Kategorie

Bratek

Sortuj według

Bratek

Fiołek trójbarwny (łac. Viola Tricolor Herba) znany powszechniej jako bratek należy do rodziny roślin fiołkowatych. Rośnie dziko przede wszystkim w Europie i Azji. W Polsce można go spotkać w przydomowych ogródkach, na działkach, łąkach i przydrożach. Aby skorzystać z jego dobroczynnych właściwości, zbiera się go od maja do września, a następnie poddaje suszeniu. Wyciąg z fiołka trójbarwnego zaleca się przede wszystkim osobom z problemami skórnymi, w tym trądzikiem.

Bratek występuje jako składnik herbatek ziołowych oraz suplementów diety.

AvetPharma Bratek Plus, 50 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu

AvetPharma Bratek Plus, 50 tabletek

11,29 zł
Dary Natury Zdrowa Cera, 60 kapsułek - miniaturka zdjęcia produktu

Dary Natury Zdrowa Cera, 60 kapsułek

31,99 zł
Herbapol Ziele fiołka trójbarwnego, 50 g - miniaturka zdjęcia produktu

Herbapol Ziele fiołka trójbarwnego, 50 g

4,19 zł
Zioła w tabletkach Bratek, 30 tabletek - miniaturka zdjęcia produktu

Zioła w tabletkach Bratek, 30 tabletek

8,09 zł
Zioła w tabletkach Bratek, 90 tabletek powlekanych - miniaturka zdjęcia produktu

Zioła w tabletkach Bratek, 90 tabletek powlekanych

18,29 zł
Herbatka fix, Bratek, 20 saszetek - miniaturka zdjęcia produktu

Herbatka fix, Bratek, 20 saszetek

6,69 zł

Właściwości lecznicze bratka

Ziele fiołka trójbarwnego można stosować w celu łagodzenia problemów dermatologicznych, w tym głównie ze zmianami trądzikowymi. W jego wyciągu znajdują się m.in. bioflawonoidy (w tym rutozyd), salicylany, saponiny, sole mineralne, garbniki i polifenole. Ze względu na tak bogaty skład, wyciąg z bratka znalazł szerokie zastosowanie.

  • Układ oddechowy

Duża zawartość saponin w wyciągu z bratka wpływa na zwiększenie wydzielania śluzu, co umożliwia odkrztuszanie. Zapewnia to większy komfort dróg oddechowych, w tym swobodniejszy oddech.

Jak spożywać wyciąg z bratka?

Wyciąg z ziela bratka występuje zarówno w tabletach, jak i w formie ziołowych herbatek do zaparzania. Gotowy susz z tej rośliny można spożywać od 1 do 2 razy dziennie, w zależności od informacji umieszczonych na opakowaniu. Napar uzyskuje się poprzez zalanie 1-2 saszetek wody wrzątkiem i parzeniem pod przykryciem około 10 minut. Należy pić, gdy jest świeżo przygotowany.
Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki.

Skutki uboczne spożywania bratka

Wewnętrzne przyjmowanie jest bezpieczne, pod warunkiem przestrzegania dziennej dawki. Spożywanie zbyt dużej ilości może skutkować nudnościami i wymiotami. Rutyna, obecna w wyciągu z fiołka trójbarwnego, może przyczynić się do agregacji płytek krwi. Dlatego też nie zaleca się przyjmowania przez osoby cierpiące na wielopłytkowość lub zakrzepicę.

Przeciwwskazaniami do spożycia jest uczulenie na salicylany oraz jakikolwiek składnik wyciągu z ziela bratka. Nie zaleca się przyjmowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity (łac. acne vulgaris) jest powszechną chorobą dermatologiczną występującą nie tylko w wieku nastoletnim. Objawami schorzenia jest występowanie otwartych i zamkniętych zaskórników, podskórnych grudek, krostek, pseudocyst i ropnych torbieli. Najczęstszą lokalizacją jest twarz, plecy i obszar ramion. Istnieje wiele przyczyn pojawiania się trądziku na skórze. Zablokowanie aparatu włosowo-łojowego i zwiększona produkcja łoju może być wynikiem kolonizacji bakterii, dynamicznych zmian hormonów płciowych, niewłaściwej diety lub czynników genetycznych.

Naturalne sposoby na łagodzenie objawów trądziku

Zaawansowany trądzik wymaga leczenia farmakologicznego, w tym terapii hormonalnej. Niemniej jednak warto sięgać po domowe metody (najczęściej ziołolecznictwo), które będą dużym wsparciem metod konwencjonalnych. Najlepsze na zmiany skórne zioła podawane w postaci herbatek ziołowych to bratek.

Filtry

Producent
Cena
-
Działanie
Postać
Sposób aplikacji
Kluczowy składnik
Wiek
Rejestracja