Zamówienie wysyłamy w 4-5 dni roboczych
Kategorie

Pyrantelum Polpharma 250 mg, 3 tabletki

Cena
11,99 zł
Produkt dostępny
Zamówienie wysyłamy w 4-5 dni roboczych

Opis produktu

Pyrantelum Polpharma jest lekiem przeciwpasożytniczym, przeznaczonym dla dzieci w wieku od 6 lat i dorosłych w leczeniu zakażenia jelitowego owsikami - robakami obłymi typu nicieni barwy białej. Lek ten działa na mięśnie pasożytów jelitowych. Unieruchomione pasożyty zostają usunięte z jelita wskutek ruchów perystaltycznych jelit. Pyrantel nie podrażnia jelit ani nie wywołuje przemieszczania się robaków. Działa na formy dojrzałe i pasożyty we wczesnym stadium rozwoju, natomiast nie działa na larwy w trakcie ich migracji w tkankach. Substancją czynną leku jest pyrantel.

Wskazania

Owsica. Warunkiem zastosowania leku jest stwierdzenie występowania owsików w kale i (lub) okolicy odbytu. 

Skład

Substancją czynną leku jest pyrantel. 1 tabletka zawiera 250mg pyrantelu w postaci embonianu pyrantelu. Pozostałe składniki leku to: skrobia ziemniaczana, powidon, krzemionka koloidalna bezwodna, etyloceluloza, magnezu stearynian, aromat pomarańczowy.

Działanie

Przeciwpasożytnicze.

Dawkowanie

W zależności od masy ciała pacjenta: 17-28kg 1 tabletka, 29-39kg 1,5 tabletki, 40-50kg 2 tabletki, 51-62kg 2,5 tabletki, 63-75kg 3 tabletki, dorośli o masie ciała powyżej 75kg 4 tabletki. Dawkę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki. Lek stosuje się doustnie w czasie lub po posiłku popijając wodą. Przed połknięciem tabletkę należy bardzo dokładnie rozgryźć lub rozkruszyć. Lek stosuje się doustnie w czasie posiłku popijając wodą. Dawkę należy powtórzyć po dwóch lub trzech tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki. Po upływie 14 dni od zakończenia leczenia należy wykonać kontrolne badania parazytologiczne. 

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, podczas przyjmowania piperazyny, w trakcie leczenia miastenii. Nie stosować u dzieci poniżej 6. roku życia. Nie zaleca się stosowania kobietom w ciąży i karmiącym piersią (jeśli leczenie jest konieczne, należy skontaktować się z lekarzem). Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby powinni przed przyjęciem leku skontaktować się z lekarzem.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Po zastosowaniu leku działania niepożądane nie występują często i przemijają po przerwaniu leczenia. Działania niepożądane występujące rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów): nudności, wymioty, bóle i skurcze żołądka, biegunki, brak łaknienia, bóle głowy, zawroty głowy, senność, bezsenność, wysypka, osłabienie, przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz (enzymów określających czynność wątroby). Działania niepożądane występujące z nieznaną częstością (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): parcie na stolec, omamy z dezorientacją, parestezje (uczucie drętwienia, mrowienia w kończynach), gorączka, zaburzenia słuchu.

Interakcje

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Lek może zwiększać stężenie teofiliny (stosowana w leczeniu astmy oskrzelowej) w osoczu. Leku nie należy stosować jednocześnie z piperazyną, gdyż działanie obu leków może ulec osłabieniu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Pyrantelum Polpharma należy omówić to z lekarzem jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby; jeśli pacjent jest niedożywiony lub ma niedokrwistość (anemię). Jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą pacjenta aktualnie lub są związane z sytuacjami występującymi w przeszłości, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie zaleca się stosowania leku Pyrantelum Polpharma w okresie ciąży. Jeśli leczenie jest konieczne,
należy skontaktować się z lekarzem.

Podmiot odpowiedzialny

Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA SA
ul. Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.