w przypadku osób uczulonych na substancję czynną leku - cytozynę, a także z zaburzeniami rytmu serca, po zawale serca lub udarze mózgu, z zaburzeniami drożności tętnic, w przypadku nadciśnienia tętniczego.  Stosowanie leku jest przeciwwskazane również w przypadku osób cierpiących na choroby układu pokarmowego takie, jak choroba żołądka, dwunastnicy i refluks. Kapsułek Desmoxan nie powinny zażywać też kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci, i młodzież poniżej 18-go, i osoby powyżej 65-go roku życia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Decyzja o stosowaniu leku powinna być podyktowana poważną deklaracją o zaprzestaniu palenia tytoniu. W wyjątkowej sytuacji całkowita rezygnacja z palenia powinna nastąpić najpóźniej 5 dnia od rozpoczęcia leczenia. W przeciwnym razie, palenie tytoniu przy jednoczesnym zażywaniu leku może spowodować wzrost niepożądanych reakcji i nasilenie działania nikotyny, a tym samym jeszcze większe trudności w zaprzestaniu palenia wyrobów tytoniowych.

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

Postać
Kluczowy składnik
Rejestracja
lek

Desmoxan

Uzależnienie od nikotyny – jak sobie z nim radzić?

Choć nałóg palenia tytoniu wiąże się z wysoką szkodliwością, rokrocznie po papierosy sięgają kolejne osoby. Ogólna liczba uzależnionych zmniejsza się, ale statystyki mimo wszystko pozostają nieubłagane. Spośród sposobów na rzucenie palenia i uporania się z nałogiem tytoniowym na stałe, wymienia się preparaty, takie jak Desmoxan.

Nałóg tytoniowy – co uzależnia?

Za uzależnienie odpowiedzialna jest nikotyna, choć do nałogu tytoniowego przyczynia się także sam rytuał, który zwykle wiąże się ze spotkaniem ze znajomymi, odbywaniem przerwy w pracy, podczas której można czymś zająć ręce. Rzucenie nałogu jest trudne ze względu na pojawiający się głód nikotynowy. Poza uzależnieniem od samej nikotyny problemem stają się liczne substancje toksyczne zawarte w papierosach. Sprzyjają one występowaniu rozmaitych schorzeń, ale i odpowiadają za pogarszającą się urodę czy też przyspieszenie procesów starzenia.

Cytozyna zamiast nikotyny

Jak działają preparaty typu Desmoxan? W składzie znajduje się alkaloid – cytozyna, który pozwala uporać się nałogiem tytoniowym. Jego działanie jest podobne do tego, jakie wywołuje nikotyna, co oznacza, że organizm nie zmaga się z odczuwaniem głodu nikotynowego i nie trafiają do niego szkodliwe substancje smoliste obecne w papierosach.

Cytozyna jest substancją pochodzenia naturalnego, pozyskiwaną z nasion złotokapu zwyczajnego. Wykazuje działanie na układ nerwowy. Prowadzi do wzmożonego wytwarzania adrenaliny przez rdzeń nadnerczy, jak i podwyższenia ciśnienia krwi. Maksymalne jej stężenie w organizmie osiągane jest po upływie godziny od momentu zażycia preparatu z jej zawartością.

Cytozyna, tak naprawdę walcząc z nikotyną o te same receptory, prowadzi do stopniowego usuwania jej z organizmu. Stosowanie zatem takich preparatów, jak na przykład Desmoxan, pozwala uchronić się przed głodem nikotynowym i jego objawami, które występują u osób odstawiających papierosy. Cytozyna ostatecznie jest wydalana z organizmu wraz z moczem.

Wedle założenia wystarczy 25 dni stosowania preparatu z zawartością cytozyny, by odzwyczaić się od nikotyny, móc odstawić papierosy bez zmagania się z uciążliwymi objawami, charakterystycznymi dla głodu nikotynowego. Dla uzyskania pożądanych efektów zaleca się przyjmowanie w sumie 6 tabletek preparatu dziennie, po 1 tabletce co dwie godziny, przez trzy pierwsze dni. W tym czasie można palić, ale należy stopniowo zmniejszać liczbę wypalanych papierosów, by móc kontynuować terapię. Jeśli po trzech dniach wciąż odczuwana jest potrzeba sięgnięcia po tradycyjnego papierosa, taką kurację należy przerwać i wrócić do niej po upływie 2-3 miesięcy.

Jeśli jednak udało się po 3 dniach całkowicie odstawić papierosy, preparat typu Desmoxan należy dawkować przez kolejne dni, zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Z czasem występuje coraz mniejsze zapotrzebowanie organizmu na nikotynę, dzięki czemu aż do ostatniego dnia zalecanej kuracji, czyli 25. dnia od momentu jej rozpoczęcia, zmniejsza się liczba przyjmowanych tabletek.