Kategorie

Flavamed 30 mg, 20 tabletek

Cena
12,89 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze

Opis produktu

Flavamed to wyrób leczniczy należący do grupy leków przeciwkaszlowych i przeciwprzeziębieniowych stosowanych w leczeniu mokrego kaszlu, w czasie którego dochodzi do odkrztuszania flegmy. Lek działa rozrzedzająco i przeznaczony jest do stosowania w chorobach dolnych dróg oddechowych - ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli. Flavamed rozrzedza gęstą wydzielinę oraz ułatwia jej wykrztuszanie. Standardowa kuracja trwa 4-5 dni.

Substancją czynną leku jest ambroksol pochodzący z indyjskiego krzewu Adhatoda vasica. Jego działanie zauważalne jest już po około 30 minutach od przyjęcia dawki.

Inne wersje tego produktu

Wskazania

Leczenie mukolityczne w ostrych i przewlekłych schorzeniach oskrzeli i płuc, przebiegających z zaburzeniami wytwarzania i transportu śluzu.

Skład

1 tabletka zawiera:

 • substancję czynną: chlorowodorek ambroksolu 30 mg,
 • substancje pomocnicze: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, celulozę (proszek), kroskarmelozę sodową, powidon K 30, magnezu stearynian.

Działanie

Rozrzedzanie śluzu w celu ułatwienia odkrztuszania.

Dawkowanie

 • Dzieci w wieku 6 do 12 lat: ½ tabletki 2 do 3 razy na dobę (co odpowiada 15 mg ambroksolu chlorowodorku 2 – 3 razy na dobę). Maksymalna dawka dobowa to 1½ tabletki (co odpowiada 45 mg ambroksolu chlorowodorku).
 • Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: w czasie pierwszych 2 – 3 dni, 1 tabletka 3 razy na dobę (co odpowiada 30 mg ambroksolu chlorowodorku 3 razy na dobę); następnie 1 tabletka dwa razy na dobę (co odpowiada 30 mg ambroksolu chlorowodorku dwa razy na dobę). Maksymalna dawka dobowa to 3 tabletki (co odpowiada 90 mg ambroksolu chlorowodorku).
 • Do stosowania doustnego. Lek Flavamed najlepiej połykać w całości po posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu (np. wody, herbaty lub soku owocowego).

 

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. 3 Powyższe informacje mają zastosowanie, jeżeli lekarz nie zalecił innego stosowania leku Flavamed. Należy postępować zgodnie z instrukcją stosowania leku, gdyż w przeciwnym razie lek Flavamed nie będzie działał prawidłowo. U dorosłych dawkę dobową można zwiększyć do 2 tabletek dwa razy na dobę. Bez konsultacji z lekarzem, leku Flavamed nie należy przyjmować dłużej niż 4 – 5 dni. Jeśli po 4 – 5 dniach dolegliwości nie zmniejszają się lub nawet ulegają nasileniu, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. W przypadku wrażenia, że działanie leku Flavamed jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W przypadku pominięcia dawki leku lub zastosowania za małej dawki leku, należy przyjąć następną przepisaną dawkę leku o zwykłej porze. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą; dzieci w wieku poniżej 6. lat. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, zaburzeniami czynności nerek i/lub ciężką niewydolnością wątroby, astmą oskrzelową (preparat nasila kaszel i powoduje nadmierne odkrztuszanie), z zaburzoną motoryką oskrzelową (możliwość wystąpienia zastoju śluzu), w okresie karmienia piersią.

Przechowywanie

Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze i tekturowym pudełku po skrócie EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25ºC. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

 

Często (mogą występować u nie więcej niż 1 na 10 osób):

 • nudności.

 

Niezbyt często (mogą występować u nie więcej niż 1 na 100 osób):

 • bóle żołądka, wymioty, biegunka, ból brzucha i niestrawność.

 

Rzadko (mogą występować u nie więcej niż 1 na 1000 osób):

 • reakcje nadwrażliwości,
 • wysypka, pokrzywka.

 

Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

 • reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (szybko postępujący obrzęk skóry, tkanki podskórnej, błony śluzowej lub tkanki podśluzówkowej) i świąd,
 • ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół StevensaJohnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).

Interakcje

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Flavamed należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, w szczególności, jeśli u pacjenta w przeszłości wystąpiły bardzo ciężkie skórne reakcje nadwrażliwości (zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella).
 • Podczas stosowania ambroksolu zgłaszano przypadki ciężkich reakcji skórnych. Jeżeli na skórze pojawi się wysypka (w tym zmiany na błonach śluzowych, np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, narządów płciowych), należy zaprzestać stosowania leku Flavamed i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
 • W przypadku zaburzenia czynności nerek lub ciężkiej choroby wątroby należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Flavamed. W ciężkich zaburzeniach czynności nerek może dojść do kumulacji produktów rozkładu substancji czynnej leku Flavamed.
 • Jeżeli pacjent przechodzi ciężką chorobę oskrzeli, która przebiega ze zwiększonym wytwarzaniem śluzu, lek Flavamed należy stosować wyłącznie pod nadzorem lekarza.
 • Jeżeli pacjent przechodził chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza, ponieważ leki mukolityczne mogą uszkadzać błonę śluzową żołądka.

 

Dzieci

Flavamed można stosować wyłącznie u dzieci w wieku powyżej 6 lat.

 

Lek Flavamed a inne leki

Nie odnotowano klinicznie istotnych niekorzystnych interakcji z innymi lekami.

 

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. W czasie ciąży i karmienia piersią lek Flavamed można stosować wyłącznie w przypadku wyraźnego zalecenia tego leku przez lekarza. Stosowanie leku Flavamed nie jest zalecane szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Zaobserwowano, że substancja czynna zawarta w leku Flavamed przenika do mleka matki. Lek Flavamed nie jest zalecany w okresie karmienia piersią. Badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu w odniesieniu do płodności.

 

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Brak dowodów na wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

 

Flavamed zawiera laktozę (cukier występujący w mleku)

Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Podmiot odpowiedzialny

Berlin-Chemie AG

Glienicker Weg 125

12489 Berlin, Niemcy

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

Postać
Kluczowy składnik
Sposób aplikacji
Problem
Rejestracja
lek