Aspirin Effect 500 mg, 10 saszetek

Aspirin Effect 500 mg, 10 saszetek

Kategorie

Aspirin Effect 500 mg, 10 saszetek

Cena jednostkowa: 15,79 zł za 10 saszetek

Cena
15,79 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1-2 dni robocze
Możliwe formy dostawy:
  • Przesyłka kurierska (DPD, DHL lub Poltraf)
  • Odbiór osobisty (DHL POP Żabka, DPD Pickup, Punkt Odbioru Gemini lub Cool Point)

Opis produktu

Aspirin® Effect firmy Bayer to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym w formie granulatu. Substancją czynną preparatu jest kwas acetylosalicylowy. Każda saszetka zawiera 500 mg składnika aktywnego.

Wskazaniem do stosowania leku Aspirin® Effect jest ból głowy, bóle zębów, bóle mięśni, stawów i pleców, jak również gorączka i bóle towarzyszące grypie i przeziębieniu. Preparat w wygodnej formie saszetek przyjmuje się bezpośrednio na język bez potrzeby popijania.

Wskazania

  • Ból i dolegliwości bólowe, w tym ból głowy, ból zębów, ból mięśni, ból stawów, ból pleców.
  • Gorączka.
  • Dolegliwości związane z przeziębieniem i grypą.

Skład

1 saszetka zawiera:

  • substancję czynną: kwas acetylosalicylowy 500 mg,
  • substancje pomocnicze: mannitol, sodu diwodorocytrynian, kwas askrorbinowy, aromat Cola H&R 290053, aromat pomarańczowy 290038 HR SPT, kwas cytrynowy, bezwodny, aspartam (E951).

Działanie

Przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Dawkowanie

  • Dorośli: jednorazowo 1-2 saszetki.
  • W razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana nie częściej niż co 4 do 8 godzin.
  • Nie należy przyjmować więcej niż 8 saszetek na dobę.
  • Młodzież w wieku powyżej 12 lat: jednorazowo 1 saszetka (lek może być stosowany wyłącznie na zlecenie lekarza).
  • W razie konieczności dawka jednorazowa może być powtarzana nie częściej niż co 4 do 8 godzin.
  • Nie należy przyjmować więcej niż 3 saszetki na dobę.
  • Granulat należy umieścić bezpośrednio na języku i poczekać aż się rozpuści.
  • Rozpuszczone granulki należy połknąć a jeśli to konieczne można popić niewielką ilością płynu.
  • Leku nie należy zażywać na czczo.

Leku nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przeciwwskazania

  • Uczulenie na kwas acetylosalicylowy, inne salicylany lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
  • Skaza krwotoczna.
  • Ostra choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy.
  • Ciężka niewydolność serca lub ciężka niewydolność wątroby lub ciężka niewydolność nerek.
  • Wystąpienie w przeszłości u pacjenta napadów astmy oskrzelowej, wywołanych podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
  • Stosowanie jednocześnie leku metotreksat (stosowany m.in. w chorobach nowotworowych) w dawkach 15 mg na tydzień lub większych.
  • Ostatni trymestr ciąży.
  • Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Przechowywanie

Przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

  • Jeżeli wystąpią fusowate wymioty lub czarne, smoliste stolce, należy odstawić lek i zgłosić się do lekarza.
  • Objawem ciężkiej reakcji nadwrażliwości może być: obrzęk twarzy i powiek, obrzęk języka i krtani ze zwężeniem dróg oddechowych, trudności z oddychaniem, duszność aż do napadów astmy, przyspieszenie czynności serca, nagłe obniżenie ciśnienia tętniczego aż do zagrażającego życiu wstrząsu; w przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy natychmiast zapewnić fachową opiekę medyczną. Powyższe reakcje mogą wystąpić nawet po pierwszym podaniu leku.


Zaburzenia żołądka i jelit

  • Bóle żołądka i brzucha, zgaga, nudności, wymioty, niestrawność, zapalenie przewodu pokarmowego, potencjalnie zagrażające życiu krwawienia z przewodu pokarmowego: jawne (fusowate wymioty, smoliste stolce) lub utajone (do krwawień dochodzi tym częściej im większa jest dawka); choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, perforacja.


Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych 

  • W rzadkich przypadkach opisano przemijające zaburzenia czynności wątroby (zwiększenie aktywności aminotransferaz).
     

Zaburzenia układu nerwowego

  • Zawroty głowy i szumy uszne, będące zazwyczaj objawami przedawkowania.


Zaburzenia krwi i układu chłonnego 

  • Zwiększone ryzyko krwawień, krwotoki (pooperacyjne, z nosa, z dziąseł, z układu moczowo-płciowego), krwiaki, wydłużenie czasu krwawienia, czasu protrombinowego, trombocytopenia. Skutkiem krwawień może być wystąpienie ostrej lub przewlekłej niedokrwistości z niedoboru żelaza albo ostrej niedokrwistości pokrwotocznej objawiające się astenią, bladością, hypoperfuzją, a także nieprawidłowymi wynikami badań laboratoryjnych. Hemoliza i niedokrwistość hemolityczna u pacjentów cierpiących na poważną postać niedoboru dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.


Zaburzenia naczyniowe 

  • Wylew krwi do mózgu (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem i (lub) jednocześnie stosujących inne leki przeciwzakrzepowe) potencjalnie zagrażający życiu.


Zaburzenia nerek i dróg moczowych 

  • Zaburzenia czynności nerek i ciężka niewydolność nerek.


Zaburzenia układu immunologicznego 

  • Reakcje nadwrażliwości z objawami klinicznymi i nieprawidłowymi wynikami odpowiednich badań laboratoryjnych takie jak: astma, łagodne do umiarkowanych reakcje obejmujące skórę, układ oddechowy, układ sercowo-naczyniowy z objawami takimi jak: wysypka, pokrzywka, obrzęk (w tym naczynioruchowy), zaburzenia oddychania i pracy serca, zapalenie błony śluzowej nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa i bardzo rzadko ciężkie reakcje, w tym wstrząs anafilaktyczny.


Zaburzenia układu oddechowego

  • Astma oskrzelowa.

Interakcje

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

  • Należy zastosować szczególną ostrożność stosując lek Aspirin® Effect z następującymi lekami, gdyż kwas acetylosalicylowy nasila:
    • działanie toksyczne metotreksatu na szpik kostny; nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego jednocześnie z metotreksatem stosowanym w dawkach 15 mg na tydzień lub większych; jednoczesne stosowanie metotreksatu w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień wymaga zachowania szczególnej ostrożności,
    • działanie leków przeciwzakrzepowych, leków trombolitycznych (rozpuszczających skrzeplinę) i hamujących agregację (zlepianie) płytek krwi, co może powodować zwiększone ryzyko wydłużenia czasu krwawienia i krwotoków,
    • ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i krwawień z przewodu pokarmowego, jeśli jest stosowany jednocześnie z kortykosteroidami, innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, w tym innymi salicylanami w dużych dawkach, lub jeśli w czasie leczenia spożywany jest alkohol; po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów działających ogólnoustrojowo (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona) zwiększa się ryzyko przedawkowania salicylanów,
    • działanie digoksyny (lek stosowany w chorobach serca), gdyż zwiększa jej stężenie w osoczu,
    • działanie leków przeciwcukrzycowych, np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika,
    • działanie toksyczne kwasu walproinowego (lek stosowany m.in. w padaczce), który z kolei nasila działanie antyagregacyjne kwasu acetylosalicylowego,
    • działanie selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (leki przeciwdepresyjne).
  • Należy zastosować szczególną ostrożność stosując lek Aspirin® Effect z następującymi lekami, gdyż kwas acetylosalicylowy osłabia działanie:
    • leków przeciwdnawych, stosowanych w leczeniu dny moczanowej, zwiększających wydalanie kwasu moczowego z organizmu (np. benzbromaron, probenecyd), co może powodować nasilenie objawów dny moczanowej,
    • leków moczopędnych,
    • niektórych leków przeciwnadciśnieniowych (z grupy tzw. inhibitorów konwertazy angiotensyny) szczególnie jeśli kwas acetylosalicylowy stosowany jest w dużych dawkach.
  • Lek zawiera aspartam (5 mg aspartamu w każdej saszetce) będący źródłem fenyloalaniny i może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.
  • Lek zawiera sód (jedna saszetka zawiera 19 mg sodu, głównego składnika soli kuchennej, co odpowiada 1% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych), co należy wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.


