Kategorie

Apap 500 mg, 50 tabletek powlekanych

Cena
15,69 zł

Produkt niedostępny

Opis produktu

APAP to produkt leczniczy dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. 1 tabletka zawiera 500mg paracetamolu (Paracetamolum), który jest substancją czynną leku. Apap stosuje się w przypadku bólu o różnej etiologii jak np. głowy (w tym napięciowe bóle głowy), menstruacyjnego, zębów, mięśni, kostno-stawowego czy gardła. Wskazaniem do stosowania leku są również nerwobóle oraz gorączka, które występują np. podczas przeziębienia i grypy. Opakowanie leku Apap zawiera 50 sztuk podłużnych tabletek powlekanych w kolorze białym.

Wskazania

Bóle różnego pochodzenia:

  • głowy,
  • mięśni,
  • zębów,
  • nerwobóle,
  • bóle menstruacyjne,
  • gorączka, np. w przebiegu przeziębienia lub grypy.

Skład

1 tabletka zawiera:

  • substancję czynną: paracetamol 500mg
  • substancje pomocnicze: wosk Carnabula, hypromeloza, makragol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.

Działanie

Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

  • Zazwyczaj stosowana dawka leku to:
  • Dorośli: 1-2 tabletki 3-4 razy na dobę (maksymalnie 8 tabletek w ciągu doby).
  • Dzieci w wieku powyżej 12 lat: 1 tabletka 3-4 razy na dobę.
  • Należy przestrzegać co najmniej 4-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.
  • Nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
  • Zaleca się przyjmowanie leku na czczo, gdyż pozwala to na uzyskanie szybszego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.

Przeciwwskazania

  • Wcześniej stwierdzone uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
  • Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.
  • Wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej.
  • Nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat.

Przechowywanie

Lek przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Działania niepożądane

  • Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane - należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
  • Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
  • Jeśli wystąpią poniższe objawy nie należy przyjmować leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Są to stany zagrażające życiu.

Występują bardzo rzadko:

  • obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, warg, języka, gardła, trudności w oddychaniu),
  • wstrząs anafilaktyczny (zawroty głowy, zaburzenia świadomości, przyspieszenie czynności serca, spadek ciśnienia krwi),
  • ciężkie reakcje skórne.

Pozostałe działania niepożądane występujące rzadko (u 1 do 10 na 10 000 pacjentów stosujących lek):

  • reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, rumień, wysypka,
  • nudności, wymioty, zaburzenia trawienia.

Występujące bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów stosujących lek): 

  • trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi), 
  • agranulocytoza (zmniejszenie liczby granulocytów,
  • rodzaj białych krwinek, do całkowitego ich braku włącznie) ,
  • skurcz oskrzeli u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne,
  • ostre uszkodzenie wątroby występująca najczęściej w wyniku przedawkowania,
  • plamica barwnikowa.

Interakcje

  • Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
  • Leku nie należy stosować równocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol, inhibitorami MAO, oraz w okresie do 2 tygodni od zaprzestania ich przyjmowania, oraz z zydowudyną.
  • W przypadku jednoczesnego stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych (warfaryny, kumaryny), ryfampicyny i izoniazydu, leków przeciwpadaczkowych, barbituranów, diflunisalu, sulfinpirazonu lub innych leków indukujących enzymy mikrosomowe wątroby.
  • Przed przyjęciem leku należy zasięgnąć opinii lekarza.
  • Kofeina nasila przeciwbólowe działanie paracetamolu.

Stosowanie leku APAP z jedzeniem i piciem i alkoholem

  • W czasie przyjmowania leku nie wolno pić alkoholu ze względu na ryzyko toksycznego uszkodzenia wątroby.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Ze względu na ryzyko przedawkowania należy upewnić się, że inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu.
  • W razie zastosowania dawki większej niż zalecana pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, ponieważ może dojść  do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby.
  • Przed rozpoczęciem stosowania leku Apap należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą u osób z niewydolnością wątroby, lub nerek oraz astmą oskrzelową.
  • Stosowanie leku przez osoby z niewydolnością wątroby, nadużywające alkoholu oraz niedożywione stwarza ryzyko uszkodzenia wątroby.

Dzieci i młodzież

  • Nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat (ograniczenie wynika z postaci leku).

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

  • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
  • Lek Apap można podawać kobietom w ciąży, jeśli jest to konieczne. Należy stosować możliwie najmniejszą dawkę skutecznie łagodzącą ból lub obniżającą gorączkę i przyjmować lek przez możliwie jak najkrótszy czas.
  • Jeżeli ból nie zostanie złagodzony lub gorączka się nie obniży, lub jeżeli konieczne będzie zwiększenie częstości przyjmowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

  • Przyjmowanie leku nie wpływa na sprawność psychomotoryczną.

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Cechy produktu

Postać
Kluczowy składnik
Rejestracja
Lek