Kategorie

Nicorette Spray 1 mg/ dawkę, aerozol do stosowania w jamie ustnej, 150 dawek

Cena
38,39 zł
Produkt niedostępny

Wskazania

Leczenie uzależnienia od wyrobów tytoniowych u osób dorosłych oraz łagodzenie tak zwanych objawów ”odstawiennych”, w tym między innymi uciążliwego głodu nikotynowego.

Składniki

1 dawka leku zawiera: substancję czynną: nikotynę 1mg oraz substancje pomocnicze: glikol propylenowy, etanol bezwodny, trometanol, poloksamer 407, glicerol, sodu wodorowęglan, lewomentol, aromat miętowy, aromat chłodzący, sukraloza, acesulfam potasowy, kwas solny (10%), woda oczyszczona.

Działanie

Nicorette Spray łagodzi objawy odstawienne występujące po zaprzestaniu palenia, w tym głód nikotynowy. 

Dawkowanie

W momencie pojawiania się głodu nikotynowego zaleca się użycie 1 bądź 2 dawek aerozolu. By uzyskać optymalne efekty, po rozpyleniu preparatu przez kilka sekund nie należy przełykać.

Przeciwwskazania

Uczulenie na którykolwiek ze składników leku, przebyty zawał serca lub udar mózgu, niestabilna dławica piersiowa, choroby serca, wysokie ciśnienie tętnicze, choroby wątroby, choroby nerek, cukrzyca, nadczynność tarczycy, guz nadnercza, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, zapalenie przełyku, ciąża, laktacja. Leku Nicorette Spray nie powinny stosować osoby niepalące.

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

Postać
Kluczowy składnik

Nicorette spray

Głód nikotynowy – jak sobie z nim radzić?

Nikotyna oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. W mózgu znajdują się receptory nikotynowe, które po sięgnięciu po papierosa i jego zapaleniu, uaktywniają się, stymulują właśnie ten układ. Odczuwane jest pobudzenie, wzrasta również ciśnienie krwi. Każdy kolejny papieros, tak naprawdę przyczynia się do potrzeby dostarczania organizmowi większych dawek nikotyny.

Pojawia się uzależnienie, z którym niełatwo sobie poradzić. Pomocą mogą być leki, takie jak Nicorette spray, które mają na celu doprowadzić do całkowitego zaprzestania palenia papierosów. Działanie tego typu produktów polega również na łagodzeniu objawów głodu nikotynowego, który może być odczuwany po odstawieniu papierosów.

Jak powstaje głód nikotynowy?

Organizm z czasem potrzebuje coraz większych dawek nikotyny. Związane jest to z potrzebą pobudzania i możliwości skoncentrowania się na takim samym poziomie, jaki występuje u osób niepalących. Uzależniony organizm domaga się wręcz nikotyny, w coraz wyższym stopniu, dlatego tak trudno wyjść z nałogu. W mózgu pojawia się coraz więcej receptorów, a te wymagają ciągłego drażnienia.

Gdy osoba paląca próbuje rzucić palenie, zmniejszają się dawki dostarczanej nikotyny. Tym samym odczuwany jest głód nikotynowy, który nie polega tylko na chęci zapalenia kolejnego papierosa. Może występować rozdrażnienie i lęk. Palacz zmaga się ze spadkiem nastroju, znużeniem i pogorszoną koncentracją.

Charakterystycznym objawem głodu nikotynowego jest zwiększona chęć na jedzenie. Wiąże się to z faktem, że głód nikotynowy i głód pokarmowy, są ze sobą silnie powiązane. Tak duży wachlarz objawów, z którymi trudno walczyć, sprawia, że palacze niestety szybko powracają do nałogu. Najgorsze są bowiem dwa pierwsze tygodnie podczas rzucania palenia, kiedy to z organizmu usuwana jest nikotyna. Objawy dają się wtedy najbardziej we znaki. Szczególnie w tym okresie sprzymierzeńcem osoby palącej może okazać się lek wspomagający rzucanie palenia, taki jak Nicorette spray.

Nałogowcy, którzy poradzą sobie z przetrwaniem pierwszych dwóch tygodni, pozbywają się tak naprawdę jednego z dwóch rodzajów uzależnień – fizycznego. Pozostaje jeszcze uzależnienie psychiczne, szczególnie trudne do zwalczenia, jeśli sięganie po papierosa było sposobem na stres, dotrzymanie towarzystwa czy też wiązało się z robieniem sobie przerwy w pracy.

Nicorette spray – pomoc w rzucaniu palenia

Preparat typu Nicorette spray, w swoim składzie zawiera nikotynę. Przydaje się na etapie rzucania palenia, głównie ze względu na możliwość niwelowania głodu nikotynowego. Zawartość tej substancji, która zostaje rozpylona na okolice języka i dziąseł, dzięki formie aerozolu, wiąże się z jej dostarczeniem do organizmu. Chęć zapalenia przemija i łatwiej wytrwać w swoim postanowieniu.

Połączenie tej formy wspomagania w rzucaniu palenia, wraz z polecanym programem wsparcia behawioralnego, ostatecznie mogą doprowadzić do całkowitego zerwania z nałogiem. Nicorette spray nie zawiera w swoim składzie substancji smolistych i toksyn, które występują w papierosach. Dzięki temu pomaga w walce z uzależnieniem, dostarczając jedynie niewielkiej dawki nikotyny, co owocuje efektem wyeliminowania lub znacznego ograniczenia odczuwanych objawów głodu nikotynowego.