Stosowanie leku z alkoholem

  • Alkohol może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego, tj. owrzodzenie błony śluzowej lub krwawienia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, w szczególności:
    • jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne lub inne substancje alergizujące,
    • jeśli pacjent stosuje jednocześnie leki przeciwzakrzepowe,
    • jeśli u pacjenta występuje zaburzona czynność wątroby,
    • jeśli u pacjenta występuje zaburzenie czynności nerek lub zaburzenia krążenia, (np. choroba naczyń nerkowych, zastoinowa niewydolność serca, zmniejszenie objętości krwi krążącej, rozległa operacja, posocznica, ciężkie krwawienia), gdyż kwas acetylosalicylowy może dodatkowo zwiększyć ryzyko występowania zaburzeń czynności nerek i ciężkiej niewydolności nerek,
    • jeśli u pacjenta występowała w przeszłości (przewlekła lub nawracająca) choroba wrzodowa lub krwawienia z przewodu pokarmowego,
    • jeśli pacjent cierpi na chorobę genetyczną polegającą na niedoborze enzymu - dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, gdyż podanie kwasu acetylosalicylowego może wywołać wystąpienie hemolizy lub niedokrwistości hemolitycznej,
    • jeśli pacjentka karmi piersią.
  • Nie należy stosować leków zawierających kwas acetylosalicylowy u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.
  • Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i wywoływać napady astmy lub inne reakcje nadwrażliwości; na reakcje takie szczególnie narażeni są pacjenci z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym, z polipami błony śluzowej nosa oraz, u których występują reakcje alergiczne na inne substancje (np. reakcje skórne, świąd pokrzywka).
  • Pacjenci przed zabiegami chirurgicznymi (włącznie z niewielkimi zabiegami, np. ekstrakcja zęba) powinni poinformować lekarza o przyjmowaniu leku.
  • Lek należy odstawić na 5-7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.
  • Kwas acetylosalicylowy nawet w małych dawkach zmniejsza wydalanie kwasu moczowego.
  • U pacjentów ze skłonnością do zmniejszonego wydalania kwasu moczowego lek może wywołać napad dny moczanowej.
  • W przebiegu niektórych chorób wirusowych, szczególnie w przypadku zakażenia wirusem grypy typu A, wirusem grypy typu B lub ospy wietrznej, głównie u dzieci i młodzieży, istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a - rzadkiej, ale zagrażającej życiu choroby; występowanie uporczywych wymiotów w przebiegu infekcji może wskazywać na wystąpienie zespołu Reye’a, co wymaga natychmiastowej pomocy medycznej (ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a w przebiegu infekcji wirusowych może wzrosnąć, jeśli jednocześnie podaje się kwas acetylosalicylowy, chociaż związek przyczynowy nie został udowodniony).
  • U młodzieży powyżej 12 lat leki zawierające kwas acetylosalicylowy można stosować wyłącznie na zlecenie lekarza.
  • Długotrwałe przyjmowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas przyjmowania kolejnych dawek.
  • Długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych, szczególnie zawierających kilka substancji czynnych może prowadzić do ciężkiego zaburzenia czynności nerek i niewydolności nerek.


Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

  • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
  • Lek jest przeciwwskazany w ostatnim trymestrze ciąży, gdyż może powodować komplikacje w okresie okołoporodowym, zarówno u matki, jak i u noworodka.
  • Nie należy stosować produktów zawierających kwas acetylosalicylowy u kobiet w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.
  • W razie konieczności stosowania kwasu acetylosalicylowego przez kobiety usiłujące zajść w ciążę lub w pierwszym i drugim trymestrze ciąży należy przyjmować jak najmniejszą dawkę leku przez jak najkrótszy czas.
  • Kwas acetylosalicylowy przenika w niewielkiej ilości do mleka kobiet.
  • Lek należy do grupy leków, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność kobiet.
  • Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.


Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

  • Brak jest wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Podmiot odpowiedzialny

Bayer Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 158
02-326 Warszawa

Dodatkowe informacje

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych, dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

  • Apteka Gemini

    www.aptekagemini.pl

    Dodaj do ekranu głównego