Kategorie

Jodyna

Jodyna

W branży medycznej jest sporo produktów, które wspierają zdrowie naskórka – jodyna jest jednym z nich. Działanie tego roztworu opiera się na odpowiednich proporcjach składników, które go tworzą. Warto się z nimi zapoznać, aby móc skorzystać z właściwości jodyny zawsze wtedy, gdy będzie to zasadne.

Znalezione produkty: 2
Sortowanie:
Sortuj według
Jodyna 3%, roztwór na skórę, 10 g - miniaturka zdjęcia produktu

Jodyna 3%, roztwór na skórę, 10 g

3,79 zł
Jodyna 3%, płyn, 10 g - miniaturka zdjęcia produktu

Jodyna 3%, płyn, 10 g

3,39 zł

Jodyna – składniki

Na rynku można znaleźć jodynę w formie roztworu o różnej pojemności i stosunku zawartości poszczególnych składników. Jednak przyjęło się, iż mowa o tym produkcie medycznym jest wtedy, gdy jodyna jest utworzona z następujących substancji:

  • jod,
  • jodu potasek,
  • etanol,
  • woda.

Dzięki utworzeniu roztworu z tymi składnikami w odpowiednich proporcjach jodyna na rany może być cennym produktem w domowej apteczce, przydatnym przy wielu różnych zdarzeniach związanych z uszkodzeniem, czy otarciem skóry.

Jodyna – zastosowanie i działanie

O jodynie warto przede wszystkim wiedzieć to, iż wyróżnia się właściwościami odkażającymi, stąd może być sporym wsparciem w razie różnego rodzaju otarć naskórka i tym podobnych skaleczeń powierzchniowych. Poza działaniem odkażającym – produkt ten posiada również właściwości antyseptyczne. Z pomocą jodyny można odkazić uszkodzenia skóry – będzie właściwym wyborem zwłaszcza w przypadku tych drobnych i niewielkich. Można też ją zastosować przy okazji zadrapań na skórze. Jodyna okazuje się też być pomocna w przypadku odkażania skóry nieuszkodzonej – tę jej właściwość wykorzystują medycy przed zabiegami.

Jodyna na rany – stosowanie

Przede wszystkim ważne do zapamiętania jest to, iż jodyna na rany w roztworze jest produktem przeznaczonym wyłącznie do miejscowego zastosowania na skórę i chodzi o zastosowanie zewnętrzne. Aby skorzystać z jej właściwości, należy przetrzeć skórę w konkretnym obszarze za pomocą wacika, który uprzednio został nasączony tym preparatem.

Ważne do podkreślania jest również to, iż tego roztworu nie wolno stosować na otwarte rany. Jeśli chodzi o częstotliwość przecierania skóry roztworem – jeśli lekarz nie zaleci inaczej, bądź o ile informacyjna ulotka dołączona do wyrobu medycznego nie podaje innych zaleceń – powinno się to robić nie częściej niż kilka razy dziennie.

Jodyna – bezpieczeństwo stosowania

Aby jodyna na rany była stosowana prawidłowo i przyniosła pożądane rezultaty, należy przede wszystkim pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości do sposobu jej użytkowania – nie powinno się podejmować samodzielnej decyzji, ale zasadne będzie skierowanie zapytania w stronę lekarza bądź farmaceuty.

Zawsze należy też dbać o prawidłowe przechowywanie produktu, aby jego właściwości pozostały niezmienione. Tutaj również najlepiej odnieść się do informacji dołączonych do ulotki, ale bez względu na to warto zapamiętać, iż jodyna zawsze powinna być przechowywana poza zasięgiem dzieci. Roztwór należy również chronić przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego, a pomoże w tym trzymanie jodyny w szczelnie zamkniętym opakowaniu. To pozwoli nie tylko na trzymanie produktu z dala od czynników, które mogą mu zaszkodzić, ale też dadzą większą szansę na to, iż jodyna w roztworze nie wpadnie w ręce dzieci, co mogłoby zakończyć się jej niebezpiecznym zastosowaniem.

Jodyna a jod

Podstawą działania jodyny jest jod – pierwiastek dobrze znany i uwzględniany w działaniach medycznych od lat. Choć jego liczne właściwości odnoszą się nie tylko do radzenia sobie z problemami skórnymi – jeśli ma to być jodyna na rany, te cechy są najbardziej istotne i jod jako jeden z elementów roztworu na takie działanie pozwala. W bardziej ogólnym pojęciu świadczenia zdrowotne wskazują również na to, że jod może przyczynić się do zachowania zdrowych włosów, paznokci i skóry, co również jest warte zapamiętania.

Filtry

Producent
Cena
-
Działanie
Postać
Kluczowy składnik
Wiek
Typ produktu
  • Apteka Gemini

    www.aptekagemini.pl

    Dodaj do ekranu głównego